«Ми, співробітники кінотеатрів України, дистрибуторських компаній, кіноспільнота України та українські кіноглядачі, закликаємо всі міжнародні студії негайно скасувати прокат усіх своїх фільмів на території Російської Федерації та у Білорусі! Світова кіноспільнота повинна показати громадянам країн-агресорів, що не буде жодних розваг, допоки триває війна в Україні!» – цю заяву українські кінодемонстратори та дистрибутори оприлюднили 28 лютого, приєднавшись до інформаційної боротьби країни з агресором. Можливість робити свою звичну справу ця галузь кіноіндустрії втратила через війну.
На час оприлюднення заяви російські загарбники трощили українські міста четвертий день поспіль, і напередодні, 27 лютого, ними була зруйнована будівля найстарішого у Чернігові Кінотеатру ім. Щорса
З 24 лютого внаслідок російської агресії український ринок утратив щонайменше два кінотеатри в Києві (на 8 та 14 залів, обидва входили до найбільшої мережі країни «Мультиплекс») та, найімовірніше, 4 кінотеатри в Маріуполі (сумарно 9 залів). У містах, тимчасово окупованих російськими загарбниками, перебуває 8 кінотеатрів: два у Херсоні (1 та 6 залів), два у Бердянську (по 3 зали), по одному в Мелітополі (3 зали), Конотопі (2 зали), Енергодарі (1 зал) та Тростянці (1 зал). Зараз невідомо, чи залишилась у робочому стані бодай частина кінотеатрів у містах, що масовано обстрілювалися або продовжують обстрілюватися російською артилерією та авіацією. А саме: 9 кінотеатрів (49 залів) у Харкові, по два – у Чернігові (7 залів), Миколаєві (6 залів), Павлограді (3 зали) та Краматорську (3 зали), по одному в Сумах (4 зали), Ірпені (2 зали), Бучі (4 зали), Охтирці (1 зал), Лисичанську (1 зал), Слов'янську (1 зал). Загалом це 37 кінотеатрів (128 залів). Станом на кінець 2021 року в Україні працювали 198 кінотеатрів (663 зали).
Звісно, з першого дня війни роботу всіх кінотеатрів країни було поставлено на паузу, але за два тижні, коли українська влада закликала бізнеси, що мають змогу працювати, повертатися до роботи, найбільші кінотеатральні мережі «Мультиплекс» та «Планета Кіно» почали відкривати для глядачів окремі заклади у найбезпечнішому регіоні – на Заході країни (у Львові, Хмельницькому та Луцьку). Потроху починали працювати й немережеві кінотеатри. Вартість квитка – в середньому втричі нижча за довоєнну (30-90 грн), що не покриває поточних витрат.
«Ми працюємо у збиток, але хочемо бути корисними суспільству, – каже гендиректор мережі кінотеатрів «Планета Кіно» Наталія Байдан. – До нас приходить багато сімей з діточками, для яких зараз украй важливе емоційне розвантаження. Можливо, згодом ціна квитка трохи збільшиться, щоб вийти на собівартість, працюємо над цим». Водночас кінотеатри запровадили безкоштовні сеанси – для тих, хто був змушений тимчасово виїхати з рідних міст і не має можливості заробляти, а також для наймолодшої аудиторії (для малечі показують українські мультсеріали «Хоробрі зайці», «210 добрих справ», «Маленьке містечко» та «Першосвіт»).
Повнометражну анімацію «Команда котиків», що була в прокаті на початку лютого, сьогодні також можна побачити на благодійних сеансах у мережі Multiplex
Станом на сьогодні в Україні працюють щонайменше 23 кінотеатри (85 залів): чотири у Львові (по два від мереж «Планета Кіно» та Multiplex), три – в Одесі (два заклади «Планети Кіно» й один – Multiplex), два – в Ужгороді («Доміон» та «П'ятий елемент»), два – у Дрогобичі («Прем'єра» та «Злата»), по одному – в Хмельницькому, Кривому Розі, Черкасах, Луцьку та Дніпрі (всі – Multiplex), Івано-Франківську («Кінобум»), Новояворівську, Тернополі, Трускавці, Самборі (всі – «Злата»), Умані («Прем'єра»), Мукачевому (Scala) та Новому Роздолі (Blockbuster cinema).
