Кіноринок Одеського міжнародного кінофестивалю двічі на рік збирає дистрибуторів та кіновиробників, що презентують свої найближчі релізи. А демонстратори тим часом обирають, що з цього показуватимуть у своїх кінотеатрах. Одним словом - ринок: є пропозиція, та чи буде на неї попит?
Цьогоріч, як зазначила після з'їзду Спілки кінотеатрів Людмила Горделадзе, ніхто з демонстраторів уже не жалівся на якість українського кіно або глядача, якого треба силувати те кіно дивитись. Відповідь на питання «Чому?» криється не тільки в результатах прокату, але й у фільмах, що були презентовані на Зимовому кіноринку. Власне, про них і поговоримо.
Та спочатку покажу вам, хто ж був присутній.
Співзасновник FILM.UA Group Сергій Созановський з виконавцями головних ролей стрічки «Віддана» та її продюсером Надією Зайончковською
Вікторія Тігіпко, Анна Мачух та Тетяна Власова, організувавши захід, знайшли час на фото
Гендиректор MMD UA Роман Мартиненко та виконавчий директор Української кіноасоціації Вікторія Ярмощук - настрій уже святковий, передноворічний
Продюсер Єгор Олесов готується розповісти про головні комедії 2020-го
Людмила Горделадзе щодо майбутнього теж налаштована оптимістично
Зірки комедії «Скажене весілля 2»: Арам Арзуманян, який виконав роль зятя сусіда Ашота,
та головний батько всіх наречених країни Василь Середюк, він же актор Назар Задніпровський
Отже, першою свої майбутні релізи представила компанія FILM.UA Group. До презентації увійшли три масштабні комедії: довгоочікуване «Скажене весілля 2», повний метр від Dizel Studio «Мій тато - вчителька» і комедія про обмін тілами «Зірки за обміном». Крім того, наступного року компанія виступить дистрибутором копродукції «Черкаси» виробництва МКК Film Service й польської Inter Media, а також власної спортивної драми «Пульс». Детальніше про презентацію FILM.UA Group читайте за посиланням.
На презентацію від «Вольга Україна» пресу не пустили, однак ми знаємо, що з українських прем'єр у компанії запланована романтична стрічка режисера Христини Сиволап «Віддана» - вже 16 січня.
Компанія SVOEкіно прокатувати жодний з українських фільмів найближчим часом не збирається. Проте представників дистрибутора можна було заскочити у холі за перемовинами з продюсерами проекту «Я, Ніна» - можливо, з нього і розпочнуть.
Окремим заходом першого дня кіноринку зробили презентацію стрічки «Толока». Тривалий період проблем із фінансуванням та невизначеності завершився торік: держава профінансувала близько 98% вартості проекту. Загалом, як зізнався режисер Михайло Іллєнко, робота над «Толокою» тривала вісім років. Сама ж ідея з'явилась у нього ще наприкінці шістдесятих.
Режисер розповів, що кожного разу перевіряє готову роботу за власним переліком критеріїв. «Толоку» він теж за цим переліком перевірив.
«Чи є фільм актуальним? Так, «Толока» - актуальний фільм. Чи є там притча - ну з притчі, власне, все й почалося, бо це балада Шевченка. Дуже важливо для мене - чи є в стрічці посмішка? Є посмішка! Чи є драматичні випробування героїв? Є! Чи присутні наші відомі актори та медійні обличчя? Звичайно. І не лише як пісня з екрану, а й у кадрі. І нарешті, дуже важливий пункт - чи є надія? Бо фільм без надії - не для мене. Вона тут є», - впевнений Іллєнко.
Режисер декілька разів брав участь у толоці в селі Легедзине, де розташоване трипільське поселення. А сам уперше збирав толоку для фінального епізоду «Той, хто пройшов крізь вогонь» і відтоді вважає це за талісман. Під час зйомок, за його словами, у такий спосіб побудували сім хат.
«Щоразу, коли толока закінчувалася, було відчуття, наче я став свідком дива. І дуже сподіваюсь, що глядачі фільму виходитимуть після перегляду з таким відчуттям», - поділився режисер.
