Попри повномасштабну війну з росією, українське кіновиробництво не зупинилося. Режисери продовжують працювати над фільмами під ракетними обстрілами, продюсери знаходять міжнародне фінансування, вітчизняні стрічки змагаються за нагороди на світових кінофестивалях. І звісно, не зупиняється кінопрокат. Якщо минулого року (точніше, з початку повномасштабного вторгенння) на екрани вийшло вісім українських фільмів, то 2023-го заплановано майже 20, виробництво котрих завершувалося вже в умовах великої війни.
Цей список прем'єр я зібрала з допомогою дистрибуторів і продюсерів, утім, зважаючи на ситуацію в країні, назвати його остаточним не можна: через велику кількість факторів невизначеності, насамперед воєнних і фінансових, творці не можуть гарантувати прокат навіть за умов готовності фільму. Та я не втрачаю надії, що всі стрічки цьогоріч усе ж дійдуть до глядача, а перш ніж розпочати огляд, нагадую: в кінотеатрах ще можна подивитися першу прем'єру 2023-го – історичну драму «Щедрик», яка створювалась у копродукції з Польщею та за підсумками п'яти вікендів зібрала майже 10 млн грн каси.
«Мирний-21» – 22 лютого
Вже цього тижня на екранах стартує «Мирний-21» – воєнна екшен-драма, що ґрунтується на реальних подіях і розповідає про однойменний прикордонний пункт у Луганській області, котрий росіяни намагалися захопити 2014 року. Зйомки стрічки завершилися восени 2021-го, а 24 лютого 2022-го її режисер Ахтем Сеітаблаєв приєднався до лав Збройних сил України та, попри службу, зміг завершити роботу над проектом. Творці присвячують фільм Паші Лі, для якого роль капітана Осіріса у «Мирному-21» стала останньою (під час оборони Київщини актор активно волонтерив і загинув, потрапивши під обстріл). Крім того, 10 грн із кожного придбаного квитка на фільм передадуть до фонду «Повернись живим»: «Збиратимемо кошти для закупівлі розвідувально-ударних комплексів, що допоможуть побратимам та посестрам на фронті», – пояснив Ахтем Сеітаблаєв.
У ролях: Максим Девізоров, Євген Ламах, Олександр Бегма, Віктор Жданов, Андрій Мостренко, Олексій Тритенко, Андрій Самінін, Лорена Колібабчук, Євген Черников, Роман Ясіновський.
Режисер: Ахтем Сеітаблаєв. Продюсери: Ахтем Сеітаблаєв, Дмитро Малічев, Марія Дончик. Сценарій: Ярослав Яриш, Сергій Касторних, Анатолій Коцюрба.
Виробник: Istmen Films. Дистрибутор: FILM.UA Distribution (тут і далі йдеться про дистрибуцію в Україні).
Фільм став одним із переможців Чотирнадцятого конкурсу Держкіно та отримав підтримку в розмірі 80% бюджету, що на момент пітчингу становив 31 млн 250 тис. грн.
«Мавка. Лісова пісня» – 2 березня
Найочікуваніша українська повнометражна анімація, створена на основі драми-феєрїї Лесі Українки, не потребує представлення, адже за час роботи, що тривала з 2015 року, творці встигли не тільки максимально розповісти про виробництво, а й продати мультфільм на понад 20 територій світу, укласти багато цікавих партнерств (наприклад, з «WWF Україна»), а процес ліцензування взагалі стартував задовго до початку виробництва. Тепер наша з вами черга наближати прем'єру: квитки на «Мавку» вже доступні в усіх кінотеатрах України.
Актори дубляжу: Наталка Денисенко, Артем Пивоваров, Олена Кравець, Юлія Саніна, Михайло Хома, Сергій Притула, Олег Скрипка, Наталія Сумська, Назар Задніпровський, Олег Фагот Михайлюта, Катерина Осадча, Ніна Матвієнко.
Режисери: Олег Маламуж, Олександра Рубан. Продюсери: Ірина Костюк, Анна Єлісєєва, Єгор Олесов. Сценарій: Ярослав Войцешек.
Виробник: Animagrad (FILM.UA). Дистрибутори: FILM.UA Distribution, «Кіноманія».
2016 року проект був переможцем Дев'ятого конкурсу Держкіно з запитом 30% від загального бюджету.
