Нещодавно у столичному кінотеатрі «Жовтень» український актор, сценарист і режисер Віктор Андрієнко презентував нове видання книжки «Легенди Чарівнолісся». Це фентезі-історія про пригоди десятирічного Марека, суворого Воїна та веселого Мольфара. Події відбуваються у вигаданій казковій країні, а герої на своєму шляху мають протистояти різноманітним міфічним створінням і наймогутнішим силам зла.
Утім, «Легенди Чарівнолісся» – це не просто книжка для дітей. Це мультимедійний проект-довгобуд, який подолав не один етап трансформації та бере свій початок далекого 2014 року. Саме тоді Віктору Андрієнкові запропонували стати режисером фентезі-фільму. Але сценарій був занадто депресивний, а Віктор беззаперечно впевнений, що мистецтво повинно нести позитив. Тому Андрієнко вирішив написати свій сценарій. Сюжет фільму будувався навколо Запорізької Січі, козака-характерника Івана та зрадника Січі – козака Злидня. Так виник анімаційний проект «Козак Байда», що був представлений на пітчингу Одеського кінофестивалю та схвально сприйнятий кінофахівцями, які запропонували зробити художню стрічку – її виробити простіше за анімацію. До того ж Віктор має необхідний досвід, адже нещодавно створив дитячу кінострічку «Іван Сила». Андрієнко погодився і, запросивши у співавтори сценаристку Олену Шульгу, написав новий сценарій. Так фентезі-казка пройшла ще один етап трансформації, а сценарій фільму під назвою «Козак та Мольфар» здобув Гран-прі Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова».
Знімати стрічку Андрієнко планував сам, а брати у ньому участь як актор не хотів: «Щоб не розпорошуватися, повністю сфокусувавшись на режисурі майбутньої стрічки». Але проект довелося відкласти, оскільки Віктора запросили на проект «Микита Кожум'яка» як постановника анімаційних сцен. І він аж ніяк не очікував, що саме «Микита Кожум'яка» започаткує нову трансформацію сценарію «Козак та Мольфар».
Після прем'єри «Микити Кожум'яки» у Харкові Віктор побачив хлопчика з фізичними порушеннями, який вийшов із кінозалу разом із мамою. Андрієнко згадує, що той хлопчик був дуже захоплений щойно побаченим мультфільмом. Він попросив маму сфотографувати його з плакатом мульта: «Мамо, дивись, які ми схожі! Микита не був сильним, як його батько, але у нього була сила духу та він став героєм. Тож і я можу стати героєм, правда?»
Віктора Андрієнка цей момент дуже зворушив і надихнув. Режисер одразу зателефонував своїй співавторці Олені Шульзі та запропонував поміняти концепцію проекту про козаків, який поки що лежав на полиці. Ідея, за словами Віктора, полягала в тому, аби зробити головним героєм не козака, а десятирічного хлопчика та перенести всі події у дохристиянські часи містичної України. Супутниками хлопчика стали герої, що володіють надздібностями: суворий Воїн, веселий Мольфар, добрий велетень Бродник і войовнича дівчина − лісунка Олеся. А головний герой, Марек, жодних надздібностей не має.
Режисер згадує, що через цю концепцію в нього повсякчас виникали суперечки з європейськими й американськими колегами, котрі радили створити історію а-ля «Гаррі Поттер». Андрієнко ж наполягав: Поттеру знадобилися роки, щоб опанувати чарівну паличку та навчитися застосовувати магічні здібності. Тому пропозицію колег Віктор категорично відкинув.
«Під час перегляду фільму діти мають співчувати головному герою та бачити в ньому себе. Тому слоган нашого проекту: «Навіть маленька людина може врятувати великий світ!» Упродовж казкової історії головний герой – хлопчик Марек – настільки впливає на своїх супутників, що змінює їх на краще та змінюється сам: із незграбного маленького панича стає відважним героєм. Власне, так проект перетворився на «Легенди Чарівнолісся»: з цим сценарієм Андрієнко взяв участь у Десятому пітчингу Держкіно. Проте тоді, 2017 року, отримати фінансування не вийшло.
