2020 рік добігає кінця, і компанії по всьому світу починають публікувати звіти про свою діяльність - переважно про успіхи. Але зараз йдеться не про фінансове зростання, а про те, чого у звітності зазвичай не пишуть, як, наприклад, у випадку з Facebook. Британське видання The Times опублікувало інформацію про те, що з документів компанії зникли згадки про низку активів в Ірландії. Як виявилося, відділення закрили. І ось тут починається цікаве.
Справа в тому, що у Facebook стверджують: відділення закрили через реструктуризацію та оптимізацію бізнесу. Але в той же час відомо, що багато угод, пов'язаних із роялті, компанія проводила саме через Ірландію, оскільки в цій країні дуже лояльне податкове законодавство в сфері авторського права. Простіше кажучи, Facebook платила куди менші податки, ніж якби робила це в США або інших країнах Євросоюзу.
Відомо, що на Ірландію довгий час тиснули інші держави ЄС, і зрештою уряд ініціював реформу. За умови, що для великих міжнародних гравців пільги діятимуть до січня 2021-го. Тобто до кінця поточного року. Досить дивний збіг.
Facebook - не єдина компанія, що майстерно використовувала лазівки в податковому законодавстві. Наприклад, раніше пільгами користувалася Netflix, яка проводила фіскальну звітність про доходи через відділення в Нідерландах. В результаті вона платила мізерні податки в інших країнах ЄС. Але восени схему прикрили, а Netflix погодилася платити прямі податки в низці країн.
Ці схеми навіть отримали назву - Double Irish With a Dutch Sandwich. Наприклад, якщо ірландська компанія володіє інтелектуальними правами і отримує дохід, то направляє його до панрегіонального холдингу в Нідерландах, а звідти - назад. Дорогою податок ніби «губиться», і в Ірландію повертаються буквально копійки.
До речі, щось подібне є і в галузі телебачення. Так, багато мовників реєструвалися в Великобританії, і отримували право працювати на території всього Євросоюзу. А також в Україні, оскільки автоматично потряпляли до списку каналів, дозволених для ретрансляції в рамках Європейської конвенції про транскордонне мовлення. Через виход Великобританії з ЄС схема розсипалася і, наскільки відомо, багато хто розглядав як варіанти для перереєстрації саме Нідерланди та Ірландію.