Найбільший приз в історії телешоу – $4,56 млн. Найбільша кількість учасників – 456 осіб з усього світу. Та відразу – один із найгучніших знімальних скандалів через загрозу здоров'ю гравців та звинувачення організаторів у підтасовках. Такими є проміжні результати зйомок реаліті-шоу Squid Game: The Challenge за мотивами серіального суперхіта Netflix «Гра в кальмара».
Шоу на замовлення Netflix виробляють у Великій Британії два потужні місцеві продакшени Studio Lambert та The Garden. І недивно, що повідомлення про негаразди на зйомках – включно з неодноразовими викликами швидкої – спочатку з'явились у низці британських таблоїдів. Та згодом до теми підключилися й поважні міжнародні видання. Нещодавно одразу два з них – Variety та Rolling Stone, – поговоривши з гравцями, що вибули, видали по величезному матеріалу про ці неоднозначні зйомки. Ми відібрали для вас найцікавіше з обох текстів, аби можна було скласти більш-менш повну картину того, що, як саме та чому пішло не так.
Відразу зазначимо, що у матеріалі Variety троє героїв, а Rolling Stone вдалося поговорити з чотирма, та усі вони аноніми, оскільки підписали NDA. Ці люди вибули після того самого (першого) конкурсу та, відповідно, розповідають про події того самого дня, 23 січня 2023 року, коли в Cardington Studios у Бедфорді знімався перший конкурс «Гри в кальмара». А саме – «Червоне світло, зелене світло» (він же – «Тихіше їдеш – далі будеш»): та сама гра, коли величезна лялька-робот співає пісеньку, а гравці мають бігти вперед і завмирати на місці в залежності від пауз у пісеньці. В деяких деталях свідчення учасників розходяться, і тоді ми наводитимемо обидві версії.
Умови на майданчику: глибоке заморожування та «квест» для медиків
Насамперед логічно постає питання: якщо ви свідомо йшли грати у «Гру в кальмара», чи варто було сподіватися на легеньку прогулянку, наприкінці котрої вам за просто так дадуть $4,56 млн? Утім, співрозмовники обох видань в один голос кажуть, що були готові до жорсткої гри, усі попередньо пройшли медичний огляд та надали організаторам необхідний дозвіл від лікаря, але вони не підписувалися на «шоу про виживання Беара Ґріллса», або участь в «Останньому герої» (Survivor) чи «Голих та наляканих» (Naked and Afraid). «Умови були геть нелюдські та не мали нічого спільного з грою», – каже одна з респонденток Variety.
Видання зазначає: учасникам (яким, до речі, не платили за зйомки в шоу) пообіцяли, що реальна гра та процес її зйомки забере приблизно дві години, та натомість це перетворилося на майже семигодинне випробування – в металевому ангарі з бетонною підлогою без опалення, коли температура на вулиці була 0 °C (своєю чергою, Rolling Stone пише, що було ще холодніше: –10 °C).
Початку зйомок, які Variety прямо називає катастрофою, учасники очікували у наметах поруч з ангаром. Вони були вдягнуті у «фірмові» спортивні костюми з оригінальної «Гри в кальмара», а також їм видали по дві пари термобілизни та шкарпеток, які вони могли одягнути на цілий день. Окрім того, в наметах учасникам роздали грілки для рук і ніг, дозволили накинути пальта поверх костюмів, а всього опалення було лише кілька портативних обігрівачів, здатних обігріти тільки тих, хто був безпосередньо поруч. У таких умовах люди чекали початку зйомок майже вісім годин. І навіть пожалітися комусь чи якось відволіктися не могли: не лише через NDA, а й просто тому, що з міркувань конфіденційності телефони в них конфіскували ще напередодні.
Нарешті, зйомки. Учасникам сказали, що все триватиме приблизно дві години, а статичні пози потрібно буде утримувати по дві хвилини за раз. У цей момент у них забрали грілки, попросили зняти пальта та змусили розстібнути кофти костюмів, аби було видно їхні номери, а також фальшиву кров: якщо учасника «вбивають», та бризкає зі спеціального пристрою, прикріпленого під одягом до його грудей.
І ось лялька почала співати, учасники побігли. Коли пісенька перервалася, вони завмерли, та замість обіцяних двох хвилин стояли в статичній позі без жодного руху спочатку 10 хвилин, потім 15… Співрозмовниця Variety з псевдонімом Марлен каже, що під час одного з раундів вона нарахувала 26 хвилин «завмирання» (за інформацією близького до продакшену джерела видання, час очікування був збільшений, щоб незалежні судді могли оцінити ігровий процес). «Коли пісня прозвучала вдруге, я помітила периферичним зором, що дівчина ліворуч від мене погойдується. Потім вона просто впала, і можна було почути, як вона вдарилася головою, – каже Марлен. – А потім хтось підійшов до [мікрофону] та сказав тримати свої пози, позаяк гра не припинена. Після цього люди падали наче мухи». За оцінками Марлен, знепритомніли чотири людини, а загалом медиків викликали одинадцять разів. Вона згадує, що після одинадцятого разу «нам почали робити перерви для відпочинку. Сказали: «Не рухай ногами, але якщо ти хочеш зігнути коліна та покрутити руками, то це можна».