«Генделик» – 3 березня
Сценарист Іван Герасимов, що не може розібратися з жінками своїх мрій, опиняється в містичному привокзальному кафе, де внаслідок зустрічі з дивними незнайомцями переноситься в різні емоційні фрагменти свого життя. В основі сюжету – оповідання режисера та сценариста Олександра Столярова, пам'яті котрого й присвячено цю комедійну драму. «Генделик» був створений ще 2019 року, та через карантинні обмеження вихід фільму в широкий прокат відтерміновувався чотири рази. Востаннє прем'єра була запланована 3 березня 2022-го, тож недивно, що стрічці довелося чекати зустрічі з глядачем іще рік.
У ролях: Владислав Мамчур, Людмила Загорська, Владислав Никитюк, Олександр Рудько, Сергій Сипливий, Станіслав Москвін, Михайло Кукуюк, Тарас Цимбалюк та ін.
Режисер: Тарас Дудар. Продюсери: Дмитро Овечкін, Юрій Будяк. Сценарій: Олександр Столяров, Дмитро Григоренко.
Виробник: студія «Золоте Руно». Дистрибутор: Ukrainian Film Distribution.
Проект був переможцем Десятого конкурсу Держкіно, отримавши підтримку обсягом понад 5 млн грн за загального бюджету 9 млн грн.
«Життя на межі» – 16 березня
Документальний фільм розповідає сучасну історію України з моменту Революції гідності та початку війни з росією 2014 року до повномасштабного вторгнення 2022-го, в певний спосіб продовжуючи документалку «Зима у вогні», над якою також працювали творці стрічки.
Режисер: Павло Пелешок. Продюсери: Павло Пелешок, Юрко Іванишин.
Виробник: Ukr.stream. Дистрибутор: «Артхаус Трафік».
Фільм створювався впродовж трьох років і фінансувався власним, а також спонсорським коштом (бюджет – $750 тис.).
«Памфір» – 23 березня
У центрі драми – колишній контрабандист на прізвисько Памфір, що присягався дружині ніколи більше не порушувати закону, але вимушений знову це зробити через вчинок сина-підлітка, котрий не хоче відпускати батька на заробітки до Польщі. Шлях стрічки, як і її героя, був сповнений перешкод та несподіванок: від перших драфтів сценарію повнометражний дебют Дмитра Сухолиткого-Собчука готувався майже сім років. Але зрештою до виробництва крім України долучилися Польща, Франція та Чилі, а світова прем'єра відбулася на Каннському кінофестивалі. Загалом фільм було відібрано до програм понад 40 міжнародних кінофестивалів, а в Україні «Памфір» здобув Гран-прі 51-го КМКФ «Молодість» та став тріумфатором Національної премії кінокритиків «Кіноколо».
У ролях: Олександр Яцентюк, Соломія Кирилова, Станіслав Потяк, Мирослав Маковійчук, Олена Хохлаткіна, Іван Шаран.
Сценарій, режисер: Дмитро Сухолиткий-Собчук. Продюсери: Олександра Костіна, Евгенія Яцута, Лора Бріан, Клаудія Шмея-Ростворовска, Богна Шевчик, Жанкарло Насі.
Виробники: Bosonfilm (Україна), Les Films D'Ici (Франція), MADANTS (Польща), Quijote (Чилі). Дистрибутор: FILM.UA Distribution.
Ставши одним із переможців Одинадцятого конкурсу Держкіно, «Памфір» отримав 21 млн 434 тис. грн від держави, решту бюджета, що становив майже 40 млн грн, покрили Польський інститут кіно (PISF), французький центр CNC Aide aux cínemas du monde, фонди Visions Sud Est, Hubert Bals Fund, Goteborg Film Fund. Також стрічку підтримали УКФ (девелопмент) і Чернівецька облдержадміністрація.
«Я, Ніна» – навесні
Стрічка, яка ґрунтується на автобіографічній повісті журналістки Яніни Соколової, що розповідала про пережите під час онкохвороби, також здолала непростий шлях, на якому були краудфандинг, зрив виробництва через скасування результатів конкурсу Держкіно, заміна режисера (до 2020 року фільмом опікувався Володимир Харченко-Куликовський) і відтермінування прокату (планувалося, що фільм вийде влітку 2022-го, потім – у листопаді). Та можливо, саме зараз фільм, що позиціонувався як «перше велике кіно про страшну хворобу часу», виконає свою місію, нагадавши про те, чого не можна забувати навіть під час війни.
У ролях: Ксенія Хижняк, Олексій Тритенко, Максим Панченко, Лілія Нестеренко, Оксана Брагінець, Ігор Колтовський.
