Вчора ввечері президент України Володимир Зеленський підписав указ, що уводить в дію рішення Ради національної безпеки і оборони про застосування санкцій проти народного депутата Тараса Козака. «Персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи» застосовані у тому числі до низки ТОВ («Аріадна ТВ», «Новий формат ТВ», «Лідер ТВ», «ТВ Вибір», «Партнер ТВ», «Телерадіокомпанія «112-ТВ», «Новини 24 години», «Нові комунікації»), на котрі записані ліцензії телеканалів «112 Україна», NewsOne і ZIK. Іншими словами, указ блокує роботу зазначених інформаційних каналів, що офіційно належать Козаку, а не офіційно перебувають під контролем Віктора Медведчука. Мовникам не можна працювати протягом п'яти років.
Довгий час «112 Україна», NewsOne і ZIK, об'єднані у холдинг «Новини», подавали неправдиву інформацію, маніпулювали фактами, поширювали заклики до розпалювання ворожнечі, проводили телемости з Москвою, транслювали виступи Путіна, за що неодноразово отримували попередження Нацради з питань телебачення і радіомовлення. Щоб не ходити далеко, можна згадати нещодавнє попередження, видане «112 Україна» і ZIK за російський контент, судові тяжби регулятора із NewsOne чи гучну історію про позбавлення ліцензій п'яти регіональних компаній, що незаконно транслювали «112 Україна».
Головне звинувачення Козака - у финансуванні тероризму - відношення до медіа не має. Але і без нього - виключно у медійній площині - карати телеканали було за що. Наприклад, міністр культури України Олександр Ткаченко прокоментував те, що відбувається, так: «Це по суті іноземна пропагандистська машина, яка була сформована в Україні й опосередковано профінансована Москвою, де про свободу слова вже давно не йдеться, а окремі журналісти стали солдатами Кремля».
Але чи карати саме у такий спосіб? Суспільство розділилося на два табори: аудиторія мовників, м'яко кажучи, обурюється, а противники риторики вказаних телеканалів засипали соцмережі постами про те, що у Зеленського «вистачило мужності», а у Нацради - ні. Що ж, давайте розглянемо, чому Нацрада не могла зробити подібні кроки, що дає блокування від РНБО і що за ним, ймовірно, відбуватиметься.
Чому Нацрада не могла заблокувати/відключити канали Медведчука?
У медійного регулятора в принципі немає повноважень щодо відключення телеканалів. Від слова взагалі. Нацрада має право подавати на мовників до суду - якщо вони кілька разів жорстко порушили законодавство, за що отримали санкції регулятора.
Тобто відключити канали може тільки суд?
Саме так. І не відключити, а анулювати діючу ліцензію мовника.
Але хіба Нацрада не подавала до суду на канали Медведчука?
Подавала. І неодноразово. Але судові розгляди можуть тривати роками, при цьому суд однієї інстанції підтримує мовника, а іншої - Нацраду. І розгляди стартують знов... А весь цей час, поки немає остаточного рішення суду, мовник має повне право продовжувати роботу.
Рішень суду про те, що каналам «112 Україна», NewsOne і ZIK не можна мовити, немає. Вийти з юридичної площини і просто заборонити їх, як зробила РНБО, регулятор не може. Для цього потрібно нове вдосконалене законодавство або, принаймні, не має бути «дірок» у тому, що існує.
Чому все так складно? Чому Нацрада не може просто «вимкнути» канали з ефіру?
Тому що законодавство не дозволяє цього регулятору. Тільки через суд. При цьому структура власності ліцензіата часом настільки заплутана, що насправді Нацрада може судитися з каналом, а канал - заперечувати, що у нього є будь-які проблеми. Наприклад, член Нацради Максим Онопрієнко нещодавно дуже добре розписав ситуацію із каналом «Наш». Мовником керують дві юридичні особи: до однієї у Нацради претензій немає, до іншої - є. І «Наш» маніпулює цим.
А РНБО, виходить, може блокувати канали без суду і в будь-який час?
