Що таке був цей наш знаменитий 2020-й? Збій у системі, зсув у матриці, землетрус? Початок нової ери? Перерва в мовленні? Генеральна репетиція?
Нічого ми наразі не знаємо, як і не знаємо, куди все це приведе... Але, зробивши перепочинок на новорічні свята й озирнувшись назад, ми зрозуміли: це був реально крутий, цікавий, визначальний рік. І його головний підсумок - кордони впали. Їх більше немає. Попри те що більшість із нас сидить по домівках, а свобода пересувань лишилася в минулому на невизначений термін.
Отакий парадокс.
Стало зрозуміло, що всі ми - в усьому світі - дуже схожі. Що в нас однакові проблеми, потреби та радості. Що найзатребуваніше зараз - яскраві ідеї і здатність до праці - не має громадянства й обмежень за територіями. І світ відкритий як ніколи. Не для туризму, не для розваг. Для роботи.
І ось вам кілька тому підтверджень.
У січні 2020-го Україна стала повноцінним членом Європейського фонду підтримки спільного кіновиробництва та прокату Eurimages. А це нові можливості для копродукційних європейських проектів.
З 1 січня 2021 року ратифікований договір про спільне кіновиробництво між Україною та Канадою. А це означає комплексну підтримку обох країн для кінематографістів, які хочуть працювати разом. І це не випадкові події, а результат спільних зусиль індустрії та держави. Взагалі останніми роками в Україні було вироблено 50 копродукційних проектів, минулого року були ухвалені довгоочікувані зміни до Закону про кінематограф щодо кешрібейтів. Тож недивно, що навіть складного, немов замороженого 2020 року FILM.UA Group удалося без держпідтримки запустити у виробництво спільний українсько-італійський проект «Коза Ностра» з блискучої Ірмою Вітовською в головній ролі. Зйомки відбувалися і в Карпатах, і на Сицилії. Ми вже бачили перші змонтовані сцени. Буде круто! І цей дивовижний кейс показав, що жодних кордонів для доброго кіно та доброї історії не існує.
На цьому можна було б зупинитися, але ні! Я хочу розповісти про безліч дивовижних історій, які з нами сталися 2020 року.
Ще за «доковідних» часів на екрани Латвії вийшов фільм Vestuvės: Importinis jaunikis, знятий за форматом нашого «Скаженого весілля». Ця стрічка протягом трьох тижнів була лідером за касовими зборами та проданими квитками. Виявляється, латвійцям дуже зрозумілі наші проблеми: боязнь новизни і ксенофобія. А ще вони, як і ми, вірять, що любов перемагає. І полюбляють добрі жарти.
Тим часом тривав прокат другої частини нашої франшизи, «Скаженого весілля 2», і за результатами року комедія стала найкращим національним фільмом 2020-го: 445 163 глядачів, 41 304 367 грн бокс-офісу. А 20 квітня у праймі каналу «1+1» стрічка досягла неймовірних цифр, зібравши біля екранів 3 143 558 глядачів - частка становила 22,9% за комерційною аудиторією 18-54, 50+. Це перевищило середньодобову частку телеканалу на 73%, вивівши «1+1» на перше місце в топі. Крім того, фільм увійшов до ТОП-10 найрейтинговіших програм українського телебачення 2020 року.
Чи буде «Скажене весілля 3»? Що значить буде?! Воно вже є: 2020-го ми зняли третій фільм (в умовах пандемії, перенесення зйомок, скасувань через ковід тощо), і геть невдовзі глядачі знову сміятимуться з пригод родини Середюків. Заздріть, ми вже встигли посміятись і підвищити собі настрій під час приймання фільму. Але важливо знати: крім «Скаженого весілля 3» в нас безліч кінопрокатних планів - потенціал, створений 2019-го й на початку 2020 року, дасть нам необхідну силу, аби продовжити рух. Нам удалося не просто зняти, але завершити продакшен і запустити промо іскрометної сімейної комедії «Зірки за обміном» з Олею Поляковою та Дзідзьо в головних ролях. Ну і, крім цього, в нас є кінопрокатний план, і дуже скоро ми з вами їм поділимося. Будуть комедії, буде епос. Будуть глядачі в кінотеатрах. Отакий прогноз.