Режисер: Марися Нікітюк. Продюсери: Яніна Соколова, Юлія Сінькевич, Олексій Москаленко, Олександра Івченко. Сценарій: Марися Нікітюк, Ольга Куровець.
Виробники: «Яніна Соколова Продакшн» (Україна), San Cinema Gmb (Німеччина). Дистрибутор: «Артхаус Трафік».
Кінопроект став одним із переможців Одинадцятого конкурсу Держкіно, зрештою отримавши 16 млн 838 тис. грн (70% вартості виробництва).
«Бачення метелика» – 6 квітня
Воєнна драма розповідає про життя аеророзвідниці з позивним Метелик після повернення з полону, і за часів повномасштабної війни ця пронизлива історія, створена до 2022 року, набуває подвійної сили. Цьогоріч стрічка була представлена у каннській секції «Особливий погляд», стала найкращим українським повнометражним фільмом 13-го ОМКФ та здобула нагороду «Найкращий фільм» у конкурсній програмі «Паралелі та зустрічі» сербського Palić European Film Festival.
У ролях: Рита Бурковська, Любомир Валівоць, Мирослав Гай, Наталка Ворожбит.
Режисер: Максим Наконечний. Продюсери: Дар'я Бассель, Єлизавета Сміт. Сценарій: Максим Наконечний, Ірина Цілик.
Виробники: TABOR production (Україна), MasterFilm (Хорватія), 4Films (Чехія), Sisyfos Film Production (Швеція). Дистрибутор: «Артхаус Трафік».
Загальний бюджет фільму – 25 млн 267 тис. грн, держпідтримка після перемоги на Одинадцятому конкурсі Держкіно становила 12 млн грн (майже 49%), на різних етапах проект також фінансувався Українським культурним фондом, Хорватським аудіовізуальним центром, Чеським кінофондом та Eurimages.
«Люксембург, Люксембург» – квітень
Світова прем'єра другого повнометражного фільму Антоніо Лукіча – історії братів-близнюків, які вирушають до Люксембурга на пошуки свого батька – відбулась у вересні на Венеційському міжнародному кінофестивалі в програмі «Горизонти», потім була участь у Міжнародному кінофестивалі в Торонто, а в український прокат стрічка має вийти навесні: орієнтовно – у квітні, але точної дати поки немає.
У ролях: Раміл Насіров, Аміл Насіров, Людмила Саченко.
Сценарій, режисер: Антоніо Лукіч. Продюсери: Володимир Яценко, Анна Яценко.
Виробник: ForeFilms. Дистрибутор: «Кіноманія».
Проект переміг на чотирнадцятому пітчингу Держкіно, отримавши майже 20 млн грн держпідтримки. Загальний бюджет – 28,5 млн грн.
«Будинок «Слово». Нескінченний роман» – 11 травня
Фільм розповідає про мешканців легендарного будинку «Слово» – харківських літераторів, художників, акторів, більшість з яких згодом було репресовано, – та ціну, яку доводилося платити за «успіх» у Радянському Союзі 1930-х. 2017 року команда проекту випустила документальну стрічку «Будинок «Слово», ретельно дослідивши архіви та знайшовши унікальні, раніше не оприлюднені факти, тож в історичній та просвітницькій складових стрічки сумнівів бути не може.
У ролях: Дмитро Олійник, В'ячеслав Довженко, Станіслав Сукненко, Ніна Набока, Марина Кошкіна, Юрій Одинокий, Борис Георгієвський та ін.
Режисер: Тарас Томенко. Продюсери: Олег Щербина, Юлія Чернявська, Пилип Іллєнко, Ростислав Мартинюк. Сценарій: Тарас Томенко, Любов Якимчук.
Виробник: Fresh Production Group. Дистрибутор: FILM.UA Distribution.
Бюджет фільму – 12 млн 35 тис. грн. Державна підтримка становить 8 млн грн.
«Довбуш» – 24 серпня
Історичний екшен, події котрого розгортаються на початку 18-го ст. у Карпатах, – не тільки найочікуваніший, а й, мабуть, найвистражданіший фільм року. Виробництво стрічки про Олексу Довбуша та повстанський рух опришків стартувало 2018-го, 2019-го зйомки продовжились, а завершити їх 2020-го команді завадив карантин, тому фінальний блок знімали вже 2021-го. Тоді прем'єра була запланована на осінь 2021 року, потім – перезапланована на 12 травня 2022-го, ну а що було далі, ви розумієте. Можна тільки уявити, що весь цей час відчував Олесь Санін, який задумав цей фільм ще наприкінці 90-х, коли вступив на режисерський курс Леоніда Осики. Сподіваюся, що прокат стрічки нарешті відбудеться, а послухати розповідь режисера та продюсера про безліч виробничих перипетій можна тут.
