Фільм Аркадія Непиталюка «Уроки толерантності», що стартував у національному прокаті 14 лютого, є одним із небагатьох проектів нового етапу в українському кіновиробництві: історія про сімʼю, яка заради позбавлення боргів селить до себе гея в межах програми євроінтеграції, була знята, змонтована й тепер вже випущена на екрани під час повномасштабного вторгнення. Продюсер Сергій Лавренюк разом із режисером планували розпочати роботу над екранізацією пʼєси Ігоря Білиця «Гей-парад» іще навесні 2022 року, однак росія перешкодила цим планам. Виробництво все ж стартувало восени 2022-го, і знімала компанія Solar Media Entertainment власним коштом, хоча проект був одним із переможців Сімнадцятого конкурсу Держкіно. Стрічка створювалася буквально під ракетами: 10 жовтня 2022 року, коли росія почала нищити українську енергетичну інфраструктуру, був один зі знімальних днів «Уроків толерантності».
Зйомки вдалося завершити вчасно, та проблеми не зникли: 11 жовтня вже 2024 року, за кілька днів до премʼєри стрічки, на фасаді столичного кінотеатру «Жовтень» зʼявились обурливі написи, що стосувалися саме цього фільму. Зловмисники мали на меті образити творців і, можливо, навіть залякати їх. Утім, ефект виявився діаметрально протилежним: творче комʼюніті консолідувалося та підтримало команду «Уроків толерантності», напередодні Дня закоханих прийшовши на премʼєру висловити солідарність із творцями. Я теж була на заході та дізналася багато цікавого про дистрибуцію стрічки. Та про все по черзі.
Гостей премʼєри зустрічав по-весняному яскравий Аркадій Непиталюк
У стриманіших кольорах, як і належить серйозному продюсерові, був Сергій Лавренюк, котрий також фотографувався з гостями на правах хазяїна вечірки: наприклад, із Машою Шубіною та Іллею Чичканом
Не оминула премʼєри й голова Держкіно Марина Кудерчук
До якої на фотоволі приєднався режисер Олексій Комаровський
Як досвідчений відвідувач премʼєр Андрій Кокотюха знає, що починати треба з ігристого, якого на всіх зазвичай бракує
Режисерові Олексію Єсакову, як і всій команді серіалу «Перші дні», є що відсвяткувати: вчора відбулася премʼєра проекту в Латвії, а на черзі – Данія, Канада, Австралія, Іспанія, Португалія, Чехія та країни Бенілюксу, де серіал вийде до річниці повномасштабного вторгнення росії в Україну
Утім, я відволіклася... доки моєї уваги не привернув сценарист Prototype Production Ярослав Стень у худі з кінематографічної колекції
Але конкурс на найтематичніший лук однаково виграє блогерка Монро
А хто не встиг підготуватись як годиться, мав можливість виправити ситуацію у магазині мерчу
Дмитру Коляденку точно було що обговорити з керівницею FILM.UA Store Ольгою Кондратенко
За сюжетом «Уроків толерантності» герой Олександра Яреми вчився задовольняти жінку. Схоже, уроки не минули даремно
А герой Бориса Георгієвського у фільмі жорстокий і гомофобний – цілковита протилежність актора
Акмала Гурєзова, що зіграв того самого гея, у житті впізнати було складно. А ви здогадаєтеся, хто з цієї трійці втілив на екрані роль сантехніка Василя Зайця?
