2023-й став іще одним роком повномасштабної війни, випробувань та емоційних гойдалок для всіх нас. Водночас цей рік зробив нас іще сильнішими та підтвердив, що українці – нація, яка за будь-яких умов працює, розвивається, живе.
Від самого початку 2023-го Українська кіношкола жодного дня не припиняла своєї роботи. Наші викладачі продовжували навчати, а студенти – сумлінно опановувати кінопрофесії. Звісно, нам довелося пристосовуватись до реалій: протягом року студенти провели в Кіношколі 3016 годин, а приблизно 20% із них – тобто 603 години – перебували в укриттях через повітряну тривогу. Діти та підлітки відвідали 2187 навчальних годин, 438 з яких минули в укриттях.
У Кіношколі навчаються студенти з усіх куточків України, багато хто з них переїхав до Києва зі східних областей через повномасштабну війну. Чотирнадцять наших випускників зараз є військовослужбовцями. Стали до лав ЗСУ куратор сценарного річного курсу Ярослав Войцешек і куратор режисерської річної програми Тарас Ткаченко (вони продовжують паралельно викладати студентам режисуру та сценаристику). Викладач дитячої кіношколи KIDS TEENS Артур Артимєньєв із перших днів служить у гарячих точках.
На жаль, цього року маємо важку втрату – на війні загинув випускник Української кіношколи, актор Філіп Віннер… Ми на жодну хвилину не забуваємо про тих, кому завдячуємо своєю безпекою та можливістю навчатися навіть зараз – разом зі студентами передаємо нашим випускникам на фронт подарунки, проводимо для них благодійні збори, допомагаємо та підтримуємо.
Кількість охочих здобути основи кінопрофесій і зробити свої перші кроки в кіно не зменшується: цьогоріч навчання на всіх курсах школи пройшли 746 студентів – і це на 10% більше проти 2022 року. На річних програмах (звукорежисерська, акторська, режисерська, продюсерська, сценарна, операторська та документальне кіно) навчалися 268 студентів. Ще 340 учасників протягом року долучилися до коротких програм Кіношколи: «Акторський інтенсив», «Озвучення та дубляж», «Курс Фільммейкерс», «Драматургія монтажу», «Життя як гра», «Монтаж короткого метру», «Монтаж з нуля», «Мистецтво постпродакшену», «Кіновиробництво». До речі, навчалися не лише в Києві – вперше Українська кіношкола провела курс «Озвучення та дубляж» із куратором Наталкою Денисенко у Львові та літню зміну проекту «Кіноканікули» в партнерстві з Emily Resort.
Ми традиційно бачимо ажіотаж на наших дитячих курсах. Учнями річних програм KidsTeens 2023-го стали 138 дітей віком 6–11 років і тінейджерів віком 12–17 років. Також у нас додався новий напрям – короткий курс «Озвучення та дубляж Teens». І голоси наших юних випускників уже можна чути в українських кінотеатрах.
За рік випускники створили 36 короткометражок. До речі, наприкінці року наші студенти презентують свої проекти продюсерам студії FILM.UA та іншим продакшенам і можуть дістати пропозиції співпраці. Або ж вони самі створюють продакшени та подають свої проекти на грантові програми від українських і міжнародних фондів.
Приємно, що багато наших випускників цього року вже долучилися до великих кінопроектів і мають можливість працювати в українському та міжнародному кіно. Зокрема, наш випускник Карлос Соареш став головним героєм серіалу «Карлос в Україні», а випускники Аліна Чебан і Захар Шадрін зіграли головні ролі у фільмі Анни Бурячкової «Назавжди, назавжди». Випускник акторського курсу Кіношколи Лаврентій Тарасевич у травні виступав у найвідомішому театрі Англії – Unity Theatre з виставою «Марія» за п'єсою Уласа Самчука, а також брав участь у зйомках із Джудом Лоу, Крісом Евансем та Алісією Вікандер.
Ще один випускник акторського курсу Вʼячеслав Бабенков зіграв головну роль у фільмі «Дон Жуан із Жашкова», який вийде на екрани у січні. Режисером цієї стрічки став іще один наш випускник Віктор Буток, а оператором-постановником – Ілля Михайлусь, який теж закінчив Українську кіношколу. Ще один наш випускник Сергій Кисіль зіграв головну роль у серіалі «Ловець снів». Міжнародну премʼєру цього року мав фільм «Дім за склом», головну роль у якому виконала наша випускниця Ірина Островська. У січні в український прокат виходить «Як там Катя?», продюсеркою якого стала Ольга Матат – випускниця продюсерського курсу Кіношколи. А Ярина Фостяк стала асистенткою продюсера серіалу «Перші дні» – першого українського серіалу, що мав премʼєру на Netflix.
Не відстають від дорослих і діти та тінейджери, що навчаються в Кіношколі, – цього року вони знімались у новорічному відео від Укрзалізниці, у зйомках промороликів телепроектів, у відеоролику до Дня Збройних сил України та дня Святого Миколая, який зʼявився на YouTube-каналі Генерального штабу ЗСУ, а також у багатьох рекламних проектах.
Спільно з Українським домом цьогоріч ми провели проект «Кінопростір» – 20 кінопереглядів та обговорень зі знімальними групами. У партнерстві з Одеським міжнародним кінофестивалем у серпні організували в Чернівцях секцію «Літня кіношкола», де на учасників чекали зустрічі та майстер-класи від відомих українських і закордонних кінопрофесіоналів. Наш «22Театр» (режисер – куратор акторського курсу Максим Михайліченко, актори – випускники Кіношколи) цьогоріч провів у Києві 22 вистави на різних майданчиках, а ще представив першу виставу, перекладену жестовою мовою.
Знаковим моментом цього року для мене та команди стало спілкування з колегами з ізраїльської кіношколи The Jerusalem Sam Spiegel Film School. Вони звʼязалися з нами, коли в Ізраїлі розпочалися воєнні дії. Запитували, що робити, чекали від нас порад. Це наша реальність – ми стали експертами з того, як продовжувати працювати під час великої війни… На дзвінках з ізраїльськими колегами ми обговорювали болючі для нас усіх питання: як вистояти, як діяти в такій ситуації, що робити з навчанням, чи змінювати навчальні програми. Для мене та команди Української кіношколи було великою честю поділитись особистим досвідом зі школою, яка вже сім років поспіль входить до топ-15 найкращих кіношкіл у світі.
Що дає нам зараз сили працювати, навчати, відкривати нові курси, втілювати нові проекти? Це не просто любов до кінематографа, це передусім шалене бажання – за будь-яких обставин! – реалізовувати мрії багатьох людей. Саме для цього ми адаптовуємося до нових реалій, щодня докладаємо титанічних зусиль і йдемо вперед – разом із тими, хто навіть зараз, у період повномасштабної війни, хоче працювати в українському кіно та розвивати його.
Разом вистоїмо!
Директорка Української кіношколи
Альона Тимошенко