На початку лютого поточного року ми писали про те, що Нацрада з питань телебачення і радіомовлення розглядала резонансне питання про можливе позбавлення ТОВ «Телеканал «Прямий» ліцензії на радіомовлення. Тоді голосування провалилося (для ухвалення рішення не вистачило голосів), але обговорення проекту рішення виявило багато гострих питань. Вчора ж відбулося нове голосування, за результатами якого Нацрада анулювала ліцензію «Прямий FM». Давайте розбиратися, що сталося.
Отже, Закон України «Про телебачення і радіомовлення» (ст. 37, п. «г») говорить, що компанія, яка отримала ліцензію на мовлення на певній частоті та певній території, має розпочати мовлення протягом року з моменту отримання. Якщо цього не відбувається, Нацрада відкликає і анулює ліцензію. Шукає, так би мовити, іншого, хто може освоїти частоту не на папері.
Деякою мірою це стосується і радіо «Прямий FM», оскільки в двох населених пунктах - Марганці Дніпропетровської обл. і Лубнах Полтавської обл. - телерадіокомпанія не змогла вчасно розпочати мовлення (термін сплив у листопаді 2019 року). Ще в чотирьох населених пунктах - Павлограді, Мелітополі, Білій Церкві та Переяславі-Хмельницькому - «Прямий FM» продовжила б мовити. Але мав місце один вкрай важливий момент: 9 листопада 2018 року за результатами шести різних конкурсів на шість різних частот «Прямий FM» отримав не шість, а один-єдиний бланк ліцензії з прописаними там шістьма населеними пунктами. Вийшла свого роду одна «ліцензія» на всі шість частот.
У листопаді 2019-го закінчився термін на запуск мовлення в Марганці та Лубнах, а в грудні Нацрада провела перевірку. В результаті на розгляд винесли проект про анулювання ліцензії - того самого бланку, де всі шість частот, адже законом не передбачено вилучення окремих частот із ліцензії, що вже діє.
У грудні 2019-го «Прямий FM» звертався до Нацради з тим, щоб вилучити обидва проблемних населених пункти з бланку. Заяву не розглянули, оскільки вона була подана із запізненням.
Сторона «захисту» приводила і той аргумент, що на момент проведення конкурсу в документах не були вказані характеристики об'єкту, звідки буде проводитися мовлення. Для шести частот оператором мережі значився Концерн РРТ. Але, як з'ясувалося, в одному з пунктів КРРТ взагалі ніколи не мав мереж для мовлення, а в іншому необхідно було встановити вежу і обладнання. Її так і не встановили.
У лютому, тоді ще член Нацради Сергій Костинський відзначав, що за роки практики регулятора за аналогічними кейсами багаторазово виносили рішення про продовження терміну і обмежувалися винесенням ліцензіату попередження. Але не анулювали ліцензію. Тим більше, коли вона включає одразу всі частоти мовника. Як приклад Костинський наводив ТОВ «ТРК «Слобожанське ФМ»: компанія прострочила запуск радіо в двох містах і теж володіла ліцензіями на інші частоти, де мовлення ведеться - проект рішення передбачав «попередження».
Тієї ж думки дотримувався і Олександр Ільяшенко, який також закликав обмежитися попередженням. Свою точку зору він відстоював і цього разу: «Тут я бачу, що компанія не освоїла частоту і звернулась з проханням вилучити [її]. Вони самі звернулись. Так, вони прострочили. Могли і не звертатись, адже є моніторинг. Він зафіксував би все одно. Навіщо руйнувати частоти, які вже працюють? Я за оголошення попередження за те, що компанія невчасно звернулась про невиконання».
Але під натиском Юрія Зіневича, Олега Черниша і Ольги Герасим'юк Ільяшенку не вдалося привести статті Закону, які могли б стати юридичною базою для проекту рішення про попередження. Сам Ільяшенко намагався покарати «Прямий FM» за порушення умов ліцензії, але відповідного пункту зі згадуванням про прострочення мовлення в законодавстві не було. І повернулися до того самого пункту «г» ст. 37 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».
За анулювання ліцензії проголосували п'ять членів Нацради: Черниш, Герасим'юк, Зіневич, Руденко та Ніцко. Ільяшенко та Онопрієнко були проти. Коваль утримався.
Цікаво, що з моменту розгляду питання в лютому «Прямий FM» освоїв частоту в Лубнах і почав мовлення. Тобто без сигналу залишався лише Марганець, одна з шести частот. Тепер «Прямий FM» втрачає всі п'ять населених пунктів, де вже мовив. За словами гендиректора телеканалу «Прямий» Світлани Орловської, компанія подаватиме на Нацраду до суду.