Багатьом медійникам день напередодні повномасштабного вторгнення – 23 лютого 2022-го – запамʼятався гучною вечіркою на честь допремʼєрного показу комедії «Велика прогулянка», створеної студією FILM.UA у партнерстві з телеканалом «Україна».
Як бачите, настрій у всіх присутніх на презентації був чудовий
Наступного дня, 24 лютого 2022 року, стрічка мала вийти в прокат. Проте, як-то кажуть, завтра була війна… І автор ідеї та співсценарист стрічки Гарік Бірча з перших її днів вступив до лав ЗСУ. Нині він – старший сержант і несе службу в найгарячіших точках.
Виконавець ролі слідчого Олексій Тритенко також служить у ЗСУ: він брав участь в операціях зі звільнення Київщини та робив звідти фоторепортажі, які свідчитимуть для історії про злочини росіян у Бучі й Ірпені.
Виконавець однієї з головних ролей Юрій Ткач (Толя Наливайченко) у перші дні повномасштабного вторгнення приєднався до загону самооборони Києва, а сьогодні опікується волонтерською діяльністю, зокрема їздить із благодійними концертами до військових і возить гуманітарну допомогу в різні куточки України: під Харків, Бахмут та за Дніпро. Але на цій світлині він про це ще не знає:
До речі, фотограф Павло Шевчук, що зробив ці світлини, зараз служить у ЗСУ
Загалом троє з учасників знімальної групи «Великої прогулянки» вступили до лав ЗСУ, ТрО та патрульної поліції, двоє пішли на фронт воєнними кореспондентами, десятеро стали волонтерами. А одна з основних локацій фільму, будиночок корупціонера Хомʼяка, під час окупації Ірпеня був розбомблений…
Але дякувати богу та ЗСУ, за рік і сім місяців очікування «Велика прогулянка» все ж дочекалася свого часу: сьогодні, 5 жовтня 2023 року, вона нарешті стартує у всеукраїнському прокаті. А 3 жовтня відбувся другий дубль допремʼєрного показу.
Але Юрій Ткач та Ірина Гатун як справжні актори других дублів не бояться
Щось мені підказує, що Ткач дізнається у продюсерки «Прогулянки» Ірини Костюк про можливість участі у продовженні стрічки. Якщо воно буде
«Юро, ну якщо буде, то буде». Наче домовилися
Настя Каменських теж завітала на вечірку. А може, і їй щось світить у продовженні? Якщо воно, звісно, буде...
Актори «Кварталу 95» Міка Фаталов і Степан Казанін теж підозріло радісні. Може, теж щось знають? Про Позитива мовчу: без нього взагалі українська комедія – не комедія
Я тепер усіх акторів підозрюватиму в участі в продовженні, якщо воно буде. Ганну Саліванчук не попідозрювати просто гріх!
Та й Валентина Міхієнка – теж
Вам не здається, що Євген Кот із Наталією Татаринцевою якось підозріло стоять біля виконавиці головної ролі Ірини Гатун? Ех, підозрювати так підозрювати!
Олексій Гладушевський і Поліна Толмачова тішаться можливістю зустрітися, тим паче такою
Дмитро Майстренко, керівник промовідділу FILM.UA Distribution, пильнує, аби все відбулося бездоганно
Підозрюю, Олена Канішевська приїхала на показ просто з майданчику проекту «Ловець снів», який FILM.UA виробляє спільно з 1+1 media
Директор із мовлення, дистрибуції та розвитку FILM.UA Broadcasting Наріман Гусейнов не з'явитися на заході просто не міг, особливо в світлі останніх новин про запуск телеканалу українського кіно
Сергій Созановський і Тарас Босак уже планують премʼєру стрічки «Божевільні», хоча перед тим іще довга фестивальна історія
А Олександра Лозинська, схоже, просто добре проводить час
Поки всі насолоджувалися шампанським і грузинськими винами, мені не давали спокою подробиці другого старту стрічки в прокаті, тож по коментар я поквапилася до керівниці кінотеатральної дистрибуції FILM.UA Distribution і за сумісництвом однієї з продюсерок фільму Надії Коротушки:
– Чому «Велику прогулянку» вирішили видати в прокат саме зараз? Чому, наприклад, не влітку 2022-го, коли для прокату навмисно переробляли «Скажених сусідів» із серіалу на фільм?
– Ну, «Скажених сусідів» у кінотеатрах ми випустили в липні 22-го, саме щоб зрозуміти, чи готові люди взагалі ходити до кінотеатрів, а в кінотеатрах був брак контенту. Вийшло так, що ще й заробили трохи. Що ж до «Великої прогулянки», ми, щиро кажучи, чекали: відчували, що не на часі. А зараз відчули, що вже час – побачили, що люди ходять саме на ентертеймент. Так, вони ходять і на драматичні, історичні фільми, на всі ці великі блокбастери, але вони так само охоче ходять і на легші жанри. Звісно, багато хто каже, що комедія зараз не на часі, втім, ми бачимо в кінотеатрах сімʼї з попкорном, які прийшли явно не на «Оппенгеймера», а на ту саму «Барбі». Та й чекати вже більше не можна: фільм старішає щомісяця, перетримати його теж не хочеться.
Ну і там така тема… Не «шашлички» – як зараз усі кажуть, що це історія про шашлички. Ні, це історія про єднання двох геть різних родин, які обʼєднуються перед лицем спільної загрози. І власне, це характерна риса українців, про яку, мабуть, ми хотіли б усім зараз нагадати.
– А як кінотеатри відреагували на пропозицію працювати з «Великою прогулянкою»? Чи не було в них побоювань, що українська комедія, знята до повномасштабної війни, ще не на часі?
