Цікаво виходить: відомих українців з нетривіальними біографіями в нашій історії багато, а фільмів про них - мало. Швидко ситуація навряд чи зміниться, але 2021-го року таких стрічок стане принаймні на одну більше: продюсер Анна Паленчук і режисер Дарія Онищенко просто зараз працюють над повнометражним байопіком про Казимира Малевича.
Ідея стрічки належить Анні, а над написанням сценарію Паленчук і Онищенко працювали разом. «Малевича знають як видатного художника 20 сторіччя та автора однієї з найвідоміших картин світу «Чорний квадрат». В нашому автобіографічному фільмі ми хочемо показати Малевича-особистість, людину, яка кохала, товаришувала, раділа, страждала та прагнула свободи творчості, за що все життя переслідувалась НКВС», - пояснює задум Паленчук.
В основі байопіку - історія протистояння абстракціоніста Малевича з відомим конструктивістом Володимиром Татліним. «Цікаво, що Малевич і Татлін досі вважаються російськими митцями, хоча вони обидва провели своє дитинство в Україні, розмовляли українською мовою, обидва співали українські пісні. Татлін ще й грав на бандурі. А Малевич неодноразово наголошував, що на його формування як митця вплинули саме українська культура й українська історія. У сценарії не розповідається повна біографія Малевича. Було важливо передати образ і внутрішню суть героя. Кохання, пристрасть, розчарування, мрії, слава, злети й падіння, переслідування, арешти та багато іншого - в цьому фільмі буде все те, що необхідно для успіху серед широкої аудиторії в Україні та за кордоном», - каже Онищенко.
У роботі над фільмом беруть участь експерти-мистецтвознавці з України та інших країн, а також історики. Головний консультант проекту - Тетяна Філевська, відома авторством документального фільму про Малевича, а також кількох книг, що розповідають про життя художника в Україні.
Проект фільму відбрано до міжнародної сценарної лабораторії MIDPOINT, а його реліз автори планують на 2021 рік. Зізнаюсь, новина про стрічку мене настільки зацікавила, що я зв'язалася з Анною Паленчук, аби обговорити її детальніше. Ось що мені вдалося з'ясувати:
- Анна, наскільки я зрозуміла, у фільму вже є сценарій, але ви лише збираєтесь шукати для нього фінансування на кіноринках. Де плануєте брати участь?
- Протягом року я ретельно вивчала сценарну майстерність в Vancouver film school, жила в Канаді і ми з режисером Дарією Онищенко планували приступити до написання сценарію. Зізнатися, карантин допоміг здійснити наш план, я повернулася в Україну, і за два місяці ми написали сценарій.
Сценарій ми узгоджували з рядом консультантів, які спеціалізуються на житті Малевича й історії того періоду. Оскільки головний антагоніст Малевича в художньому фільмі - представник НКВС, нам було важливо передати ту жахливу атмосферу 20-х і 30-х років минулого століття, коли жив видатний художник.
Наступного тижня починається розробка нашого проекту в рамках європейської програми MIDPOINT TV LAUNCH, де протягом року ми будемо працювати над вдосконаленням сценарію художнього фільму «Малевич» в серіал (mini series). Тьютори цієї програми - представники HBO Europe.
Наявність вже готової сильної структури художнього фільму і готового сценарію значно спростить нам роботу з написання серіалу.
Представляти проект ми готові на пітчингах, які проходитимуть найближчим часом. Я вже представляла проект фільму на кіноринку в Берліні цього року.
- Який у проекту бюджету? Чи будете подаватися на наступний пітчинг Держкіно?
- Бюджет ми зможемо озвучити в кінці місяця, коли остаточно складемо всі «пазли». Подаватися будемо! Саме зараз в процесі підготовки матеріалів.
- Чи розглядаєте варіант копродукції? Якщо так, то партнерів з яких країн розраховуєте залучити?
- Ми шукаємо партнерів як українських, так і іноземних. Це вже шостий копродукційний фільм нашої компанії 435 FILMS. Ми добре знаємо і вміємо працювати на міжнародному ринку. Крайній фільм нашої компанії «Номери» режисерів Олега Сенцова і Ахтема Сеітаблаєва представляв Україну на Берлінському міжнародному кінофестивалі цього року.
Серед іноземних партнерів ми розглядаємо представників Польщі, Німеччини, Нідерландів, Канади та інших. Частина зйомок має проходити в Європі, а саме в Берліні і Варшаві - там були виставки Малевича.
Оскільки ім'я Казимира Малевича знають у всьому світі, він входить в ТОП-100 найвідоміших художників, і тема, яку піднімає фільмі, дуже важлива для нашого часу, ми впевнені, що партнери знайдуться. Тим більше, це третій фільм Дарії Онищенко. Прем'єра крайнього художнього фільму «Забуті» відбулася минулого року на Варшавському міжнародному кінофестивалі. Сподіваємося, що скоро українські глядачі зможуть побачити нову стрічку Даші, де піднята така актуальна тема про Донбас.
- У вас уже є дрімкаст проекту? Кого з українських акторів ви б хотіли в ньому бачити?
- Над дрімкастом ми поки працюємо.
Сподіваюся, у авторів все вийде. Даєш більше хороших і важливих байопіків!