Головна героїня стрічки, Катерина, попри все, знову і знову зводить стіни свого будинку. Вона рятує не лише дім, а й усіх, хто в ньому знайшов прихисток. Так, екранізація шевченкового вірша «У тієї Катерини» постає масштабним історичним узагальненням, яке охоплює 14 важливих подій в історії України.
Продюсер Андрій Різоль розповів, що до виробництва долучилася низка продакшенів: Solar Media, Pronto Film, Fresh Production Group, Esse та інші. Основний виробник - ТОВ «Іллєнко Фільм», а прокат стрічки здійснюватиме компанія UFD.
У межах промокампанії передбачається допрем'єрний тур Україною (18 міст) у лютому-березні, промо в кінотеатрах, зовнішня реклама, анонси на ТБ та радіо (генеральний телевізійний партнер - ICTV), digital-кампанія. Вже проведені 28 показів у зоні ООС. Запланований спецпроект із фондом «Повернись живим» - з кожного квитка відраховуватимуть частку до фонду. Також планують створити путівник фільмом (від режисера та історика) і співпрацювати з лідерами думок, істориками й кінознавцями. Крім того, промокампанію підтримає Благодійний фонд Ігоря Янковського.
Прем'єра відбудеться 12 березня 2020 року. На каналі ICTV стрічку планують показати у прайм-тайм на День Незалежності, 24 серпня.
Віталій Дейнега, очільник фонду «Повернись живим», назвав цю співпрацю особливою і зазначив, що фонд не працює з усіма. Після успіху з «Кіборгами» пропонували співпрацю ще з декількома стрічками, проте у фонді їм відмовляли. «Толока» ж, за словами Віталія, була обрана тому, що це «крутий самобутній фільм, і як творчість «ДахиБрахи» - сучасна нешароварна Україна, котрою пишаєшся».
Олег Скрипка, теж присутній на презентації, розповів про свій досвід участі у толоці та додав, що всі високі й сильні речі, включно з Майданом, українці робили саме таким чином.
До речі, у фіналі стрічки звучатиме пісня, до створення якої долучилося чимало музикантів - наприклад, Сергій Фоменко («Мандри»).
Разом з Андрієм Різолем фільм «Толока» продюсує Пилип Іллєнко
Ще однією окремою подією представили стрічку Антоніо Лукіча «Мої думки тихі»: взагалі-то в каталозі кіноринку були зазначені два українські проекти від дистрибутора «Артхаус Трафік» (другий - «Атлантида» Валентина Васяновича, що має вийти в прокат у листопаді 2020-го), але презентувати на заході вирішили тільки один.
«Мої думки тихі» вже були презентовані на цьогорічному ОМКФ. Тоді фільм отримав Приз глядацьких симпатії (рейтинг 4,85 із можливих 5 балів), Премію за найкращу акторську роботу (Ірма Вітовська) та Спеціальне згадування журі (Андрій Лідаговський).
Цього разу стрічку представляли директор «Артхаус Трафік» Денис Іванов, режисер Антоніо Лукіч, продюсер Дмитро Суханов, а також виконавці головних ролей Ірма Вітовська-Ванца й Андрій Лідаговський.
Ірма назвала фільм своїм особистим джекпотом, а Андрій пожартував, що прийшов на презентацію, лише аби довести - він дійсно високий, і це не фотошоп.
Антоніо Лукіч приємно здивувався кількістю присутніх у залі й озвучив передбачення дистрибутора: проект збере у прокаті або 30 тис. грн, або 30 млн грн. А продюсер звернув увагу, що стрічку можна вважати популяризацією внутрішнього туризму, бо вона сповнена сцен із курортами, цвітінням сакури в Ужгороді та іншими туристичними видами.
Увесь фільм знову показувати не стали, натомість запропонувавши трейлер, ролик, орієнтований на молодь, і деякі окремі сцени.