– Загалом вони досить насторожено до цього ставляться, проте більшість кінотеатрів сказали нам, що треба виходити. Ясно, що відзнятих українських комедій залишилося небагато. Але от на Новий рік виходила «Сусідка», виходив «Люксембург, Люксембург», і ми бачили добрі збори. Ну, «Сусідка» могла б і більше зібрати, навіть «Люксембург, Люксембург» зібрав 34+ млн. Але люди прийшли та подивилися. Кінотеатри загалом нас підтримують. Ну, деякі не підтримують, але це стандартна ситуація.
– Як розписали фільм зараз і чи можна порівняти з розписом довоєнним: що змінилося, крім того, що, певна річ, самих кінотеатрів стало менше?
– А я ще не бачила цього розпису: наш ринок так працює, що я кількість сеансів та їхній час побачу лише ввечері перед стартом прокату. І тоді почну нападати на кінотеатри з тим, чи правильно, на нашу думку, вони все зробили. Але ми точно знаємо, що кіно буде в кожному відкритому кінотеатрі України: немає кінотеатрів, які б не взяли фільму в прокат. З огляду на мої розмови з кінотеатрами всі кажуть, що розпис буде і буде добрий. Але звісно, трошки менший, ніж мав бути 24 лютого 2022 року – то було просто вау! Зрозуміло, що нині менше кінотеатрів тощо, але є й інші обставини, зокрема побоювання деяких кінотеатрів. Але я гадаю, що вони затестять перший вікенд і потім додадуть сеанси.
– Видається, після «Мавки» до зборів українського кіно трохи завищені очікування. А які у вас очікування від прокату «Великої прогулянки»?
– Очікувань немає взагалі, бо ми вперше з початку війни випускаємо комедію. Ну, в нас була «Коза Ностра», але це геть інше кіно – більше італійське, ніж українське. Тому в мене немає очікувань у принципі: я не ставлю на жодні цифри, бо це черговий експеримент як для нас, так і для всього ринку. Ясно, що порівняння з «Мавкою» нас тепер переслідуватиме всю нашу діяльність – це вже і плюс і мінус. Усі хочуть, щоб було як «Мавка», ну принаймні як «Довбуш». Але про це годі навіть і думати, бо це геть інші фільми: кейси, яких найближчих років із пʼять в Україні не буде – ми всі це розуміємо.
– Яке у фільму оточення? Чи є поряд великі проекти?
– Та, в принципі, суперконкурентного оточення у «Великої прогулянки» зараз немає. До речі, в жовтні виходить багато українських фільмів – усі чомусь ломанулися на цю осінь, гадаю, хочуть устигнути до можливих відключень світла. Там уже і «Генделик» стоїть, і «Шлях поколінь», і щось іще – здається, три великі українські фільми тільки у жовтні. Ну, подивимося. В принципі, «Барбі» й «Оппенгеймер» показали, що на ринку є місце, а в глядачів є спроможність ходити в кіно. Тож тут уже як глядач вибере.
– Фільм стартував у прокаті в США. Які це покази?
– Ну, це не прокат у стандартному розумінні – це показ для українців, які в США. У багатьох штатах ці покази вже відбулися, ще багато де плануються. У нас був успішний досвід прокату саме для українців за кордоном із «Мавкою», тому за тією самою схемою пішли з «Великою прогулянкою». І в декількох містах США вже були солдаути.
– А чому в США фільм вийшов раніше, ніж в Україні?
– Відверто кажучи, не памʼятаю точної причини, але щось там у них із залами – здається, в більшій кількості міст зали були доступні трошки раніше, ніж стартував український прокат. Ну, ми в цьому не вбачаємо великої проблеми – ми ж для українців показуємо, а не для американського глядача. Просто українці в Штатах побачили фільм трошки раніше, ніж українці в Україні.
– В яких іще країнах планується прокат?
– У Німеччині точно. Видається, в перемовинах іще Ізраїль, Чехія, Словаччина… З Польщею поки ведемо переговори – може, й там буде.
– Партнером фільму, причому фінансовим, став телеканал «Україна». Якого вже немає. Що тепер буде з цим партнерством – кому підуть відсотки від прибутку?
– Канал «Україна» залишився співпродюсером проекту, і вони підтримали наш повторний реліз – на своїх діджитал-ресурсах. Тому вони отримуватимуть свій співприбуток після того, як проект, ми сподіваємось, окупиться.
– У стрічці є продакт-плейсмент «Шахтаря». Це історія про гроші? Чи подарунок від каналу?
- Та це не продакт-плейсмент! (Сміється.) Ми просто хотіли, щоб у фільмі були присутні «Шахтар», Коноплянка, Пʼятов – ми їх прямо прописували в сценарії. Тому це плід нашого партнерства з каналом «Україна».
– Чи продали фільм для показу комусь з українських телеканалів?
– Так, наш телепартнер – 1+1 media. Вони придбали права на телепоказ і підтримують нас інформаційно.
– Раніше йшлося про те, що «Велика прогулянка» стане франшизою, як «Скажене весілля». Зрозуміло, що зараз плани важко будувати. Менше з тим, чи є якісь думки щодо подальшої роботи над брендом «Велика прогулянка»?
– Ну, плани є – подивимось, як пройде ця перша частина. Коли з бізнес-моделлю все складеться так, як ми собі планували, то буде й друга частина. Якщо глядач буде готовий це дивитися – чому б ні?
Отже, ви зрозуміли: мерщій до кінотеатрів разом з усіма друзями! Ви ж хочете, щоб у «Великої прогулянки» було продовження?