Новий рік починається для українського кіно напрочуд бадьоро: напередодні свят у прокат увірвалася комедія «Зірки за обміном», а вже сьогодні на великі екрани виходить наступний вітчизняний фільм - драма Катерини Горностай «Стоп-Земля». Проект гучний, бо майже рік (від весни 2021-го) «Стоп-Земля» мандрує міжнародними кінофестивалями й може похвалитися кількома нагородами, головні з яких - Гран-прі міжнародного журі конкурсної програми Берлінале Generation 14plus і «Кришталевий ведмідь» за найкращий художній фільм від Юнацького журі того самого конкурсу.
Стрічка розповідає про життя підлітків: перше шкільне кохання, дружбу, дорослішання, стосунки з батьками й пошук себе. Втім, творці запевняють, що кожен у цьому фільмі побачить щось своє. «Стоп-Земля» став переможцем Одинадцятого конкурсного відбору Держкіно та повнометражним дебютом режисера й автора сценарію.
Для Марії Федорченко - акторки, яка зіграла головну роль, - стрічка також дебютна
Її колегами за майданчиком стали Яна Ісаєнко й Олександр Іванов. До речі, герой Сашка майже весь фільм не хотів носити окуляри
Режисер Катерина Горностай цього вечора стала доброю феєю, що подарувала всім глядачам позитивні емоції
А перед показом кожен охочий міг прикрасити себе пилком фей глітером: те саме робили головні герої фільму, готуючись до шкільної дискотеки
І лише Денис Іванов, компанія якого прокатує фільм в Україні, весь вечір працював не складаючи рук
Дуже символічно, що прем'єра цієї стрічки стала місцем,
де зустрілися різні вікові покоління
І не лише глядачів, а й акторів
Колись програма Володимира Войтенка «Аргумент кіно» прищеплювала добрий кіносмак юним українцям, а нині вони й самі створюють фільми
Ще один борець за добрий кіносмак (а тепер і режисер) Андрій Алфьоров теж тут
Співпродюсер фільму «Стоп-Земля» Наталія Лібет дивиться у світле майбутнє свого витвору в прокаті
А Сергій Созановський та Ірина Костюк - у світле майбутнє всього українського кінематографу
Як і Олексій Москаленко
Єгор Олесов, який відстрілявся з «Зірками за обміном», можливо, приглядає режисера для нового проекту
А що тут роблять Василіса Фролова та Дмитро Котеленець, здогадайтеся самі
Поки гості збиралися на прем'єрний показ, я перекинулася кількома словами з Наталією Лібет:
- Фільм «Стоп-Земля» планувався як копродукція з Польщею, пізніше у його створенні мала брати участь литовська компанія, але в підсумку виробництвом опікувалася лише українська Esse Production House. Чому не склалося з іноземними партнерами?
- Для мене це досі лишається загадкою - чому не вийшло. Найімовірніше, тому, що фільм доволі експериментальний, а режисер і продюсери - молоді. Гадаю, іноземні партнери просто вирішили не ризикувати... І даремно! Я їм усім про це нагадую за кожної слушної нагоди від березня минулого року, коли ми вийшли на Берлінале (посміхається).
- Партнером фільму в Україні став «Новий канал» - яка його роль у промокампанії?
- По-перше, канал показує трейлер фільму. Крім того, він запропонував нам використовувати його діджитальні мережі, зокрема YouTube, Instagram тощо. Там також промотують наш фільм. Я виступила ініціатором партнерства через аудиторію - вона наша. Все ж таки ми орієнтувалися на молодь, тому пішли на «Новий канал».
- Яким буде вікно між показом фільму в кіно й на ТБ?
- Ми ще працюємо з телебаченням щодо показу в ефірі. Тут наразі нічого не можу сказати, але гадаю, що точно цьогоріч його буде показано на ТБ.
- А що з прокатом за межами України?
- На міжнародному ринку з фільмом працює міжнародний сейлзагент Pluto Film. Наша головна умова: у Росії ми стрічки точно не показуємо. Їхні кінотеатри отримають гроші, заплатять податки, й на ці податки будуть зібрані війська та спрямовані до України. Це нонсенс. Pluto Film продали права на Північну Америку дистрибуторові Altered Innocence. Там наш фільм вийде в обмежений прокат у найбільших містах: Лос-Анджелесі, Нью-Йорку, Чикаго, Бостоні, Атланті, Сан-Франциско.
Ще на кілька питань мені відповів гендиректор компанії Arthouse Traffic Денис Іванов:
- Розкажіть, як кінотеатри розписали фільм «Стоп-Земля»?
- У нас майже сто екранів у всіх регіонах України. Це доволі сильний розпис для такого камерного фільму. Всі ми з хвилюванням очікуємо першого вікенду, бо це досить незвичайне кіно. Мені видається, що такий фільм, коли люди його побачать, почне працювати сам на себе.
- А переговори з вітчизняними VoD-платформами ведете?
- Так, переговори в процесі - наразі ведуться з трьома платформами. Багато хто чекає результатів прокату, але в нас уже є пропозиції. Я гадаю, щойно прокат завершиться, вибиратимемо дату для VoD-релізу.
А поки фільм тільки розпочинає свою ходу вітчизняними кінотеатрами, побажаємо йому великих касових зборів і глядацької любові. Проблеми та почуття підлітків не так часто досліджуються вітчизняним кінематографом, хоча покоління Z не менше за інших потребує рефлексії. Нехай «Стоп-Земля» стане першим кроком до опису молодих українців мовою кіно.