До речі, одна з наших відкладених прем'єр - спортивна драма «Пульс» - теж порушила кордони. Вперше в історії світова прем'єра українського ігрового фільму відбудеться у США: 29 cічня «Пульс» відкриє фестиваль FLIC у Полсоні (Монтана, США).
А ось іще одна історія про small world. Студія «Анімаград» узяла участь у створенні різдвяної історії для одного з найбільших британських каналів Channel 4. Щороку перед Різдвом вони випускають анімаційну версію однієї з популярних дитячих книжок. Цього разу такою книжкою стала історія відомого британського ілюстратора Квентіна Блейка «Клоун», а оповідачем - легендарна Хелена Бонем Картер. Ролик цей, нескінченно ніжний, казковий, красивий, створювався великою інтернаціональною командою, і для нашої студії став дивовижним досвідом. Та й загалом 2020-й був для команди «Анімаграду» дуже продуктивний: попри локдауни та дистанційну роботу, виробництво не зупинилося, а навіть набрало обертів. Тривала робота над одним із флагманських проектів студії - анімаційним фільмом «Мавка. Лісова пісня». І геть невдовзі ми здивуємо вас новинами!
До речі, про анімацію. Минулого року свою переможну ходу світом розпочали «Хоробрі зайці», придумані креативним продакшеном Glowberry. Вже готовий перший сезон дивовижних історій про заячу родину, допитливу та безстрашну, яка мандрує світом і зустрічає нових і нових друзів. Попри пандемію, над серіалом працювали і в Україні, і в Іспанії, і копродукцію української студії Glowberry з іспанської студією Anima побачать глядачі в найрізноманітніших куточках світу. Австралія, Великобританія, Фінляндія, Німеччина та, звісно ж, Україна. У планах творців - заяча експансія на весь світ!
А наші майстри VFX із Postmodern Digital уже звикли жити за китайським часом. Наприкінці 2020-го на екрани вийшов блокбастер Rescue, для якого команда з Закревського зробила кілька об'ємних сцен. У роботі ще дуже багато всього, але говорити про плани та work in progress вони не полюбляють. От і ми помовчимо, внутрішньо роздуваючись із гордості за наших бісових геніїв.
Та не лише ми йдемо у світ - світ приходить до нас. Компанії «Так треба продакшн» і Postmodern Postproduction стали членами партнерської програми Netflix Post Partner Program. А це означає українську локалізацію всіма улюбленого контенту. І вона вже почалася!
У наших павільйонах знімався проект для Netflix «Останній найманець» (The Last Mercenary) із Жан-Клодом Ван Даммом. Усе літо ми ходили з легендою одними коридорами!
Ми розсували не лише просторові межі. Історичний серіал «І будуть люди», показаний на каналі СТБ, став справжнім YouTube-проривом. Ми провели велику промокампанію та переконалися, якою мірою історичні теми хвилюють українського глядача. І не тільки українського - серіал геть невдовзі буде показаний у Південній Кореї і на багатьох інших територіях. Компанію йому складуть «Нюхач» і «Кріпосна», третій сезон якої, вже в копродукції з Польщею, знімається просто зараз. Наша міжнародна дистрибуція минулого року цілком призвичаїлася до нових реалій онлайн-ринків і уклала 85 угод, продавши й наш контент, і контент інших українських виробників на 127 територій.
А якщо говорити про діджитал-світ, то минулого року ми пройшли дві дуже важливі позначки: мільярд переглядів (зараз уже понад 1,3 млрд) і 2 млн підписників (зараз уже 2 млн 150 тис.). Група збільшила свою присутність на найбільш значущих платформах світу та збирається йти далі.