За інформацією Rolling Stone, через холод під час гри щонайменше 10 людей втратили свідомість. Одне з джерел видання зазначає, що медикам потрібно було теж пройти певний «квест», аби дістатися гравців: напряму їх не пускали, оскільки продюсери хвилювалися, що це зіпсує кадр. Тож спершу на майданчик випускали «прибиральників» у рожевих комбінезонах, що несли чорні труни. З цими трунами вони розташовувалися так, аби закрити лікарів, які надавали допомогу гравцеві, що впав, а решта учасників увесь цей час – завмерла та змерзла – лишалася на своїх місцях.
«Я ніколи в житті так довго не мерзла. Ми не відчували ані ніг, ані пальців», – каже «Дженні», ще одна анонімна співрозмовниця Variety. Також вона стверджує, що, поки тривала гра (а це, за спогадами різних учасників, тривало від шести до семи годин), учасникам були заборонені перерви, аби попити води чи сходити в туалет.
Зі свого боку один зі співрозмовників Rolling Stone каже, що на зйомках отримав розрив колінного сухожилля. А коли намагався після всього потрапити у ванну, то впав, піднімаючись сходами, бо просто не відчував своїх стоп і ніг – так ті замерзли. Ще одна учасниця повідомила, що після зйомок у неї розвинулася пневмонія та вушна інфекція, а двоє інших гравців кашляли під час розмови з журналістами видання, кажучи, що застудилися після змагань.
За інформацією Variety, після зйомок учасників доставили до лондонського готелю в різний час: між 7 вечора й опівніччю. І через накладку з тривалістю гри вони лишилися без вечері. Організатори замовили піцу, але їжі забракло, тож деякі люди лягли спати голодними.
«Процес подання заявки [на участь у грі] був несхожим ні на що, що я коли-небудь робила, – згадує «Дженні». – Перевірки біографії та психологічні перевірки… Вони надсилали мені електронні листи, телефонували або писали щодня з жовтня по січень. Люди, з якими я спілкувалася в Studio Lambert, були такими добрими. Я думала: «Це буде чудовий досвід; це чудові люди!» Та коли гра почалась, я запитала себе: «Що сталося з цими людьми? Що сталося з їхньою турботою про нас?»
Чому ж, попри все, учасники продовжували грати? Відповідь проста – і саме така, як в оригінальній «Грі в кальмара», – гроші. Колишні учасники кажуть, що сума, котра стояла на кону, здатна змінити життя, і тому вони терпіли все та не допомагали іншим, аби лише не вилетіти з перегонів. «Це соціальний експеримент, що грав на нашій моралі, і це погано. Це геть кепсько, – цитує учасників Rolling Stone. – Там було багато людей, що збиралися [завдяки грошовому призу] змінити життя своєї сім'ї. Ці люди ладні були померти. Найімовірніше, цього й хотіли продюсери: щоб люди не думали про своє здоров'я, не дбали про свою безпеку».
Умови гри: звинувачення у підтасовках і фальсифікаціях
Захопившись переживанням за долі учасників, що таблоїди, що Variety лишили поза увагою чи не найважливіший момент – свідчення про фальсифікації результатів гри. І саме на цьому аспекті сконцентрувався Rolling Stone. У бесіді з виданням колишні гравці стверджують, що деякі учасники – TikTok- та Instagram-інфлюенсери – були заздалегіть відібрані для переходу до наступного раунду незалежно від реальних результатів першої гри. Також повідомляється, що ці учасники мали ввімкнені робочі мікрофони, тоді як більшість вибулих звичайних учасників мали фіктивні. Окрім того, видання записало свідчення про те, що одного разу правила були змінені, аби посилити сюжетну лінію певного учасника, а також про те, що одного з вибулих гравців повернули в гру. «Насправді це не було ігрове шоу. Це було телевізійне шоу, і ми, по суті, були в ньому статистами», – каже один зі співрозмовників видання.
Відразу троє учасників розповіли Rolling Stone про те, що вони назвали 38-секундною різаниною. Коли велика група учасників перетнула фінішну пряму, на годиннику залишився час, і це означало, що вони успішно пройшли до наступного раунду. Учасники відпочивали та чекали, доки продюсери переглянуть відзнятий матеріал, аж раптом… спрацювали їхні пристрої з фальшивою кров'ю, й учасникам повідомили, що, хоча вони вчасно перетнули фінішну лінію, їх однаково усунуто.