Після перегляду Денис Іванов розповів про заплановану промокампанію: анонси на телебаченні та радіо (інформпартнер - UA: Суспільне) і тур Західною Україною (Ужгород, Тернопіль, Львів, Івано-Франківськ). Найбільшим інфоприводом має стати прем'єра у Києві, що відбудеться 14 січня у кінотеатрі «Сінема-Сіті» у ТРЦ Ocean Plaza. За словами Іванова, стрічка розрахована як на молоду аудиторію хіпстерів, так і їхніх мам. Планують флешмоб «Зводи маму в кіно», тому на столичну прем'єру запросять зірок разом з їхніми мамами. Денис обіцяв привести і свою.
Також залучатимуть традиційні медіа - розважальні та суспільно-політичні видання, обкладинки телегідів, крос-промо з Укрзалізницею й Київським метрополітеном, банери і брендинги на сайтах, ранкові ефіри та інтерв'ю. Крім того, вклались у виготовлення сувенірної продукції: випустили спеціальні лімітовані бальзами для губ, стікери й ін.
Другий день Зимового кіноринку розпочався з презентації стрічки «Номери», знятої за мотивами п'єси Олега Сенцова. Звісно, це не новачок ОМКФ - свого часу проект був презентований на пітчингу кінофестивалю поза конкурсом.
Фільм презентувала продюсер Анна Паленчук
Кінокомпанія 435 FILMS спеціалізується на копродукціях, і «Номери» - ще один тому приклад: стрічку спільно створювали Україна та Польща (Apple Film Production). Вона знімалася за підтримки Польського інституту, також над нею працювали польський оператор Адам Сікора, польський звукорежисер і режисер монтажу Ярослав Камінський, композитор фільму - Мілош Єліч.
До роботи над «Номерами» також доєдналися музиканти Святослав Вакарчук і Владімір Опсеніца. Хореографом-постановником була запрошена Олена Шоптенко.
Але найважливіший тандем стрічки - кооперація двох режисерів: Олега Сенцова, який дистанційно працював над проектом, перебуваючи у колонії суворого режиму за Полярним колом, та Ахтема Сеітаблаєва, котрий допомагав Сенцову втілювати задум на знімальному майданчику.
Олег і Ахтем детально обговорювали весь робочий процес за допомогою листування. Анна Паленчук розповіла, що тих листів було точно більше сотні.
За сюжетом десять персонажів, що замість імен мають лише номери від одного до десяти, живуть за книгою правил, яку для них склав верховний правитель - Нуль. Герої вже звикли бігати по колу і робити все відповідно до жорсткого регламенту книжки. Аж раптом серед номерів опиняється новенький - 11-й, дитина, котра пробуджує в них волю до свободи та бажання змін. Потроху номери починають змінювати правила на власний розсуд.
Анна Паленчук представила акторів, задіяних у фільмі. Роль верховного правителя отримав Віктор Андрієнко - саме його в амплуа Нуля від початку бачив Олег Сенцов.
У переліку акторів - багато впізнаваних облич, до того ж для дуже різної аудиторії: Олександр Ярема (Перший), Ірина Мак (Друга), Віктор Жданов (Третій), Лорена Колібабчук (Четверта), Денис Роднянський (П'ятий), Олена Узлюк (Шоста), Євген Черніков (Сьомий), Агата Ларіонова (Восьма), Олександр Бегма (Дев'ятий), Марія Смолякова (Десята), Максим Девізоров (Одинадцятий, дорослий), Євген Лебедін (Одинадцятий, хлопчик). Анна Паленчук розповіла, що молоді зірки серіалу «Перші ластівки» Бегма, Смолякова та Девізоров уже завоювали свою аудиторію, на яку розраховують і творці «Номерів».
Трейлер стрічки повторювати не стали, бо він був презентований на ОМКФ раніше. Натомість запропонували до перегляду добірку з трьох окремих епізодів та окремих документальних роликів про роботу над «Номерами».
Продюсер також розповіла, що має домовленості з видавництвом «Фоліо», яке хоче випускати цю п'єсу друкованим виданням. У прокат драма-гротеск «Номери» вийде наступного року, але точна дату релізу поки невідома.