У червні 2019-го створена Віктором Андрієнком компанія Charmswood Pictures одержала грант Українського культурного фонду на девелпмент проекту «Легенди Чарівнолісся». Продюсерами фільму на той момент були сам Андрієнко й Артем Колюбаєв, який 2021 року зняв із себе повноваження продюсера через обрання головою Ради з державної підтримки кінематографії. Фільм отримав грант у розмірі 9,7 млн грн. Ці кошти пішли на створення тизеру та зйомку 10 хвилин фільму.
На момент створення тизеру були затверджені головні актори майбутньої стрічки й артисти другого плану. На роль суворого Воїна запросили Сергія Стрельникова. «Сергій – це наш Брюс Вілліс. Він і на коні може сидіти, і шаблею бити та ще й добрий актор», – каже Андрієнко. Роль веселого Мольфара від початку писали для Василя Бендаса, з котрим Віктор працює пліч-о-пліч із 1997 року. А от виконавця головного героя, десятирічного Марека, режисер знайшов випадково. Якось шоумен Євген Сморигін похизувався фотографіями своїх трьох дітей. Віктор, побачивши наймолодшого із синів, запропонував пройти кастинг на роль, і юний актор Олексій Сморигін був затверджений.
Отже, 2019 року команда зняла десятихвилинний епізод майбутнього фільму та створила тизер. Крім того, у Віктора Андрієнка збереглися концепт-арти героїв:
У серпні того самого року Charmswood Pictures із проектом «Легенди Чарівнолісся» стала переможцем Одинадцятого конкурсу Держкіно та мала отримати частину бюджету в розмірі 29,9 млн грн (загальний кошторис стрічки становив 64,8 млн грн). Але гроші Держкіно команда вирішила взяти лише тоді, коли знайде інвесторів та отримає повне фінансування. Згодом продюсерам вдалося знайти партнерів в Італії, а також українського інвестора. Та продовжити зйомки 2021-го не вийшло – на заваді стали карантинні обмеження. Виробництво відклалося ще на рік.
Та Андрієнко і Ко не здавались, і 17 січня 2022-го уклали угоду про партнерство з національним онлайн-кінотеатром SWEET.TV. За словами Віктора, в ній ішлося про забезпечення ОТТ-платформою 50% бюджету фільму. 23 лютого 2022 року мав розпочатися підготовчий період для зйомок «Легенд Чарівнолісся», але повномасштабне вторгнення росії в Україну цьому завадило.
Насправді партнерство Андрієнка та SWEET.TV передбачало багато проектів. Наприклад, до повномасштабної війни вони планували створити дев'ять тематичних мультфільмів на основі шкільної програми з історії та літератури для допомоги вчителям. Анімація мала бути у вільному доступі на платформі національного онлайн-кінотеатру SWEET.TV.
«Співпраця з Віктором Андрієнком розпочалася кілька років тому: коли національний онлайн-кінотеатр SWEET.TV стикнувся з тим, що багато хороших голлівудських фільмів не мають доброго українського озвучування або дубляжу, і почав активно дублювати фільми й робити аудіодоріжки. Саме на одному з таких проектів ми познайомилися з Віктором Андрієнком», – згадує Марина Русак, директорка з маркетингу SWEET.TV.
За її словами, наступною метою сервісу було побудування Голлівуду в Україні, тож компанія співпрацювала з різними українськими режисерами: Ахтемом Сеітаблаєвим, Любомиром Левицьким – і підтримала проект Віктора Андрієнка. «Легенди Чарівнолісся» для SWEET.TV − це хороший, якісний контент. Ми в цьому бачимо позитивний вплив на розвиток молодшого покоління. Бачимо, що можемо в Україні робити не менш якісний і не менш комерційно успішний продукт, ніж за кордоном. І звісно, ми хочемо це підтримувати. Але у разі з «Легендами Чарівнолісся» є обставини, на які ми не можемо вплинути: спочатку коронавірус, потім повномасштабна війна», – каже Марина Руснак.