У ролях: Сергій Стрельников, Олексій Гнатковський, Даша Плахтій, Матеуш Косьцюкевич, Агата Бузек, Дмитро Вівчарюк, Роман Ясіновський та ін.
Режисер: Олесь Санін. Продюсери: Максим Асадчий, Олесь Санін. Сценарій: Олесь Санін, Пол Волянський, Василь Портяк, Максим Черниш.
Виробник: «Пронто Фільм». Дистрибутор: FILM.UA Distribution, «Кіноманія».
Бюджет стрічки становить 86 млн 678 тис. грн, частка держпідтримки, виділеної після перемоги у Десятому пітчингу Держкіно, – 66 млн 190 тис. грн.
«Залізні метелики» – літо
Документальна стрічка Романа Любого, що розповідає про катастрофу борту MH17, збитого 2014 року російськими терористами над Донецькою областю, просто зараз у програмі Берлінського кінофестивалю Panorama Dokumente, а місяць тому була презентована в межах Sundance Film Festival у США. В український прокат творці випустили фільм до річниці трагедії MH17, влітку цього року.
Режисер: Роман Любий. Продюсери: Андрій Котляр, Володимир Тихий, Давід Лехмер, Ізабель Бертолон, Тріні Ґьотце.
Виробники: «Вавилон'13» (Україна), Trimafilm та RBB/ARTE (Німеччина). Дистрибутор: «Артхаус Трафік».
Бюджет документалки становить 4,6 млн грн, 54% профінансувало Держкіно України (проект був переможцем Дванадцятого конкурсу).
«Між нами» – восени
Стрічка створена у рідкісному для українського кіно жанрі психологічного трилеру, порушуючи теми насильства в сім'ї, недоліків судової системи та вибору – від глобального життєвого до того, що людина робить кожної миті. Повнометражний дебют Соломії Томащук був готовий ще влітку 2021 року, восени його представили глядачам на спецпоказі в Києві, а прокат був запланований на зиму 2022-го. Пізніше прокат очікувався в листопаді 2022-го, а нині – восени 2023-го, та конкретної дати поки немає.
У ролях: Анастасія Пустовіт, Ірма Вітовська, Дмитро Сова, Євген Єфремов, Михайло Дзюба, Сергій Детюк, Євгеній Ламах.
Режисер: Соломія Томащук. Продюсер: Поліна Бушинська. Сценарій: Соломія Томащук, Юрій Дунай.
Виробник: Up Ua Studio. Дистрибутор: FILM.UA Distribution.
Проект став одним із переможців Одинадцятого конкурсу Держкіно, отримавши 100% держфінансування (11 млн 200 тис. грн).
«Як там Катя?» – восени
Стрічка розповідає історію лікарки швидкої допомоги Анни – мати-одиначки, що шукає справедливості, коли її дванадцятирічна донька потрапляє у ДТП. Прем'єра відбулася на Міжнародному кінофестивалі у Локарно, де фільм здобув дві нагороди: приз журі Ciné+ та звання найкращої акторки для Анастасії Карпенко. Кінотеатральний прокат спочатку планували на зиму 2023 року, тепер – на осінь, але поки без конкретної дати. Питання українського дистрибутора також наразі залишається відкритим.
У ролях: Анастасія Карпенко, Катерина Козлова, Тетяна Круліковська, Ірина Веренич-Островська, Олексій Череватенко.
Режисер: Крістіна Тинькевич. Продюсери: Ольга Матат, Влад Дудко. Сценарій: Сергій Касторних.
Виробник: «Евос Фільм».
Проект – переможець Одинадцятого конкурсу Держкіно, державне фінансування становило 11 млн 599 тис. грн (98,75% бюджету).
«Малевич» – восени
Фільм має розповісти історію про українське минуле всесвітньо відомого художника Казимира Малевича та жахливі реалії 30-х років минулого століття в СРСР, розвінчуючи радянські міфи та повертаючи історичну справедливість, у чому Дар'ї Онищенко й Анні Паленчук допомагали консультанти, що спеціалізуються на житті Малевича та історії того періоду. Зйомки стрічки мали бути завершені навесні 2022-го, але через повномасштабне вторгнення їх довелося перенести на кінець року. Точної дати прем'єри копродукція України та Швейцарії поки не має, як і українського дистрибутора.