Наступна презентація - від ТОВ «Діджітал Реліджн». Разом з Insiders Project вони випустили документальний пригодницький фільм «Байконур. Вторгнення». Він був створений за підтримки Українського культурного фонду. У межах кіноринку відбувся його перший частковий показ, адже тривалий час проект тримали у цілковитій секретності.
Продюсер Ольга Бесхмельниціна вважає цей проект абсолютно глядацьким. Її колега Микита Стрижевський, розповідаючи про п'ятирічний бекграунд Insiders Project, розпочав з опису документального циклу з 10 короткометражок, в яких екстремальні пригоди головних героїв розкривають справжні історії цікавих місць. Він підкреслив, що цикл мав значний успіх в Україні та за її межами, прем'єри нових епізодів збирали повні зали, двічі навіть були аншлаги в залі на 1200 місць столичного кінотеатру «Київська Русь». Також його транслювали на телеканалах у Франції, Італії та Польщі. Наразі він доступний і за підпискою Amazon Prime. За цей час, за словами Стрижевського, навколо проекту зростала активна спільнота, отож було вирішено створити повнометражну стрічку. На «Байконур. Вторгнення» пішло кілька років, восени 2020-го планується його прем'єра з масштабною піар-кампанією.
Режисер фільму Ангел Ангелов розповів, що проект є граничним між екстремальною пригодою та історичним дослідженням, і це робить його відкритим для широкої аудиторії. А документальність подій надасть глядачам справжніх емоцій.
Учасникам кіноринку запропонували подивитись нарізку епізодів, дубльованих українською, і трейлер
Кінокомпанія «МАГІКА-ФІЛЬМ» презентувала в межах кіноринку документальний фільм «Базиль». Ця українсько-польська робота була створена за фінансової підтримки Мінкульта. Представили її режисер Роман Ширман, продюсери Ольга Бесхмельниціна та Геннадій Кофман.
Ольга Бесхмельниціна вбачає серйозний кінотеатральний потенціал стрічки, розраховуючи на зацікавлення аудиторії футбольних фанатів як старшого, так і молодшого поколінь. У прокат «Базиль» виходить навесні 2020 року, а до прем'єри планують залучити футбольних зірок.
Фільм розповідає драматичну та сповнену яскравих подій історію життя відомого українського футболіста, тренера, науковця і навіть художника Олега Базилевича. Перебуваючи на піку слави, друг і колега Валерія Лобановського Базилевич через заздрощі та інтриги вимушений був залишити справи й опинився на самоті.
Та несподівано його запрошують стати тренером футбольної команди у Ташкенті. У Базилевича з'являється шанс узяти реванш та переграти долю. Дуже швидко команда під його керівництвом змінюється і починає боротьбу за медалі. Але стається нещасний випадок - уся команда гине в авіаційній катастрофі. Футбол дорого коштував Базилевичу. Про те, яку саме ціну йому довелось заплатити, і йдеться у фільмі-меморіалі «Базиль».
Другу половину дня після перерви розпочали презентацією проектів від «ІнсайтМедіа». Для зимового кіноринку продюсер компанії Андрій Суярко представив чотири фільми: копродукції «Антон. Секрет Троцького та Російська революція» (реж. Заза Урушадзе), «Тарас. Повернення» (реж. Олександр Денисенко), «Небо-парасолька» (реж. Заза Буадзе) й українську стрічку «Східняк» (реж. Андрій Іванюк).
Історія проекту «Антон. Секрет Троцького та Російська революція» розгортається у німецькій колонії неподалік Одеси на початку 20-х років минулого сторіччя. Головні герої - хлопчики Антон та Яків, німець і єврей. Під час німецьких повстань батько Антона гине, однак друзі продовжують будувати омріяний світ. І навіть, на свою біду, рятують Троцького, що потрапляє у полон повстанців.
Фільм знятий у спільному виробництві України, Грузії, Литви, Канади та США. На жаль, його режисер Заза Урушадзе передчасно пішов із життя за декілька днів до початку кіноринку. Реліз запланований орієнтовно на квітень-травень 2020 року.
