25 лютого у столичному кінотеатрі «Київська Русь» відбулась урочиста прем'єра військової драми «Черкаси». Всеукраїнський прокат стрічки, приурочений до шостої річниці анексії Криму, розпочнеться сьогодні, 27 лютого.
Без перебільшення «Черкаси» - одна з найочікуваніших прем'єр, тож у холі кінотеатру було дуже людно. Навколо членів знімальної групи й військових, які служили на тральнику, збирались журналісти та гості заходу, намагаючись зробити селфі з героями або просто потиснути руку на знак подяки. Київська гала-прем'єра опинилася десь посередині графіку промотуру фільму, тому члени команди були вже дещо стомлені, але на запитання відповідали охоче, на фото - посміхалися.
До речі, посмішки були на початку, ще до показу, а от сльози з'явились наприкінці. Я мала змогу двічі побачити стрічку, адже була ще на прем'єрі її фестивальної версії на 10-му Одеському міжнародному кінофестивалі. Тож можу запевнити, вона розчулює кожного разу - мабуть, до цієї історії ніколи не призвичаїтися.
Нагадаю, фільм «Черкаси» заснований на реальних подіях і розповідає історію однойменного морського тральника, який під час анексії Криму на початку 2014 року був заблокований російськими судами в озері Донузлав. Три тижні його команда чинила опір ворогові, і «Черкаси» став єдиним із дев'яти українських кораблів, який не спустив державного прапора. Події у стрічці розпочинаються ще до воєнного періоду: кожний, хто опинився на тральнику, йшов туди з різних причин. І кожний залишив корабель своїм шляхом, що змінить його життя назавжди.
Це перший в історії національного кінематографа художній фільм про ВМС України. Його виробництвом займалися ТОВ «МКК фільм сервіс» (Україна) та Inter Media LLC (Польща) за підтримки Державного агентства з питань кіно та ВМС України. Дистрибутори на території України - MMD UA та FILM.UA Distribution. Міжнародний дистрибутор - FILM.UA Distribution.
Власне про стрічку та історію її створення ви, мабуть, уже знаєте достатньо, тож не буду повторюватись і перейду до самої події.
Поки гості збираються, актори вже позують для фото на банері. Під час усього промотуру актор Роман Семисал, що втілив образ командира тральника, не розлучається з важливим артефактом - бейсболкою з нашивкою «Черкас»
На одному з кадрів тральник показаний із висоти. Він рухається поверхнею моря, залишаючи лінію - метафоричну межу, яка уособлює необхідність вибору. Режисер Тимур Ященко, котрий також долучився і до написання сценарію, вважає фільм особливо важливим для українців, що також зробили свій вибір шість років тому.
Прем'єру з-поміж інших відвідав і Юрій Федаш - командир U311 «Черкаси», який став консультантом стрічки
Юрій Федаш зізнається: не хотів, аби корабель дістався російським військовим. Тож те, що тральник лишився там іржавіти, - травматична тема для командира
Живий приклад справжньої військової виправки
Знімальна команда зібралась у широкому складі: режисер Тимур Ященко; продюсери Марта Лотиш та Ірина Клименко; актори Роман Семисал, Дмитро Сова, Євгеній Ламах, Олег Щербина, Руслан Коваль, Євген Авдєєнко, Михайло Воскобойнік, Олександр Лаптій, Вадим Лялько, Олесь Каціон і Максим Запісочний
У фойє кінотеатру члени команди ділилися враженнями від роботи над фільмом та цікавими історіями зі зйомок
«Чорне море, Чорне море, гей… Гарне море, гарне море, гей, гей... Я ніколи і нікому не віддам рідного дому…»
З пісні слів не викинеш, і від танцю не втриматися незалежно від віку. Особливо під спів ансамблю ВМС України під керівництвом Дмитра Антонюка. Від 2014 року ансамбль близько 400 разів виступив у військових частинах поблизу зони бойових дій
Ведучим заходу був журналіст, військовий кореспондент і сценарист Андрій Цаплієнко
Режисер фільму Тимур Ященко розповів, що моряки «Черкас» плакали, коли побачили перероблений із буксира тральник. Адже корабель, за його словами, для них є і домом, і шляхом, і любов'ю. Це вже як стосунки. Тож утрата судна є глибокою травмою.
А актор Роман Семисал, виконавець ролі командира «Черкас», зізнався, що найскладніше було пройти фейсконтроль у Федаша. І це не жарти, - додав він, - адже ще треба було навчитись розмовляти та віддавати накази по-командирськи.
Два капітани - реальний і з кіно. До речі, Роман Семисал теж має військовий досвід: у серпні 2014 року за третьою загальною мобілізацією він пішов на фронт добровольцем
Приємно, що продюсера привітали квітами
Гості заходу Олег Михайлюта та Ольга Навроцька
Довершений образ Тетяни Власової до патріотичної події
Ахтем Сеітаблаєв теж прийшов підтримати колег і переглянути стрічку. Здалека впізнала його за стильними окулярами з жовтими скельцями. Проте фотографуватися з Романом Семисалом Ахтем вирішив усе ж таки без них
Ледь встигла побачити й Андрія Хливнюка. Певно, Андрій не в захваті від товчії, тож прийшов перед самісіньким показом
Наступним пунктом туру стала Полтава, далі група вирушить до Черкас, 3 березня відбудеться урочистий захід у Маріуполі - місті, де базується буксир «Корець», який став прототипом морського тральника «Черкаси» для зйомок. А вже 4 березня творці стрічки завітають до Запоріжжя.
І як підсумував зі сцени Андрій Цаплієнко, попри те що тральник залишився в Криму, це переможний момент. Ніхто й гадки не мав, що маленький корабель із позначкою U311 стане точкою відліку українського спротиву, але таки став. Тож «Черкаси» й надалі чинитимуть опір!