Протягом усього минулого року прогресивне людство лише й чекало, коли він закінчиться - надто складним, нестабільним і таким, що ламає традиції, виявився 2020-й. І хоча з настанням 2021-го ситуація не дуже покращилась - кінця-краю пандемії не видно, а тектонічні зсуви у всіх можливих сферах тривають дотепер, - певну користь він таки приніс: тепер можна з чистим сумлінням дивитися на 2020-й ретроспективно і робити висновки. Так вчинили спеціалісти аналітичної платформи Parsely, зосередившись на дослідженні вподобань користувачів щодо споживаного діджитал-контенту. Зібрані дані вони звели у великий, детальний і дуже цікавий (надто для видавців) документ, з яким можна ознайомитись тут. Ми уважно його вивчили та відібрали головні висновки, котрі автори пропонують зробити за підсумками минулого року, - ті, що працюватимуть й у короткостроковій перспективі, й у далекоглядній.
У Parsely переконані: всім, хто працює у цифрових медіа, потрібно їх знати - бодай для того, аби відповідати очікуванням аудиторії. З цим складно не погодитися, тож розпочнімо.
Здоров'я, політика і новини - головні теми в онлайн-ЗМІ
Навряд чи когось здивує той факт, що минулий рік став небаченим приводом для користувачів зацікавитись темою здоров'я - зростання сегмента склало аж 307% проти 2019-го. Дослідники зазначають: головним двигуном цього процесу стала пандемія, але трафік приносив не лише коронавірус - користувачі масово цікавилися питаннями втрати ваги, медичними технологіями (вочевидь, аби аргументи в суперечках у соцсмережах були вагоміші), а також способами покращення психічного здоров'я. Логічно, що найбурхливіше зростання сегменту припало на березень 2020-го, однак і наступними місяцями інтерес до нього залишався доволі високий.
Почесне друге місце за приростом аудиторії посіла тема «Кар'єра і робота» - перегляд сторінок із такими матеріалами зріс на 168%, «бронзу» в цьому забігу взяв «Шопінг» (+162%).
Якщо ж оцінювати абсолютні цифри, а не приріст, то трійка лідерів відрізняється: «Здоров'я та фітнес» тут лише на другому місці (з 9,6 млрд переглядів), пальму першості отримав сегмент «Політика» (15,7 млрд переглядів, приріст до 2019-го - 71%). Такі результати теж доволі передбачувані - коли вже американські вибори пробрались навіть до українського топа запитів від Google, то світовий інтерес до теми має бути дуже високий. А закриває трійку лідерів сегмент «Новини», що сумарно набрав 5,5 млрд переглядів 2020 року. До слова, приріст напряму теж був доволі високий: +143% проти 2019-го.
Загалом рейтинг тем і напрямів має такий вигляд. Зверніть увагу, від'ємну динаміку продемонстрував лише один сегмент - на думку дослідників, це наслідок того, що люди по всій планеті почали проводити набагато більше часу у смартфонах і комп'ютерах, а не на «живих» зустрічах з іншими людьми
Отак користувачі цікавились здоров'ям і політикою протягом 2019-2020 років
Пошук зростає, а Facebook лишається найбільшим постачальником трафіку в соцмережах
Позаяк багато країн 2020-го зазнали суворої ізоляції, аби взяти під контроль розповсюдження COVID-19, творці медіаконтенту підготували заходи у відповідь. Незалежно від форми роботи, зростання трафіку спостерігалося на всіх платформах, а найбурхливішим місяцем став, звісно, березень:
Утім, говорити, що виграш для всіх був однаковий, несправедливо. Приміром, категорія прямого трафіку виросла так, що обійшла пошукові реферали, але у Parsely не впевнені, що ця тенденція збережеться і 2021-го, особливо з огляду на розмаїття вибору ресурсів. З іншого боку, торік стався бум підписок, тож користувачі контенту, вочевидь, стають дедалі лояльнішими до своїх улюблених видань та інших постачальників. Тут дослідники одностайні: протягом 2021 року залучення аудиторії лишається ключовою темою, а видавці і надалі прагнутимуть переконувати читачів, що підписки варті подовження.
Сплеск зростання пошуку також припав на березень і на початку світового локдауну склав 56%. Однак протягом року ажіотаж у цьому сегменті зменшився (подробиці дивіться вище на графіку), а його лідерами передбачувано стали Google та Facebook. Остання також була і залишається домінуючим постачальником трафіку в соцмережах, наростивши показник на 51% проти 2019 року (14,6 млрд переглядів), на другому місці Twitter із +22% (1,2 млрд переглядів), на третьому - Instagram, зростання в якому склало 68% (268 млн переглядів). Щоправда, коли розглядати сегмент загалом, то й він наприкінці року зменшив оберти в плані рефералів.
А от хто не тільки мав зиск із пандемійного 2020-го, але й продовжує робити це досі, то це агрегатори новин. Трафік із сегмента залишається на рекордно високому рівні, лідером забігу за підсумками минулого року став Google News:
Решта «конячок» у ТОП-6 вам теж напевне знайомі, за винятком хіба що NewsBreak. Проте дослідники закликають у найближчому майбутньому стежити саме за ним: в основі агрегатора лежить штучний інтелект, та головне - сервіс спеціалізується на місцевих новинах, інтерес до яких останнім часом зростає. Хоча наразі NewsBreak працює лише у США.
Поради на майбутнє: вивчайте активність аудиторії, давайте корисний контент і оптимізуйтеся для мобільних пристроїв
Сьогодні, коли у світі так-сяк, а все ж таки йде процес вакцинації, коронавірус уже не видається таким страшним, як це було 2020 року. Втім, чіткого уявлення про те, коли скінчиться пандемія, все ще немає, тож про стабільність у будь-яких напрямах, включно зі споживанням контенту, говорити зарано. Натомість, вивчивши тенденції та тренди минулого року, дослідники готові дати кілька порад на майбутнє, з котрими пережити складні часи буде простіше.
По-перше, намагайтесь давати користувачам не просто важливі новини, а корисний контент, що допомагає їм адаптуватися до нових життєвих обставин. У Parsely впевнені: люди готові йти на контакт із постачальниками контенту в будь-яких категоріях, треба лише знайти до них правильний підхід. По-друге, приділяйте більшу увагу мобільній версії свого сайту (і не тільки через новий пошуковий алгоритм Google): за один березень 2020-го й лишень у США пандемія призвела до збільшення використання смартфонів на 40%, а планшетів - на 20%. Загалом мобільний трафік перевищує десктопний удвічі, й розрив, як обіцяють дослідники, зростатиме. Ну і по-третє, припиніть шукати «найкращий» час для публікацій - його просто немає. Точніше, є, але не такий, як ви собі уявляли: автори звіту стверджують, що «це будь-який час, коли ваша аудиторія не спить», тож набагато важливіше вивчати звички користувачів як такі.