Дивовижні речі відбуваються і з нашими платними супутниковими мовниками: ще в лютому FILM.UA Drama став першим українським VOD-каналом, що отримав офіційний дозвіл на мовлення в Казахстані. А до кінця року географія мовлення наших каналів розширилася ще більше: Іспанія, Польща, Німеччина, Молдова, Білорусь...
Межі часу та межі можливого ми 2020-го теж весь час ігнорували. Відразу після того, як зйомки знову дозволили, наші виробничі команди кинулися компенсувати вимушений простій. І в ефірах найбільших телеканалів України відбулись 12 прем'єр серіалів, багато з яких ішли з видатними рейтингами. І ці наші фільми лише під час прем'єр охопили аудиторію 22 млн 130 тис. осіб! Адже людям такі потрібні історії про кохання з хепіендами!
А яка складна була робота над довгими серіалами, а й з нею ми впоралися! П'ятий сезон «Жіночого лікаря», серіал про боротьбу з домашнім насильством «Відважні» були завершені вчасно, в межах бюджету.
2020 рік став складним, але проривним для нашого головного освітнього проекту Ukrainian Film School: кіношкола швидко призвичаїлася до нових реалій і дуже продуктивно працювала: 225 студентів основних курсів, 500+ студентів коротких програм і 40+ лекторів, серед котрих такі зірки індустрії, як Олександр Роднянський, Пітер Вробель, Девід Армстронг.
Кордони впали й щодо фестивалів та індустріальних подій. Цьогоріч найбільший у Східній Європі медіафорум KYIV MEDIA WEEK відбувся в онлайн-форматі. 3 тис. учасників із 52 країн, 50 спікерів, 14 годин прямого ефіру! Цей рік точно став роком розширення аудиторії форуму, й зупинятись на досягнутому організатори не збираються.
В онлайн-форматі відбувся і фестиваль анімації LINOLEUM, зібравши 14 тис. глядачів! Цього разу на конкурс надіслали понад 3 тис. робіт із 85 країн світу. А от для FFFk - фестивалю фешен-фільмів - 2020-й став по-справжньому проривним: програма форуму на YouTube-каналах зібрала понад 200 тис. глядачів!
Проекти групи були гідно представлені на міжнародних фестивалях: «Захар Беркут» - номінований на Taurus World Stunt Award, про «Пульс» ми вже розповіли, «Борщ. Секретний інгредієнт» одержав Special Mention на Adami Media Prize.
І справді чарівна новорічна історія сталася з «Новорічною резиденцією», яку робить наша Stage Show Company. Не лише на ВДНГ, не лише онлайн, а й у Дубаї відкрився цей дивовижний простір, такий улюблений і дітьми і дорослими.
Ну а щоб усі ці безмежні історії сталися, FILM.UA Studio швидко пристосувалась до нових реалій, і для кожного з нас було завжди готове робоче місце, віддалене чи фізичне. Фінансисти тримали руку на пульсі, аби на всі ці подвиги та звершення вистачало ресурсів. Відділ фандрайзингу працював із фондами. Компанія Brandly - з комерційними партнерами. До «Скаженого весілля 3» колеги залучили п'ять (!) спонсорів. Юристи оформляли документи. І робота кожного була, є і буде безмежно важлива.
І зараз, коли новорічні канікули добігли кінця, ми знову заходимо до «цехів» із виробництва історій. Бажаємо собі та всім колегам пам'ятати, що світ змінився, але відсутність кордонів і відсутність правил - це не лише виклик, складнощі, проблеми, але передусім - величезні можливості. Гріх ними не скористатись!
Тож у 2021 рік ми входимо з великими планами, сподіваннями й очікуваннями труднощів і перемог. Наші історії змінюють світ на краще. Розповідаймо їх разом!