Цього варто було чекати - громадська спілка «Коаліція аудіовізуальних і музичних прав» (КАМП) почала збирати роялті за авторські та суміжні права у галузі кабельної ретрансляції. Але, оскільки не всі оператори пішли назустріч, КАМП звернулась до суду із сотнею позовів до провайдерів, котрі ухилились від укладення договорів.
Чому так багато і взагалі, в чому суть претензії? Давайте розбиратись.
Для початку трохи передісторії. На українському телеком-ринку історично склалося, що провайдери кабельного ТБ сплачують телеканалам за те, що показують їх кінцевому споживачу. При цьому наповнення каналів жодним чином не змінюється - провайдер лише доставляє (ретранслює) сигнал.
У той же час телеканали сплачували роялті - грошові компенсації за авторські та суміжні права. Наприклад, за використання музики у шоу чи показ фільмів. Провайдери ж не платили нічого, адже фактично не використовували чийсь контент, не мали змоги (і не мають зараз) на нього впливати. Все змінилося 2018 року, коли був ухвалений законопроект про те, що сплачувати роялті мають і провайдери. Закон мав набрати чинності з 1 січня 2020-го, тож два роки провайдери намагались відстояти свою «роялті-незалежність». Але марно.
КАМП отримала акредитацію Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства і, згідно закону, з початку 2020-го розпочала «налагоджувати стосунки», тобто домовлятись з провайдерами кабельного ТБ про розмір роялті. Збір мав стартувати 10 квітня, коли начебто досягли домовленості, але тарифи не були достатньо прозорими. Тим не менш, КАМП розпочала переговори і змогла укласти низку договорів, зокрема з найбільшими провайдерами. Разом за другий і третій квартали 2020-го КАМП зібрала 3,646 млн грн винагороди за кабельну ретрансляцію. 3,342 млн грн вже було спрямовано для розподілу винагороди: 50% - правовласникам музики і 50% - правовласникам фільмів.
Втім, частина провайдерів від переговорів ухилилась, тому КАМП звернулася до суду. Наразі налічується 100 позовів. У процесі судового розгляду ще понад 50 договорів було укладено провайдерами добровільно. Також було укладено 10 мирових угод або договорів про добровільне виконання позовних вимог.
Цікаво, що договори отримували навіть інтернет-провайдери, які також мають ліцензію провайдера кабельної послуги, але не ведуть такої діяльності. Тобто, на думку окремих експертів телеком-ринку, КАМП «пройшлася» по реєстру провайдерів і просто надіслала договори усім зареєстрованим. Незалежно від того, ретранслюють вони телеканали чи ні.
У КАМП зазначають, що захист прав у суді тягне за собою витрати на судові збори і професійну правничу допомогу. Тому провайдери, котрі не укладають передбачені законом договори добровільно, змушені відшкодовувати й такі витрати. Ті ж, хто укладають добровільно, від витрат на адвокатів і суди позбавлені.
У планах КАМП на 2021 рік інтенсифікувати роботу й збільшити кількість судових проваджень. При цьому там сподіваються, що «всі провайдери поважатимуть авторське право і суміжні права».