До десятої річниці вторгнення росії на територію України та напередодні другої річниці повномасштабної війни Державне агентство України з питань кіно за підтримки президента України Володимира Зеленського організувало національний кінофестиваль Cinema for Victory, сфокусований насамперед на документальних стрічках українських режисерів, які фіксують війну України проти росії з 2014 року.
До організаційного комітету фестивалю увійшли голова Держкіно Марина Кудерчук, т. в. о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв, керівниця Кабінету керівника Офісу президента Олена Ковальська, голова правління Одеської кіностудії Андрій Осіпов, керівник Київського міжнародного кінофестивалю «Молодість» Андрій Халпахчі, директор ГО «Трибунал» Олег Яцура, а головою оргкомітету виступив керівник громадської організації «УкрКіноФест» Андрій Ногін.
Кінофестиваль передбачає переможців, тож було сформоване спеціальне журі, до якого увійшли оператор Сергій Михальчук, акторка Ірина Мельник і гендиректорка UPHub Ольга Пантелеймонова, а також міжнародні члени: Шон Пенн, Лієв Шрайбер і режисери Андре Сінгер, Абель Феррара, Майкл Волдман, Бо Тенгберг.
Попри зрозумілу мету (протидія російській пропаганді, сприяння адвокації України в світі) та високу затребуваність (уже під час фестивалю стало відомо, що через велику кількість заявок захід подовжили ще на чотири дні), новина про проведення Cinema for Victory спричинила багато запитань усередині індустрії. Насамперед щодо термінів: інформація про фестиваль зʼявилася на сайті Міністерства культури та інформаційної політики тільки 19 лютого, а вже 22-го спливав термін подання заявок. Тож перед церемонією відкриття ми спробували дістати відповіді від членів оргкомітету.
– Фестиваль виник на основі туру «Кіно заради перемоги», це його доповнення, – розповіла голова Держкіно та членкиня оргомітету Марина Кудерчук. – Ці стрічки згодом братимуть участь у марафоні фільмів цього фестивалю, у днях українського кіно за кордоном, щоб правдиво показувати світові ситуацію в Україні.
– За якими критеріями обирали членів журі? Чи був хтось, хто відмовився входити до його складу?
– Журі обирали оргкомітетом. Усі, кому пропонували долучитися до журі, у нього увійшли.
– Скільки надійшло заявок для участі у фестивалі?
– Було понад 40 заявок, але багато фільмів не підпадали під критерії, позаяк подавалися не тільки документальні стрічки, а й художні, короткий метр. Загалом під час фестивалю буде показано понад 20 фільмів.
– Організатори наголошують, що фестиваль проводиться не коштом держави. З якого саме джерела фінансується захід?
– Це приватне фінансування. Держкіно зі свого боку допомагає лише адміністративно й інформаційно.
Трохи детальніше про організацію Cinema for Victory розповів ще один член організаційного комітету – голова правління Одеської кіностудії Андрій Осіпов.
– З боку індустрії звучала критика, що фестиваль був організований нашвидкуруч. Скільки насправді тривала організація заходу?
– Фестиваль був організований за понад два місяці. Можливо, й був поспіх, але не такий, як може видатися збоку. Були складнощі, повʼязані з тим, що треба було формувати журі (міжнародне й українське журі визначатиме сім переможців та одне Гран-прі), комунікувати з оргкомітетом. Адже засновниками кінофестивалю є Одеська кіностудія, ГО «Трибунал», ГО «УкрКіноФест», Фонд «Молодість», команда Андрія Різоля. В цьому була складність. У фінансах була складність. І ми не очікували, що буде така кількість заявок.
– Хто профінансував проведення фестивалю?
– Мій колега Андрій Ногін і його ГО «УкрКіноФест» разом із міжнародними партнерами профінансували основну частину. Ми їм за це вдячні. Бюджет до кінця ще не зверстаний, він буде відомий після закриття фестивалю.
– Яка головна мета цього заходу?
– Цілей багато. По-перше, ми звернули увагу на зниження градуса зацікавленості світової громадськості подіями в Україні, а такі заходи, де відомі люди входять до складу журі, дозволяють додатково заявити про Україну на міжнародному рівні. Крім того, у воєнні часи кіногалузь не зупиняється, і треба через такі події дякувати кіноспільноті, підтримувати найкращих.
– Що очікує переможця цьогорічного кінофестивалю?
– Переможців очікують статуетки, сприяння показам у кінотеатрах мережі «Мультиплекс» і допомога в міжнародній промоції.
– Cinema for Victory проводиться тільки цьогоріч чи є плани зробити фестиваль регулярним?