Може - це теорія. Навіть сьогодні, коли РНБО вже заблокувала канали, практикою це назвати не можна. Швидше, прецедентом. У рішенні справді йдеться про «анулювання або призупинення ліцензій та інших дозволів, отримання (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності», а також «припинення надання послуг з ретрансляції / поширення телепрограм / надання телекомунікаційних послуг і використання телекомунікаційних мереж загального користування». Але все це дуже спірно, і будьте впевнені, «112 Україна», NewsOne і ZIK підуть до суду.
Тобто ліцензії у «112 Україна», NewsOne і ZIK не відібрали?
Ні. Вони припинені рішенням РНБО. «Питання, пов'язані з цими ліцензіатами, Нацрада продовжить розглядати в робочому порядку».
Але, виходить, канали зникнуть з ефіру?
Так, оскільки оператори і провайдери телевізійної послуги не захочуть проблем із правоохоронними органами або судових розглядів, вони виключать канали зі своїх пакетів.
Це стосується будь-якого типу прийому?
Абсолютно. І кабельного, і супутникового, і ефірного ТБ - у рішенні РНБО чітко вказано про заборону використання каналами «112 Україна», NewsOne і ZIK радіочастотного ресурсу. Втім, на медіаринку вже є сумніви в останньому: наприклад, Орест Білоскурський зазначає, що після відключення супутникового мовлення ІТК не має контрольного сигналу (тобто вказані телеканали припинили вимірюватися панеллю Nilsen). «Це означає, що кабельники можуть показувати канал, а ми не будемо знати, що його дивляться», - пише аналітик у своєму Телеграм-каналі. Втім, на це у регулятора вже є відповідь: «Представники Нацради в регіонах співпрацюють з СБУ та облдержадміністраціямі. Моніторинги трівають».
А в інтернеті?
Інтернет-сигнал каналів через ОТТ/IPTV також буде заблоковано в будь-якому вигляді, адже це теж ТБ-послуга - отже, її постачає якийсь оператор. Залишається варіант перегляду контенту в браузері, але не в складі прямої послуги оператора ТБ та/або інтернету. Втім, швидше за все, домени також будуть заблоковані, й подивитися відео каналів не вийде.
А YouTube?
Тут цікавіше. «112 Україна», NewsOne і ZIK - правовласники контенту, котрий вони викладають на сервіс, тобто заблокувати їхні YouTube-канали за порушення авторських прав не можна. А морочитися зі скаргами на кожне конкретне відео, що порушує правила спільноти, навряд чи хтось буде. У будь-якому випадку, аудиторія в YouTube і потенційна аудиторія традиційних телеканалів (особливо з огляду на те, що «112 Україна», NewsOne і ZIK дивляться переважно пенсіонери) - не зіставні цифри.
Чи є у «112 Україна», NewsOne і ZIK шанси виграти в суді?
Є. Про це, зокрема, пише колишній член Нацради Сергій Костинский: «Телеканали з медіахолдингу «Новини» та сам Тарас Козак оскаржують рішення РНБО спочатку в Україні - долають усі інстанції. Потім оскаржують рішення в ЄСПЛ. З високою вірогідністю рано чи пізно виграють європейський суд, отримують позитивне рішення на свою користь, яке, крім іншого, передбачає компенсацію з боку української держави. Потім, за потреби, ці телеканали відновлюють своє мовлення».
Що очікує співробітників каналів?
Швидше за все, сидіти без роботи вони не захочуть. Отже, шукатимуть нові місця. Питання - чи збережуть вони риторику заблокованих каналів? Крім того, Віктор Медведчук може оперативно придбати нові канали з «чистенькою» історією, і заборона їм не загрожує (про це, зокрема, також пише Костинский).
Що далі?
Очевидно, «112 Україна», NewsOne і ZIK підуть до суду. І, якщо виграють (а шанси, як ми зазначали вище, є), то повернуться в ефір. А весь цей час працюватимуть зі своєю аудиторією в площині «глядачів позбавляють правди». В результаті впізнаваність брендів «112 Україна», NewsOne і ZIK, а також їхня аудиторія і охоплення в соціальних мережах можуть збільшитися. До того ж, не варто забувати про канали Kyiv Live, Odesa Live, а також Kharkiv Live, що готується, - вони теж входять до пулу каналів ОПЗЖ. Є підозра, що в умовах блокування «родинних» мовників, їхня аудиторія буде стрімко збільшуватися.