Двоє учасників свідчать, що бачили, як певні гравці рухалися тоді, коли мали завмерти, але із шоу не вибули. Ще одна учасниця розповіла про хлопця, котрий брав участь у грі разом зі своєю мамою. Вона згадує, що коли після вибуття чекала, доки її виведуть зі знімального майданчика, то помітила камери, спрямовані саме на цю пару: «Цей хлопець сидить на фініші, плаче, на нього спрямовано камери, і він чекає на маму. Вони додали [більше часу] до годинника, аби мама встигла, бо вона була однією з тих, кого вони хотіли лишити в шоу».
Інший учасник резюмує все це так: «Найсмішніше те, що саме рівність і справедливість були головною темою оригінальної «Гри в кальмара».
«Відкусили більше, ніж могли прожувати»
То що ж на тлі всіх цих звинувачень говорять Netflix, Studio Lambert та The Garden? Перша заява стримінг-гіганта з'явилася вже 25 січня, після перших публікацій. У ній ішлося про те, що таблоїди перебільшують: так, на знімальному майданчику було дуже зимно, зізналися в Netflix, але «учасники були до цього готові».
Згодом вийшла спільна заява Netflix, Studio Lambert і The Garden, в якій наголошувалося, що всіх заходів безпеки було дотримано і всі звинувачення – включно зі звинуваченнями у фальсифікації – не відповідають дійсності: «Ми глибоко дбаємо про здоров'я нашого акторського складу та знімальної групи, а також про якість цього шоу. Будь-які припущення про те, що змагання сфальсифіковані, або заяви про серйозну шкоду гравцям просто не відповідають дійсності. Ми вжили всіх належних заходів безпеки, зокрема догляд за учасниками, і незалежний суддя спостерігає за кожною грою, аби переконатися, що вона чесна для всіх».
Утім, у Netflix визнали, що на майданчику справді знадобилася медична допомога: та лише трьом учасникам. Про заборону пити воду та ходити в туалет від Netflix офіційних коментарів не було. Зі свого боку близькі до продакшенів джерела Variety також заперечують, що медиків викликали аж одинадцять разів, та наголошують, що заборона перерв під час зйомок є стандартною.
Variety пише: коли у червні 2022 року Бела Баджарія (Bela Bajaria), нинішня керівниця глобального відділу телебачення Netflix, анонсувала Squid Game: The Challenge, двом провідним англійським компаніям – Studio Lambert та The Garden – позаздрили всі решта продакшенів Великої Британії. Хоча досить дивно, що одне шоу виробляється двома фактично рівноцінними продакшенами, джерела Variety зазначають: обидві команди придумали цю ідею незалежно одна від одної, і Netflix вирішив поєднати їхні сильні сторони в одному проекті.
Та масштаб шоу, здається, зробив його непідйомним навіть для такої «подвійно сильної» команди. Менеджерування 456 учасників – це важке завдання хоч би й для найкращих продюсерів реаліті-шоу в світі. Навіть якщо йдеться про один-єдиний знімальний день, адже після першого конкурсу далі пройшло тільки 228 гравців (утім, називаючи ці цифри карколомними, поважні західні видання забувають про приклад українського шоу «Майданс», у котрому тільки одна команда налічувала 500 учасників, а команд у сезоні було 12).
В анонімному коментарі Variety один із всесвітньовідомих виконавчих продюсерів unscripted-проектів зізнався, що турбота про добробут 456 людей «звучить як цілковитий жах», насамперед через логістику харчування, розміщення і транспортування, а також через «людський чинник». Він підкреслив: те, що зйомки затяглися, цілком нормально, та загалом на проекті «схоже, все вийшло з-під контролю». Коментатор додав, що продакшен «просто зобов'язаний» скасувати зйомки за несприятливих умов: «У мене таке було. Хтось телефонує та каже: «У нас проблема», – і потрібно просто змиритися, хоча це коштуватиме тобі від 250 тис. до 500 тис. фунтів стерлінгів. Але в нас завжди була межа: ми велика компанія, ми можемо так вчинити. І звісно, [Netflix] може».
Інший поважний продюсер додає: «Це схоже на помилку з боку продюсерів. Я прочитав про це й подумав: «Ви справді таке зробили?» Це анонсувалось як величезний проект Netflix – такий, що «ніхто інший не зробить». Тож можна припустити, що мали б знайтися гроші на самі основи продакшену. Просто подумати: коли ми зніматимемо взимку в ангарі, то, певно, там буде холодно? І що в нас із провізією?»
Поки невідомо, чи призведе все це до судів, але деякі гравці, за інформацією Rolling Stone, вже зверталися по юридичну консультацію, аби з'ясувати, чи є підстави для позову проти продакшенів за порушення правил безпеки на робочому місці, недбалість і введення в оману (видання додає, що компанія Studio Lambert раніше вже стикалась із заявами, що змушувала співробітників працювати в «нелюдських» умовах).
«Усі муки та травми, що ми зазнали, були не через гру як таку або через її суворість, – резюмує один зі співрозмовників Rolling Stone. – Це просто масштабна некомпетентність – вони відкусили більше, ніж могли прожувати».