Попри війну, українське кіножиття набирає обертів: стрічки «БожеВільні» (Україна) та «Фотофобія» (Словаччина – Чехія – Україна) отримали нагороди Варшавського міжнародного кінофестивалю (Спеціальна відзнака та «Найкращий документальний фільм» відповідно), до відкриття готується 52-й КМКФ «Молодість», а минулого тижня стартував сьомий «Київський тиждень критики», у перший день якого вручається премія кінокритиків «Кіноколо». 2022 року через обстріли росіянами українських обʼєктів енергетики провести нормальне відкриття кінофестивалю не вдалося. Цьогоріч уся країна, зокрема й кінотеатр «Жовтень», краще підготувалися до російського терору. І хоча офіційної церемонії відкриття з червоною доріжкою вочевидь не було, гості все ж змогли зібратися в холі «Жовтня», аби подивитися фільм відкриття «Тижня критики» – стрічку Філіпа Сотниченка «Ля Палісіада».
Для самого Філіпа Сотниченка це була національна премʼєра стрічки «Ля Палісіада». На цьому фото він іще не знає, що отримає «Кіноколо» за найкращий повнометражний фільм, але, здається, про щось здогадується
А от режисер Наріман Алієв наразі приділяє більше уваги своїм подкастам «Мінкультпривіт» і «Броманс»
Тоня Ноябрьова в перерві між презентуванням своєї стрічки «Ти мене любиш?» на міжнародних фестивалях за кордоном усе ж знайшла час, аби відвідати вітчизняний кіноівент. До речі, акторка цього фільму Карина Химчук також буде відзначена на «Кіноколо». Але про все по черзі
Команду «Довженко-Центру» разом із директоркою Оленою Гончарук кінокритики також відзначать цього вечора. Але дізнається вона про це вже після показу «Ля Палісіади»
Олексій Гладушевський останнім часом більше працює з театром, але не пропускає жодного кіноівента
Режисерка Ліза Сміт нещодавно набула незабутнього досвіду – вибори голови НСКУ – і точно має що розповісти колегам за цехом Вʼячеславу Цвєткову й Ірині Цілик
Кінокритикиня Дарія Бадьор разом із продюсеркою Валерією Сочивець та режисером Станіславом Битюцьким підготували футболку для того, хто поставить найцікавіше запитання на обговоренні «Ля Палісіади»
Поки гості збирались у холі «Жовтня», я швидко перехопила Дениса Іванова, щоб поговорити про організацію цьогорічного «Київського тижня критики» та враження від виборів голови НСКУ, в яких він брав участь.
– Денисе, як цього року формувалася програма «Київського тижня критики»? На що робився акцент під час добору фільмів?
– Ми почали працювати над програмою фестивалю майже одразу після завершення попереднього «Тижня критики». Ще до кінця минулого року ми приблизно знали, яку ретроспективу хочемо. Обрали країну, що буде в фокусі, – це Польща, позаяк вона є нашим добрим сусідом і дуже допомогла Україні 2022 року. Здається, наш кіноглядач мало знає про сучасний польський кінематограф, тому сформувалася селективна комісія з польських та українських кінокритиків, які обирали польські й українські фільми для цієї програми.
– Чи були структурні зміни в селективній комісії через виїзди за кордон?
– Ні, ми продовжуємо працювати тією командою, що була й раніше.
– Торік під час «Тижня кінокритики» вже почались обстріли росією енергетичної інфраструктури України та блекаути. Як готувалися до знеструмлення цього року?
– У нас приготований генератор, є план дій на випадок тривог. Ми готові більше, ніж минулого року. Тоді ми мали винайти всю цю систему. Зараз ми просто активуємо її, коли буде потрібно.
– Як вдалося профінансувати «Тиждень кінокритики» цьогоріч?
– У нас багато партнерів. Ключовим є стабілізаційний фонд МЗС Німеччини, в Goethe Instytute ми виграли грант, також подавалися на підтримку Українського культурного фонду, маємо підтримку Польського інституту, Фінського посольства та багатьох медіапартнерів.
Говорити про вибори голови НСКУ продюсер не захотів, оскільки на той момент іще не були оголошені всі результати (зокрема, не підсумували виборів до керівних органів Спілки). Втім, уже наступного дня Іванов усе сказав на своїй фейсбук-сторінці.
Ну а ми вирушаємо на премʼєру «Ля Палісіади».
Глядацька зала була цілковито заповнена
Перед початком показу присутні вшанували пам'ять колег із кіноіндустрії, що віддали своє життя, захищаючи Україну на фронті
Поки в кінотеатрі «Жовтень» тривав премʼєрний показ «Ля Палісіади», в студії телеканалу «Суспільне Культура» відбулася церемонія нагородження кінопремії «Кіноколо», яку вже вшосте вручають кінокритики та кіножурналісти в межах «Тижня критики». Торік нагородження відбулось у сховищі Суспільного, позаяк був ризик ракетних обстрілів від росіян. Цього ж року церемонія транслювалася зі студії, але номінанти з переможцями не були присутні фізично, а включалися за допомогою відеозвʼязку. «Кіноколо-2023» мала десять номінацій, а за переможців голосувало 57 членів оргкомітету.
Отже, лауреатами «За досягнення» стала команда «Довженко-Центру» – за лекторій «Як перестати хвилюватися і полюбити українське кіно». Нагороду отримали Олена Гончарук, Олег Оліфер, Альона Пензій, Станіслав Битюцький та Олександр Телюк
У номінації «Найкращий анімаційний фільм» перемогла стрічка «Маріуполь. Сто ночей» режисерки Софії Мельник і продюсера Андрія Палатного
Найкращим короткометражним ігровим фільмом став «ГКЧП» Аркадія Непиталюка
Документальна стрічка «20 днів у Маріуполі» Мстислава Чернова здобула перемогу у двох номінаціях: «Відкриття року» та «Найкращий документальний фільм»
Цьогоріч також були вручені спеціальні відзнаки журналістам і критикам, які зараз служать у ЗСУ. Їх отримали:
Ярослав Підгора-Гвяздовський – кінокритик, журналіст;
Артур Корнієнко – журналіст і культурний оглядач, зараз – аеророзвідник;
Юрій Самусенко – журналіст, кінооглядач, нині лейтенант Прикордонних військ у запасі;
Антон Філатов – кінокритик, зараз обороняє Бахмут.
Нагороду як найкращий актор отримав Аміл Насіров за роль у стрічці «Люксембург, Люксембург»
Найкращою акторкою визнали Карину Химчук за роль у фільмі «Ти мене любиш?» Тоні Ноябрьової
Режисер Антоніо Лукіч здобув нагороду в двох номінаціях: «Найкраща режисура» та «Найкращий сценарій фільму» («Люксембург, Люксембург»)
Найкращим повнометражним фільмом став «Ля Палісіада» Філіпа Сотниченка
Що ж, відкриття «Київського тижня критики» відбулося, нагороди роздані. А поки не почалися обстріли енергетичних обʼєктів, хочу нагадати, що ви ще можете встигнути на деякі фільми з програми кінофестивалю: покази тривають до 18 жовтня.