У стрічці «Східняк» режисер Андрій Іванюк виступив і як сценарист. Це історія двох добровольців, які здійснюють одноденну поїздку до штабу бригади, аби «вибити» засоби для укріплення та оборони. Дорогою військові - «Режисьор» із Заходу України та «Борода» з Донбасу - зустрічаються з побратимами, колишніми друзями й коханими, обмінюються образами і звинуваченнями та ведуть філософські розмови про війну, мир і майбутнє країни.
Із прем'єрою фільму «Тарас. Повернення» вже визначились - вона відбудеться 27 лютого, напередодні дня народження Шевченка. Однак на цю дату вже запланований реліз «Черкас», тож кінодемонстратори наполегливо радили її змінити, аби не «хоронити» проект. Можливо, виробники дослухаються до їхніх порад і перенесуть реліз на кінець березня, ближче до шкільних канікул.
Загалом, стрічка розрахована на аудиторію віком 40+. Андрій Суярко розповів, що наразі відбулись близько 30 фокусних показів і було отримано багато схвальних відгуків. Двогодинна копродукція України та Казахстану зроблена у документально-пригодницькому жанрі. Головну роль виконав Борис Орлов, який знімався у фільмі «Червоний», теж виробництва «ІнсайтМедіа». Проект «Тарас. Повернення» розповідає про останні три місяці заслання Шевченка у Казахстані. Того літа поет отримує повідомлення від друзів про його помилування особисто царем Олександром ІІ. Однак військове керівництво Новопетрівського форту не поспішає видавати указ про звільнення. А таємний агент із Петербурга взагалі намагається залишити поета там назавжди. Від січня трейлери стрічки вже крутитимуть у кінотеатрах, а рекламу - в YouTube.
Трагікомедія «Небо-парасолька» є українсько-італійською копродукцією. Виконавці головних ролей - Богдан Бенюк та Сімоне Коста. За сюжетом молодий італієць українського походження Мікеле вирушає до покинутого карпатського села, аби розвіяти прах своєї матері. Там живе його дід Михайло, колишній клоун «Буба». Низка подій, що трапляються з ними, назавжди поєднує долі діда й онука. Точна дата прем'єри поки невідома, але на екранах стрічка має з'явитись не пізніше 2020 року.
Компанія Ganzafilm Production представила фільм «Інший Франко», повнометражний дебют режисера Ігоря Висневського. У головних ролях: В'ячеслав Довженко, Роман Куліш та Ахтем Сеітаблаєв.
Це історія про один день із життя сина Івана Франка - Петра, який був науковцем, дослідником, педагогом і письменником. Петро Франко став одним із засновників «Пласту», а згодом - одним із перших українських пілотів та започаткував авіацію в Галицькій армії. І цей день, що показаний у стрічці, може стати для героя останнім. Йому потрібно попрощатися з доньками і дружиною, аби ніхто не запідозрив біди, треба розставити крапки над «і» та зробити свій вибір. Це історія дружби та водночас суперництва крізь усе життя.
Промопродюсер Катерина Городнича, презентуючи фільм, розповіла, що про реальну історичну особу Петра Франка насправді люди знають дуже мало. Ім'я батька йому як допомагало, так і заважало. Особливо Катерина відзначила кастинг: роль Петра одночасно зіграли два актори - В'ячеслав Довженко та Роман Куліш. Ахтем Сеітаблаєв виступив як вигаданий персонаж, а не реальна історична особа.
Стрічка розрахована на аудиторію віком 30+, що цікавиться історією, шпигунськими й авантюрними сюжетами. Але за словами Катерини Городничої, окремо додалася молодша аудиторія акторки Ірини Кудряшової, яка свого часу зіграла у серіалі «Школа» і має чималу кількість підписників у соцмережах.
Учасникам кіноринку запропонували подивитися розширений тизер. У прокаті фільм можна очікувати вже наступної осені, проте з дистрибутором наразі остаточно не визначились.
Тож, погодьтеся, доволі переконливий пакет як на наступні півроку. А про презентацію українських проектів Work in progress ми з вами поговоримо окремо. Дочекайтесь!