– Збираючись оргкомітетом, ми планували, що це буде постійний український національний кінофестиваль. Звісно, наразі важко щось передбачити, але між собою ми обговорювали, що з наступного року варто й художнє кіно оцінювати в межах цього кінофестивалю.
Тим часом хол «Українського дому» поступово заповнювався гостями. Попри те що місце проведення кінофестивалю до останнього тримали в секреті (організатори пояснювали це заходами безпеки), гостей на відкриття заходу прийшло доволі багато.
Їх усіх зустрічали музиканти Президентського оркестру
Серед гостей було багато військових, зокрема й кінематографістів, що після 24 лютого приєдналися до ЗСУ, – як, наприклад, режисер Ахтем Сеітаблаєв, актор Олексій Тритенко
Та оператор Сергій Михальчук – один із членів журі Cinema for Victory, який перед початком церемонії щось емоційно розповідав колезі за цехом, голові НСКУ Сергію Борденюку
Були на відкритті й посадовці – наприклад, т. в. о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв, який встиг поспілкуватися з багатьма: від колишнього міністра культури Євгена Нищука
до відомого українського фотографа Євгена Малолєтки
Також на заході були продюсери Сергій Лавренюк, Юрій Горбунов
Голова Ради з держпідтримки кінематографії Артем Колюбаєв, гендиректорка ОМКФ Анна Мачух і режисер Любомир Левицький, стрічка якого «Йди зі мною» демонструвалася в програмі фестивалю
А відкривав Cinema for Victory фільм «Буча», команду котрого на заході представляв виконавчий продюсер Сергій Демидов
Серед іноземних членів журі фестивалю на заході можна було зустріти данського оператора та режисера Бо Тенгберга
Велику частину глядачів церемонії відкриття становили військові
А розпочалася вона виступом українського піаніста Євгена Хмари
Після чого на сцену вийшли ведучі Ахтем Сеітаблаєв і Соломія Вітвіцька
«Мета агресора – знищити нашу автентичність і все, що робить нашу націю унікальною: традицію, віру, історію та культурну спадщину. Доказ того – численні воєнні злочини, які скоїла російська армія», – розпочав Сеітаблаєв. Вітвіцька продовжила, що культурне життя є критично важливим для підтримання духу нації та для єдності. Ведуча додала, що однією з місій кінофестивалю Cinema for Victory є популяризація кіномистецтва.
Оголосити фестиваль відкритим ведучі запросили президента України Володимира Зеленського, який записав відеозвернення до присутніх на заході:
«Кіно зробить цей героїзм легендарним і вчитиме, що кожен має здійснити вибір у житті – етичний вибір. Вибір на користь життя та справедливості – на користь України. Я певен, ми збережемо наше єднання зі світом за будь-яких дезінформаційних штормів. Мистецтво буде на нашому боці», – зазначив голова держави.
Після відео Володимира Зеленського глядачам показали ролик про учасників кіноіндустрії, які долучилися до лав ЗСУ та продовжують служити або, на жаль, уже загинули. Всіх полеглих вшанували хвилиною мовчання. Далі на сцену був запрошений один із членів журі фестивалю – кінооператор Сергій Михальчук, який перебуває в лавах ЗСУ з перших днів повномасштабної війни.
«Інформація у сучасному світі – це як вакуум: якщо ми його не заповнюємо, його заповнює ворог! – наголосив він. – Тому, мені здається, ми як кінематографісти маємо максимально висвітлювати події, що відбуваються навколо. Про нашу війну вже зараз складають легенди, але за роки це вийде на рівень міфу. Ми мусимо показувати реальну історію, яка відбувається, щоб майбутні покоління знали, що було насправді, і щоб це не повторилося ніколи знову! Кіно – це зброя, камера – це зброя на полі бою. Я фактично пересвідчився в цьому на власному прикладі».
Сергій Михальчук зазначив, що в нього тепер є дві зброї: автомат і камера
Церемонію відкриття завершив виступ Тіни Кароль.
У супроводі президентського оркестру співачка виконала пісню One Nation Under Love, яку спеціально для неї написала американська композиторка Даян Воррен – володарка премії «Оскар» та авторка хітів Селін Діон, Тіни Тернер та інших
Насамкінець гостям церемонії відкриття показали фільм «Буча», але ведучі дуже просили не розголошувати сюжету й інших подробиць стрічки до її виходу в прокат. Натомість переглянути стрічки учасників фестивалю можуть усі охочі. Фестиваль триватиме до 29 лютого, організатори просять стежити за його програмою на офіційному сайті. Всі покази відбуватимуться в «Українському домі» безкоштовно за умов попередньої реєстрації.