Останнім часом, особливо в передвиборний період, в США все частіше лунає критика на адресу соціальних мереж. Причому з усіх боків. Консерватори кажуть, що компанії нібито не дають їм висловитися в повній мірі, в той час як більш прогресивні члени спільнот вважають, що соцмережі роблять недостатньо, щоб зупинити поширення дезінформації та розпалювання ненависті.
Марк Цукерберг вирішив особисто пояснити позицію Facebook щодо складних тем, включаючи фейкову політичну рекламу - і виступив із промовою перед студентами Джорджтаунського університету у Вашингтоні. У своєму зверненні він посилався на першу поправку Конституції, говорив про численні рухи, які боролися за свободу слова в Північній Америці і протиставляв їх сучасним спробам і закликам регулювати або обмежувати висловлювання.
«Деякі люди вважають, що надання широкої волі висловлювання роз'єднують суспільство, а не об'єднують нас. Я думаю, такі думки небезпечні», - сказав Цукерберг.
У промові Марк позиціонував Facebook як компанію, яка намагається дотримуватися золотої середини: вона може помилятися, але завжди знаходиться на стороні свободи слова, захищаючи користувачів від радикального контенту, в тому числі порнографії і матеріалів, які пропагують тероризм. Але, на думку засновника соцмережі, не завжди зрозуміло, який саме контент є шкідливим, і надання людям трибуни для вільного вираження неминуче призведе до зловживань.
«Коли ви обслуговуєте мільярди людей, навіть невеликий відсоток неправди заподіює шкоду великій кількості користувачів», - сказав Марк, додавши, що Facebook багато вкладає в мінімізацію поширення шкідливої і неправдивої інформації.
У той же час Цукерберг стверджує, що Facebook в кінцевому результаті не має визначати точність інформації в політичному дискурсі. Зокрема, це стосується політичної рекламної кампанії з переобрання Дональда Трампа, через що в останні тижні Facebook зазнала чергової хвилі критики (новинні мережі відмовилися від інформації, що публікувалася у соцмережі, визнавши її неправдивою).
«Я знаю, що багато людей не згодні, але в цілому я не думаю, що для приватної компанії правильно піддавати цензурі політиків або новини в умовах демократії. Не думаю, що більшість людей хочуть жити в світі, де можна публікувати тільки те, що технологічні компанії вважають 100% правдою», - сказав він.
Далі Цукерберг зазначив, що свобода слова все частіше страждає від нападок з боку урядів всього світу. Як приклад він навів Китай, сказавши, що Facebook не веде бізнес в цій країні, оскільки не хоче виконувати вимоги китайської цензури. Цукерберг протиставив позицію Facebook позиції ByteDance, китайського власника додатка TikTok, який видаляв відеоролики про громадянські заворушення в Гонконгу навіть за межами Китаю.
Незважаючи на те, що Марк виділив Китай як загрозу свободі слова, його зауваження вочевидь буди адресовані і американським законодавцям. В останні дні кандидат в президенти від Демократичної партії сенатор Елізабет Уоррен повторила свій заклик розділити Facebook, в той час як генеральний прокурор США Вільям Барр закликав компанію відмовитися від ідеї додавання наскрізного шифрування в усі свої продукти для обміну повідомленнями.