«Нація, що сміється, непереможна», – заявляють творці найпопулярнішої української кінофраншизи «Скажене весілля». І це не просто слова: попри війну з усіма її наслідками – від спільних для кожного мешканця України до суто індустріальних, – компанії Prototype Production та FILM.UA випускають у прокат фільм «Скажені сусіди. Нові історії». Стрічка стартує в кінотеатрах уже сьогодні, 7 липня та має на меті допомогти кінотеатрам, вчергове розвінчати міф про те, що комедії зараз не на часі, а головне – підтримати українців: і звичайних глядачів, і захисників країни. Як саме – мені розповів один із продюсерів «скаженої» франшизи Юрій Горбунов.
Але спочатку нагадаю, про що історія. Ідея проекту народилася, коли автори найдовшої української кінофраншизи «Скажене весілля» замислились: а що робить Василь Середюк у перервах між весіллями своїх дітей? Так з'явився спіноф, дія котрого розгортається у знайомому глядачам світі Середюків, де розвиваються лінії багатьох персонажів, що з'являлись у трьох фільмах франшизи, де події показані у притаманній «Скаженому» стилістиці, але все крутиться навколо нового героя у виконанні Віталія Іванченка.
Спокійне життя Василя Середюка руйнується, коли його новим сусідом стає шкільний ворог Тарас Блащиковський
Старі образи спалахують із новою силою, а втягнутими у це скажене протистояння будуть геть усі улюблені герої
Процесом цього разу керував режисер Олег Борщевський, а от виконавці центральних ролей та продюсерський склад не змінилися
Утім, аби краще зрозуміти, що відбувається у стрічці, варто подивитись її трейлер:
«Скажені сусіди» готувалися до зустрічі з глядачем у перші тижні березня, але через повномасштабну війну цю зустріч довелося відкласти на невизначений термін. Логічно припустити, що прем'єра комедії мала б відбутися вже після нашої перемоги – і до певного часу творці фільму теж так уважали. Доки особисто не поспілкувалися… з українськими захисниками.
«Ми з хлопцями – командою українських артистів та авторів – об'їздили багато військових частин і мали понад 30 концертів для ЗСУ, тероборони, прикордонників у різних куточках нашої країни. Іноді в місцях, що вже дуже близько до небезпечних, – розповідає Юрій Горбунов. – Зазвичай наша програма триває десь півтори години й починається з гумористичного блоку. Спочатку ми переживали: коли в залі сотні людей, що з «нуля» повернулися на ротацію (наприклад, один із перших концертів був для хлопців із Чернігова), – як вони сприйматимуть жарти? Нам командири казали: «Робіть, що вважаєте за потрібне, але, якою буде реакція, ми не знаємо». Та коли ці 800 чоловік, котрі ще вчора дивилися в очі смерті, регочуть, емоційно повертаються до життя, а потім роблять із тобою селфі й дякують (а в тебе і в нього на очах сльози), стало очевидно, наскільки важливим зараз є гумор».
За словами Горбунова, у цих концертах, що їх організує Міністерство оборони, є стабільна складова: він – ведучий, гумористична частина, за котру відповідають автори Prototype Production Микола Куцик, Ярослав Стень, Богдан Гациляк (вони ж сценаристи «Скажених сусідів» і трьох частин «Скаженого весілля», вони ж колишні кавекашники, вони ж ексавтори гумористичного «Шоу Юри» на «1+1») і Володимир Жогло та Валентин Сергійчук із «Вар'ятів», а також музична частина в особі Олександра Пономарьова й Дзідзьо. Час від часу до них приєднуються Світлана Тарабарова, Маріанна Ільків, Христина Соловій і Руслана
Сподіваюся, ви розумієте, що обличчя наших захисників та локація, на якій проводилися концерти, заблюрені з міркувань безпеки
Отже, ідея випускати фільм у прокат зараз, під час війни, з'явилась у продюсерів саме завдяки цим концертам. «Як на мене, у нас надзвичайно важливе завдання: гумором і позитивом створити глядачам гарний настрій, дати людям можливість відволіктися від війни. І ще одне – хоч якось підтримати нашу індустрію й кінотеатри, бо економіка зараз дуже важлива. Інфляція, безперечно, є, але українська економіка працює! І кіноіндустрія є частиною цієї економіки, тому підтримати галузь зараз надзвичайно важливо», – пояснює Горбунов.