У ролях: Віталій Ажнов, Олександр Рудинський, Олексій Горбунов, Ірма Вітовська, Марина Кошкіна, Христина Федорак, Олександр Новіков.
Режисер: Дар'я Онищенко. Продюсери: Анна Паленчук, Марія Каель, Дар'я Онищенко, Клаудіа Леманн. Сценарій: Дар'я Онищенко, Анна Паленчук.
Виробники: 435 Films та Big Hand Films (Україна), Lehmann Sisters (Швейцарія).
Стрічка стала переможцем Чотирнадцятого пітчингу Держкіно, отримавши 28 млн грн із необхідних 35 млн грн.
«Я і Фелікс» – цього року
Це історія хлопчика Тимофія, котрий дорослішає у буремних 90-х, про його сім’ю, друзів, перше кохання та взаємини з колишнім контррозвідником Феліксом – співмешканцем його бабусі, глибоко травмованим різними війнами. Стрічка є екранізацією роману Артема Чеха «Хто ти?», що 2021-го став «Книгою року BBC». І поки письменник захищає Україну в лавах ЗСУ, продюсери готують знятий його дружиною фільм до прокату, хоча й наразі не називають конкретної дати.
У ролях: Юрій Іздрик, Андрій Чередник, Владислав Балюк, Анастасія Карпенко, Галина Веретельник-Степанова, Андрій Ісаєнко й ін.
Режисер: Ірина Цілик. Продюсери: Володимир Яценко, Анна Яценко. Сценарій: Ірина Цілик, Артем Чех.
Виробник: ForeFilms. Дистрибутор: «Кіноманія».
Як один із переможців Тринадцятого конкурсу Держкіно фільм отримав 11 млн 998 тис. грн (100% держпідтримки).
«Відблиск» – цього року
Валентин Васянович продовжує досліджувати надскладну тему реабілітації людини після війни, котру розпочав ще 2019-го стрічкою «Атлантида». «Відблиск» розповідає про військового хірурга Сергія, який потрапляє в полон під час війни на Сході України. Там він стає свідком страшних сцен приниження, знущання та катування українців російськими окупантами. Після обміну полоненими Сергій повертається до цивільного життя та намагається знайти сенс існування шляхом відбудування стосунків із колишньою дружиною та їхньою дочкою. Міжнародна прем'єра фільму відбулася на 78-му Венеційському міжнародному кінофестивалі (основний конкурс), а українська була запланована ще на вересень 2021 року, та не склалося. Наразі конкретної дати старту прокату стрічка не має – продюсери поки просто обіцяють випустити її цьогоріч.
У ролях: Роман Луцький, Ніка Мислицька, Надія Левченко, Андрій Римарук, Ілля Шульга.
Сценарій, режисер: Валентин Васянович. Продюсери: Валентин Васянович, Ія Мислицька, Володимир Яценко, Анна Яценко.
Виробники: ForeFilms, «Арсенал Філмз». Дистрибутор: «Кіноманія».
Кінопроект став одним із переможців Одинадцятого конкурсу Держкіно, отримавши 25 млн грн (80% бюджету).
«Уроки толерантності» – друга половина року
Стрічка Аркадія Непиталюка, знята за мотивами п'єси Ігоря Білиця «Гей-парад», розповідає про провінційну шкільну вчительку, що вмовляє чоловіка та дітей підписатися на «Уроки толерантності» – державну програму з євроінтеграції. За умовами, вони мають на певний час оселити у себе вдома представника й активіста ЛГБТ-спільноти. Тепер родина вимушена боротись із власною гомофобією та неприйняттям інакшості. До повномасштабного вторгнення бюджет фільму становив 24 млн 997 тис. грн та передбачав 80% (19 млн 997 тис. грн) держпідтримки. Але через війну Держкіно не змогло виділити ці кошти, тому продюсер запустив виробництво власним коштом, зменшивши бюджет удвічі.
У ролях: Олена Узлюк, Олександр Піскунов, Олександр Ярема, Христина Мруга, Акмаль Гурезов, Борис Георгієвський.
Режисер: Аркадій Непиталюк. Продюсер: Сергій Лавренюк. Сценарій: Аркадій Непиталюк, Людмила Тимошенко, Олексій Гладушевський.
Виробник: Solar Media.
Насправді стрічок, що мали б вийти в український прокат цього року (принаймні за попередніми планами), більше, та не всі продюсери відповіли на мій запит – тож непідтверджені фільми до цього переліку не увійшли. Втім, якщо ви маєте точну інформацію про прем'єри-2023 – пишіть мені у соцмережах.