Нам пощастило жити в світі, де у знань немає перешкод. Яка б пандемія не бушувала за вікном, у кожного є можливість розширити кругозір, лише натиснувши лише потрібну кнопку - благо, тих, хто бажає стати провідниками в світ досвіду і мудрості, на карантині побільшало.
Вчора під егідою Ukrainian Film School відбулася онлайн-зустріч з Олександром Роднянським. Захід в першу чергу призначався для студентів UFS, проте послухати досвідченого продюсера могли й інші. Я також не змогла пройти повз таку можливість, а тому знаю, що пандемія для Роднянського не стала великим одкровенням (за його словами, вона лише запустила в кіногалузі процеси, які визрівали давно), коронавірусу не вдасться вбити кінематограф (хіба що, останній підлаштується під нові реалії і стане більш подієвим), а серйозні кінофестивалі не підуть в онлайн (тут Олександр солідарний з Андрієм Халпахчі - фестивалі важливі зустрічами, знайомствами і атмосферою).
Крім того, Роднянський не пошкодував для молодої порослі порад, за допомогою яких у них є всі шанси стати кінематографістами зі світовим іменем. Ось вони - з перших вуст:
1. Більше читати, менше дивитися. Читайте хорошу якісну літературу, тому що потрібно знайти своє коло читання, навчитися спочатку уявляти, а вже потім - бачити. Так ви зможете самостійно відшукати свій баланс в мистецтві. Хороші книги варті того, щоб прочитати їх двічі. Пам'ятайте, що гуманітарна наука багато в чому базується на читанні, а вміння промовляти культурні коди приходить саме з літератури.
2. Не брешіть собі про себе. Дуже часто люди, особливо начитавшись маркетингових посібників, інструкцій і підручників, починають себе зомбувати усілякими мантрами з серії «я зумію, я зможу, я найкращий». Але насправді кожній людині потрібно спершу розібратися в собі: зрозуміти, що по-справжньому цікаво, що важливо. В «Сталкері» Тарковського була Кімната бажань, де можна було отримати що завгодно: один з персонажів входив туди, бажаючи врятувати сина, а вийшов з мішком грошей. Аби такого не було, потрібно чесно відповісти собі на питання, чого ви насправді хочете. Запитуйте себе, навіщо вам потрібен кінематограф, що саме з його допомогою ви хочете сказати? Це складний процес, займає дуже багато часу, але навчитися не брехати собі дуже важливо.
3. Ця порада випливає з попередньої: постарайтеся знайти свій гармонійний внутрішній голос, свою інтонацію. Нехай це буде дуже скромна річ - не бійтеся ідей, які зовні звучать не надто вражаюче. Хтось каже, що хоче мегапроект, а ваше бажання - лише зробити серію короткометражних документалок? Якщо це щиро і ви «горите» ідеєю, то це вже дорогого коштує: реалізація може виявитися набагато кращою, ніж той мегапроект, який ще невідомо, відбудеться чи ні.
Сподіваюся, мудрість Роднянського стане вам в нагоді не лише в цей непростий час, але і в майбутньому. Не дякуйте.