Творці стрічки наголошують, що «Скажені сусіди. Нові історії» – це перша українська кінопрем'єра під час повномасштабної війни. Останні місяці у кінотеатрах стартували виключно зарубіжні релізи, а у воєнний час демонстраторам дуже потрібні й національні новинки. Якщо ж розглядати питання в суто індустріальному розрізі, то спіноф найпопулярнішої української кінофраншизи (затребуваність котрої у глядача тричі довів бокс-офіс) має допомогти кінотеатрам протриматися якщо не до кінця війни, то хоча б ще певний період.
Забігаючи наперед, скажу, що кінотеатри дуже чекають прокату «Скажених сусідів» – попри недорогі квитки й інші реалії воєнного часу. Детальніше про це (і стан кінотеатральної галузі загалом) можна буде прочитати на MBR уже завтра, тож не пропустіть
І головне: на сеансах «Скажених сусідів» (а прокат заплановано «всюди, де працюють кінотеатри та є безпека, принаймні до початку повітряної тривоги») будуть безкоштовні місця для воїнів ЗСУ, бійців тероборони та прикордонників.
Інформуватиме військових про таку можливість Міністерство оборони, з яким у Горбунова налагоджено зв'язок. Воно ж має допомагати продюсерам з інформацією щодо потреби в безкоштовних місцях. «На певних сеансах у містах, де йтимуть «Скажені сусіди», ми будемо виділяти для військових ту кількість місць, котра буде необхідна. Довго думали, як це зробити, щоб і в кінотеатрів бухгалтерія сходилась, і військові не залишилися без місць, якщо, наприклад, усі квитки на сеанс розкупили, – ділиться Юрий. – Тому людина з Міністерства оборони, з якою тримаємо звʼязок, підказуватиме нам, коли у військових є вільна хвилина – вранці, наприклад, чи ввечері. І ми на ці сеанси надаватимемо певну кількість квитків, щоб захисники країни, приходячи, точно знали, що в них будуть місця».
Звісно, ніхто з творців «Скажених сусідів» не розглядає вихід стрічки у прокат під час війни як крок, що має хоч якусь бізнес-складову. «Говорити зараз, що ми випускаємо кіно, маючи такий-то бізнес-план, що ми б хотіли зібрати стільки-то, – це смішити людей, – констатує продюсер. – Наше завдання – підтримати індустрію, підняти бойовий дух країни за допомогою комедії та дати можливість військовим подивитися кіно безкоштовно. Ви ж розумієте, що ворог, обстрілюючи наші міста, має на меті залякати всіх – щоб люди сиділи по укриттях і боялися. Нещодавно я абсолютно випадково побачив документальний фільм про облогу середньовічних міст, яку тримали місяцями, аби люди всередині вмирали з голоду. Так от, у деяких містах обложені вдавалися до обманних методів: відчиняли ворота й випускали на пасовище перед містом овець, корів і давали їм дуже багато їсти. Ворог дивився на це та не розумів, що відбувається: вони випасають худобу, тож блокада не діє – і подекуди знімав облогу. Я не кажу, що це пряма аналогія з нами, але якщо українці боятимуться, якщо не працюватимуть кафе, кінотеатри, інші заклади, то на шляху до перемоги це однозначно буде крок назад. Сьогодні підтримувати моральний дух нації надважливо».
Водночас творці стрічки розуміють, що після трагедії у Кременчуці люди можуть боятися відвідувати торгівельно-розважальні центри, де перебуває більшість українських кінотеатрів. До того ж минулого тижня в усіх ТРЦ було припинено роботу дитячих майданчиків, які давали змогу батькам сходити в кіно, залишивши дітей з аніматорами. «Наскільки люди зараз повернуться до кінотеатрів, сказати важко, – зізнається Юрій Горбунов. – Адже трагедія в Кременчуці сколихнула всіх – не лише країну, а й світ. Та мені здається, що наш експеримент усе ж матиме успіх і глядач, який хоче побачити цей фільм, прийде. Бо люди знають усесвіт своїх улюблених персонажів, розуміють, про що йдеться, що на них чекає, і найголовніше – вони не будуть розчаровані, адже все буде ще крутіше, ніж у «Скажених весіллях»!
Сподіваюся, ця натхненна промова не залишає жодних запитань та сумнівів. Тому мерщій у кіно: фільм «Скажені сусіди. Нові історії» стартує 7 липня в кінотеатрах Києва, Дніпра, Хмельницького, Житомира, Кривого Рогу, Чернігова, Львова, Одеси, Луцька, Черкас, Вінниці, Ковеля, Миргорода, Дрогобича, Павлограда, Запоріжжя, Коростеня, Первомайська, Конотопа, Коломиї, Броварів, Тернополя, Трускавця, Кропивницького, Стрия, Моршина, Мукачева, Ніжина, Шепетівки та Кам'янець-Подільського.