Кажуть, побачити Олексія Тритенка без уже звичної військової форми – добрий знак
Ексміністру соціальної політики Павлові Розенку на світських заходах набагато веселіше, ніж на засіданнях Кабміну – мабуть, не в останню чергу в цьому заслуга Олени-Крістіни Лебідь
Олена Лавренюк із донькою Поліною, режисеркою Іриною Громоздою та Іриною Матейкович теж не сумували
Заступник голови Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Павло Сушко навіть у позаробочий час мав заклопотаний вигляд
А ексміністр Олександр Ткаченко нині може спокійно насолоджуватися кожною хвилиною івенту – наприклад, обговорити справи не чужої йому мережі кінотеатрів «Оскар» із Вікторією Добровольською
В Анни Мачух коротка перерва між Зимовим кіноринком ОМКФ та новим кінофестивалем Doc Kyiv Fest, який, до речі, щойно оголосив національну конкурсну програму
А шоуранер Євген Тунік у передочікуванні премʼєри серіалу «Перевізниця», який 21 лютого стартує в ефірі одразу шістьох європейських телеканалів, а 25 лютого – на українському СТБ
Так само і в режисера Дениса Тарасова попереду премʼєра повнометражної стрічки «Божевільні». А Павло Вишняков напевно нетерпляче чекає на «Конотопську відьму», де зіграв першу за час повномасштабної війни роль
Наталію Бабенко ми невдовзі побачимо щонайменше у двох проектах, один з яких знімався в Молдові
Юрій Горбунов прийшов привітати Сергія Лавренюка & Ко з премʼєрою, а дехто вже порівнює «Уроки толерантності» зі «Скаженим весіллям» – тільки в обгортці «для дорослих»
Засновниця та директорка «Дикого театру» Ярослава Кравченко за день до цього отримала премію Олексія Гладушевського «Чорний лотос», а сьогодні прийшла на премʼєру стрічки, яку той консультував у статусі креативного продюсера
Ну і, звісно, сам Олексій теж був тут. І як він тільки встигає відвідувати кожну українську кінопремʼєру?
Отже, на гостей подивилися – пропоную поговорити про дистрибуційні тонкощі стрічки. Для цього я насамперед звернулася з питаннями до керівниці кінотеатральної дистрибуції FILM.UA Distribution Надії Коротушки.
– Надіє, чим зацікавили «Уроки толерантності»? Чому FILM.UA Distribution захотіла працювати з цим фільмом?
– Це один із перших фільмів, який розпочав знімання в період повномасштабного вторгнення, [все зробили] за досить короткий період – сам факт цього вже був доволі цікавий. Ми добре знаємо Сергія Лавренюка – продюсера, що випустив не один хіт в український прокат. Знаємо режисера Аркадія Непиталюка. Та й ідея стрічки була смішна сама собою. Після завершення виробництва ми поговорили з Лавренюком, він дав подивитися фільм, і я сміялася впродовж усього хронометражу. Ми подивилися й одразу сказали: працюймо.
– А хто до кого звернувся з пропозицією співпраці?
– Ініціаторами були ми. У більшості випадків ми перші пишемо продюсерам, оскільки вони зазвичай хочуть довести кіно до фіналу, бояться показувати чорновий монтаж, хочуть усе закінчити та вже показувати ідеальний варіант усім можливим дистрибуторам. Ми ж намагаємося приходити на етапі першого raw-cut. Тобто, коли я бачу, що цікаве кіно завершило зйомки, я одразу пишу продюсерам. Бо добрий дистрибутор має включатися в роботу на ранішому етапі, а не коли кіно вже готове.
– Перемовини з Лавренюком були швидкими чи він обирав між різними дистрибуторами?
– Не можу сказати, що ми вмовляли його віддати фільм нам. Ми прийшли зі своїм баченням, позиціонуванням і все погодили.
– А як на тематику фільму реагували кінотеатри? Чи доводилось їх переконувати взяти стрічку в роботу?
– У нас розписано приблизно 70% усіх кінотеатрів України. Решта 30% не розписані не тому, що кінотеатри не вірять у фільм: це невеликі однозальники, і зараз конкурентна дата. Тому, гадаю, ми з ними домовимося на другий, третій тиждень прокату.
Спершу кінотеатри не зовсім розуміли, що це за кіно: чи це сатира, чи українська комедія, чи ЛГБТ-пропаганда. Але згодом ми всю інформацію до них донесли – що це кіно про любов у різних її виявах. Ми показували кінотеатрам фільм повністю, і всі сміялися.
– Не можу не спитати про останні події, про напис на фасаді кінотеатру «Жовтень». Чи була якась реакція від кінотеатрів? Може, хтось останньої миті відмовився від фільму?
