Минулого тижня ми опублікували інтерв’ю Івана Козленка, де зокрема піднімалася низка спірних питань щодо ситуації з неплатоспроможністю й вимушеною зупинкою роботи Довженко-Центру. Ключовою причиною виникнення цієї ситуації пан Козленко вважає проблеми у діяльності Держкіно.
Керуючись дотриманням принципів об’єктивності, MBR прагне надати можливість висловитися всім сторонам конфлікту навколо Довженко-Центру. Задля цього, в процесі роботи над інтерв’ю ми надіслали запит на офіційну пошту Держкіно з проханням прокоментувати спірні моменти, про які йшлося вище.
Виходячи з питань, піднятих паном Козленком, ми поцікавилися:
1. У дописі на своїй Facebook-сторінці пані Кудерчук вказувала, що до скорочення бюджетів планувалося фінансування Довженко-Центру на 2020 рік в обсязі 5 млн грн. Втім, Іван Козленко називає інші цифри. Поясніть, будь ласка, чим обґрунтовувалася сума у 5 млн грн? Чи вірно ми розуміємо, що цифра 5 млн отримана з плану фінансування Довженко-Центру на 2019 рік (плану, що складався 2018-го) без урахування фактичних, а не планових показників - тих, із якими Центр звітував перед Держкіно на фінал 2019 року? І, якщо так, то чому?
2. У проекті паспорту бюджетної програми Держкіно пропонувало надати Центру 3,3 млн грн, хоча у попередній лімітній довідці, яку Держкіно не відкликало, було вказано 10 млн грн, а в документах Міністерства культури - 8,6 млн грн. Як виникла така розбіжність у цифрах та як саме у Держкіно вирахували суму 3,3 млн?
3. Чому паспорт бюджетної програми досі не вдалося підписати? Коли можна очікувати на підписання, та що для цього має відбутися?
Сьогодні ми отримали офіційну відповідь на ці питання за підписом голови Держкіно Марини Кудерчук й нижче публікуємо текст в оригінальному вигляді.
«Відповідно до асигнувань бюджетної програми «Державна підтримка кінематографії» у сумі 755,3 млн. грн. затверджених Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» Держкіно передбачило у 2020 році на фінансову підтримку Довженка-Центру 10,0 млн. грн.
Проект паспорту бюджетної програми «Державна підтримка кінематографії» на 2020 рік було подано в установленому порядку Мінфіну з сумою фінансової підтримки 10,0 млн. грн.
Мінфін звернувся до Довженко-Центру з проханням надати пояснення та обґрунтування щодо збільшення чисельності працівників центру та їх заробітної плати за бюджетні кошти та пояснення щодо різкого зменшення власних доходів Центру у порівнянні з попередніми роками, хоча Довженко-Центр здійснював свою діяльність на рівні минулих років та в річних звітах мав значні прибуткові показники.
Обґрунтування та пояснення, що надавалися Довженко- Центром з цього приводу не містили в собі всієї необхідної інформації, що стало підставою для повернення паспорта без затвердження на доопрацювання.
Через численні доопрацювання та відсутності потрібної інформації від Довженко-Центру паспорт програми «Державна підтримка кінематографії» не було затверджено до секвестру державного бюджету 2020 року.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» на 40% було зменшено видатки бюджетної програми «Державна підтримка кінематографії» з 755,3 млн. грн. на 450,0 млн. грн. Відповідно до зменшених кошторисник призначень програми було здійснено зменшення видатків за всіма напрямами використання бюджетних коштів, що відповідно зачепило і обсяг фінансування Довженко-Центру.
Враховуючи секвестр бюджету, попередні застереження, що висловлювалися Мінфіном до проекту паспорта бюджетної програми з огляду на вимоги бюджетного законодавства та показаний в річному звіті прибуток Довженко-Центру у розмірі 1,4 мли. грн. обсяг фінансової підтримки Довженко-Центру у проекті паспорта після секвестру бюджету становить 3,32 мли. грн.
МКІП є головним розпорядником бюджетних коштів та органом управління майном Довженко - Центру. Зважаючи на численні прохання Довженко-Центру збільшити обсяг державної підтримки, МКІП подав до Мінфіну на погодження. паспорт з сумою фінансової підтримки 8,6 мли. грн.
На сьогодні паспорт бюджетної програми вкотре надано Мінфіну на погодження.
Через відсутність паспорта бюджетної програми «Державна підтримка кінематографії» на 2020 рік Держкіно уже майже півроку не має можливості здійснювати видатки за програмою на виробництво фільмів та їх популяризацію».