Утім, попри всі складнощі, проект усе ще живий. І зараз зазнає чергової трансформації. Тепер «Легенди Чарівнолісся» мають стати анімаційним фільмом. Ідею відродження проекту запропонували саме у SWEET.TV: онлайн-кінотеатр залишається одним із партнерів і має покрити частину бюджету. Втім, яку саме, Віктору Андрієнку сказати важко: «Якби ви запитали рік тому, коли був фільм, я б відповів – 50 на 50. Але зараз ми вдячні, що вони підтримують настільки, наскільки можливо».
Підтримка відбувається поетапно. Наразі сервіс SWEET.TV допоміг випустити книжку «Легенди Чарівнолісся», котра є частиною промо майбутнього анімаційного фільму. Загальний же бюджет анімаційної стрічки, що буде створена у 3D, нині становить понад $2 млн. «Спершу я замислював робити мультфільм у 2D. Але ми не можемо працювати в цьому форматі – в Україні немає фахівців, – ділиться Андрієнко. – Якщо і знайдемо одного-двох – створюватимемо проект довше, ніж «Мавку».
Продюсерами анімаційної стрічки виступають Віктор Андрієнко й Олег Щербіна. До виробництва має взятися компанія «Файн продакшн». А Charmswood Pictures, яка раніше представляла фільм, уже не існує.
Проект уже має одного європейського партнера – з Естонії. Але Віктор Андрієнко запевняє, що шукатиме ще, всюди, де можна. Бюджет у $2 млн – чималі гроші, особливо зараз, коли на фінансування від держави сподіватися не варто. Проте у пошуках партнерів продюсерам неабияк допомагає успіх вітчизняного мультфільму «Мавка. Лісова пісня», котрий нещодавно став найкасовішим кінопроектом часів незалежності України, зібравши в кінотеатрах понад 116 млн грн (і прокат триває).
Андрієнко каже: «Я на 100% вірю у проект, у його майбутнє та вірю, що він принесе фінанси партнерам. «Мавка» це довела. Я дуже втішений, що «Мавка» допомагає українському кінематографу та показує світові: ми у ці важкі часи можемо створювати якісний, цікавий контент. «Мавка» пробиває нам дорогу. А ми йдемо за нею − так легше шукати партнерів».
Наразі повнометражна анімація «Легенди Чарівнолісся» перебуває на початковому етапі виробництва – це розроблення персонажів, локацій, атрибутики, створення аніматика, котрий стане основою майбутньої стрічки. Віктор Андрієнко сподівається випустити її до кінця 2024 року: у планах класичний кінотеатральний прокат, а потім проект з'явиться в бібліотеці партнера SWEET.TV. За словами Марини Русак, компанія не переймається тим, що «Легенди Чарівнолісся» не будуть виключно ексклюзивом SWEET.TV: «Це загальна нормальна практика, що має бути прокат. Це комерційний продукт. А потім фільм «Легенди Чарівнолісся» вже з'явиться на платформі. Приклад із «Мавкою» показує, що прокат у кіно може бути навіть продовжений, якщо продукт має попит».
До озвучування анімації будуть залучені всі основні актори, яких режисер затвердив, коли знімалось ігрове кіно. Крім виконавця головної ролі: Олексій Сморигін виріс, його голос змінився, тому акторові треба буде шукати заміну.
Творці на озвученні майбутнього анімаційного фільму: звукорежисер Валерій Андрієнко, виконавець ролі Мольфара Василь Бендас, сцеаристка Олена Шульга та, власне, Віктор Андрієнко
Попри те що мультик перебуває на початковій стадії виробництва, Андрієнко так вірить у його успіх, що вже планує серіал (анімаційний чи ігровий, зараз сказати складно), який доповнюватиме основну історію та розширюватиме всесвіт «Чарівнолісся». Режисер певен, що створить цей серіал разом зі SWEET.TV, де ідею підтримують. Крім того, сервіс розглядає можливість майбутньої екранізації ще однієї книжки Віктора Андрієнка й Олени Шульги – «Шалені пригоди папуги Флінта». За словами Марини Русак, це, ймовірніше, також буде анімаційний фільм.
Але наразі всі сили зосереджені на стрічці «Легенди Чарівнолісся». Паралельно стартувало виробництво аудіокнижки «Легенд» із голосами акторів, що звучатимуть у фільмі. Проект створюється для дітей з порушеннями зору, але буде цікавий і широкій аудиторії.