– В українців є прекрасна риса обʼєднуватись у стресових ситуаціях. І я дуже втішена, що в цій ситуації вона спрацювала: ми відчули гіперпідтримку. Той самий кінотеатр «Жовтень», з яким у нас заплановано три спецпокази – із сексологом, із творчою групою, – не скасував цих показів (ми домовилися, що буде додаткова охорона, додаткове патрулювання). Ми дістали величезну підтримку від різних лідерів думок. Хай як ті вандали намагалися просувати свої неправдиві меседжі, воно спрацювало навпаки: хотіли зробити гірше, а зробили фільму краще.
– Хто є цільовою аудиторією цієї стрічки?
– Звісно, ми виділяли для себе аудиторії, що вплинуло на позиціонування, на маркетингову складову загалом. Але в чому плюс цього фільму: здається, ніби він для ЛГБТ-спільноти та людей, які її підтримують, та насамперед це сімейна комедія. Тож у кампанії ми прагнули поєднати родинність, комедію та любов. А потім уже намагалися чогось навчити нашу аудиторію, тому й «Уроки толерантності».
– Фільм знято за доволі невеликі кошти. Які в нього шанси окупитись і принести прибуток?
– Поговорімо за тиждень (посміхається). Є платформи, телебачення, закордонні продажі – якщо все це скласти, шанси окупитись, я гадаю, є. Та на самому початку я жодних прогнозів не даю, бо може статися що завгодно.
Про бюджет «Уроків толерантності», подальші плани з дистрибуції та інші проекти в роботі я поговорила із Сергієм Лавренюком:
– Рік тому, після знімання, ви не могли назвати точний бюджет стрічки, позаяк не всі робочі процеси були завершені. Зараз вже можете сказати, який фінальний бюджет?
– Трохи понад 4 млн грн.
– Чи допомогло Держкіно з грошима, чи робота так і велася власним коштом?
– Ми справді знімали за свої кошти, не маючи й гадки, що буде державне фінансування. Та оскільки за пів року після знімання ситуація трохи змінилася, Держкіно виділило 80% бюджету цього фільму.
– Якою ви бачите подальшу долю «Уроків толерантності»? Чи ведуться перемовини з вітчизняними телеканалами та VoD-платформами?
– Вже є домовленість з одним національним телеканалом і з двома платформами: міжнародною та українською. Але не забігаймо наперед.
– Гаразд, тоді запитаю про кінотеатри: чи задоволені ви розписом? Чи не боялися кінотеатри брати стрічку, особливо після історії з «Жовтнем»?
– Під час Зимового кіноринку ОМКФ ми показали фільм кінотеатрам: вони його дуже тепло сприйняли, побачили глядацький потенціал, тож я сподіваюся на добрий розпис. Вандали в «Жовтні» спрацювали навпаки, оскільки додали розголосу і нашому фільму, і цій проблемі загалом.
– Що б ви сказали тим вандалам, які розписали фасад «Жовтня»?
– Я б порадив просто подивитися цей фільм: може, в них у голові щось зміниться, вони відчують, що певні речі є надуманими та йдуть із середньовіччя.
– Чи не думали про сиквел фільму, будування франшизи?
– Подивімось, яким буде перший вікенд. І потім я скажу, якою буде подальша доля сімʼї Найдюків.
– Над якими проектами працюєте зараз? Рік тому ви казали, що плануєте зробити повний метр, який базуватиметься на першому сезоні серіалу «Кава з кардамоном». Як просувається робота?
– Цей проект практично завершено. Ми сподіваємося, що восени цього року глядачі побачать фільм на великих екранах. Також ми працюємо над другим сезоном «Кави з кардамоном» і ще над трьома проектами, про які поки зарано говорити більше.
Що ж, «Уроки толерантності» вже у прокаті, й хочеться, щоб фільм подивилось якнайбільше людей. Адже багато хто все ще живе застарілими стереотипами, а стрічка доступно та зрозуміло пояснює, чому цих стереотипів варто позбавлятися. Та чи наважаться глядачі переступити через власні упередження, щоб піти в кіно? Разом із командою фільму сподіватимуся на це.