За словами Наталії Байдан, сьогодні завантаження кінотеатрів у рази відрізняється від показників довоєнних часів. Утім, навіть за таких умов відкривати заклади та працювати набагато краще, ніж простоювати. «Ми повернули на роботу співробітників, для них дуже важливо працювати у рідному колективі, який для багатьох майже сім'я, – пояснює Наталія. – Ми дуже важко перенесли все, що пов'язано з COVID-19, у грудні майже відчули повернення... і тут новий іспит. Якщо ситуація щодо безпеки буде стабільною, кінотеатральні мережі розглядатимуть можливість відкриття закладів в інших містах (так, 21 квітня «Планета Кіно» планує відкрити кінотеатр у Києві, в ТРЦ River Mall, а згодом – у Сумах та Дніпрі).
За оцінкою гендиректора компанії «Артхаус Трафік» Дениса Іванова, наразі пущено в дію не більш як 5% кінотеатральних потужностей країни. Проте він також уважає, що індустрія має працювати: «Зараз ідеться не про заробляння грошей, а радше про відновлення процесів. Як із погляду кінотеатрів, так і з погляду дистрибуторів. Це, як влучно підмітила одна з наших партнерок, нагадує вихід кінотеатрів після пандемії, коли не було великої кількості нових релізів, великі студії не робили прем'єр, але принаймні така обмежена робота надає можливість відновити частину нормальних процесів. Уся країна перебуває в стані стресу, і нормалізація роботи допомагає зокрема боротися з цим стресом. Що раніше почнемо це робити, то стійкіші, мені видається, ми будемо».
Наступного тижня «Артхаус Трафік» починає випускати в обмежений прокат нові стрічки: першими релізами стануть фільм Селін Ск'ямми «Маленька мама» та французька комедія «Лети зі мною» (докладніше про роботу компанії читайте на MBR незабаром). За словами Дениса, кіно – це не тільки розвага для глядачів. «Це частина креативної економіки, в якій працюють люди, і ми бачимо, що попит на таку роботу, принаймні нормалізацію роботи, є».
Камерна французька драма «Маленька мама» стартує в українських кінотеатрах 21 квітня
Попри відсутність нових стрічок, сьогоднішнє кінотеатральне меню не можна назвати геть обмеженим. У прокаті – західні фільми, реліз яких відбувся напередодні війни (наприклад, «Uncharted: Незвідане», «Вийду за тебе»), хіти останніх років (від оскароносної «Зеленої книги» та «Джентльменів» Гая Річі до блокбастера «Людина-павук: Додому шляху нема») та навіть культовий «Хрещений батько», що був випущений у повторний прокат на честь свого 50-річчя. І звісно, стрічки національного виробництва різних років: зокрема, вже були показані або зараз на екрані фільми «Носоріг», «Стоп-Земля», «Ціна правди», «Мої думки тихі», «Черкаси», «Захар Беркут», «Бурштинові копи», «Генделик», анімація «Викрадена принцеса», документальні «Юкі» та «Жива УПА. Марія».
«Під час війни йдеться не про прибутки для дистрибутора, а насамперед про підтримку роботи кінотеатрів, – коментує пресслужба компанії VLG.Film. – На жаль, із технічних причин ми не можемо надати нашу бібліотеку ширше, як хотілося б, але раді, що працюють окремі фільми. Ми погоджуємося працювати на умовах, які пропонують кінотеатри. Є випадки, коли кінотеатр одразу запропонував 20% від зборів передавати на благодійність та, звичайно, ми лише за такі ініціативи. Також ми надали доступ до чотирьох мультфільмів («Пончари: Глобальне заокруглення», «Навколо світу за 80 днів», «Звірополюс» та «Сімейка Бігфутів») в українському дубляжі для центрів допомоги тимчасовим переселенцям у країнах Балтії. І безумовно, співробітники компанії активно підтримують різні волонтерські починання. Компанія зберегла колектив і дбає про кожного співробітника відповідно до своїх повних зобов'язань».
Варто зазначити, що до різних ініціатив із показу фільмів за кордоном долучилися багато українських дистрибуторів та правовласників. Докладніше про це – в одному з наших наступних матеріалів
Кінотеатри, як і решта українських бізнесів, запроваджують ініціативи, що допомагають державі боротися з ворогом. Наприклад, команда мережі Multiplex активно волонтерить, а «Планета Кіно» протягом перших тижнів війни передала на передову рації та ноутбуки, котрі використовувались у кінотеатрах, а посуд і продукти харчування, що були закуплені для кіноресторанів і кіномаркетів мережі, віддали колегам з Асоціації власників ресторанів України, які безкоштовно годують біженців та військових. Сьогодні ж мережа кінотеатрів переказує 30% від продажу квитків на потреби ЗСУ. Крім того, «Планета Кіно» запустила NFT-аукціон, де можна придбати шість унікальних лотів (NFT плюс пожиттєвий абонемент до кінотеатру): всі зароблені гроші будуть переказані на криптогаманець ЗСУ.