29 липня сталася майже історична подія: в рамках перших слухань стосовно масштабної антимонопольної справи в Конгресі США вперше одночасно допитувати глав найбільших IT-компаній світу - Марка Цукерберга з Facebook, Тіма Кука з Apple, Сундара Пічаї з Google и Джеффа Безоса з Amazon. І хоча через пандемію вони не були присутні на засіданні особисто - з цієї нагоди була організована відеоконференція, - кожному задали багато гострих запитань, на які вони відповідали з різним ступенем бадьорості й відвертості.
Якщо коротко, то всі чотири компанії звинувачують у недобросовісній конкуренції - за версією слідства, вони зловживають своїм впливом і владою, щоб не допустити появи потенційних суперників на ринку. Останні 13 місяців антимонопольні служби США збирали матеріали у справі корпорацій, і зараз в розпорядженні Конгресу знаходяться «сотні годин інтерв'ю» і понад 1,3 млн документів. Крім того, на думку влади, вплив чотирьох компаній на економіку і соціальну галузь став настільки великим, що «будь-яка їхнє дія може мати глибокий і тривалий вплив на сотні мільйонів людей». Голова антимонопольного комітету Девід Чічілліне порівняв корпорації з приватними урядами, тому що «у них занадто багато влади».
Фото - Mandel Ngan/AFP/Bloomberg via Getty Images
Допит Цукерберга, Безоса, Пічаї і Кука тривав більше п'яти годин. За цей час їм задавали як бізнес-питання, так і ті, які можна віднести до політичних. Останні в основному адресувалися главам Facebook і Google та зачіпали інтернет-цензуру, вплив на вибори в США і співпрацю з Китаєм. Найменше від конгресменів дісталося голові Apple: Куку поставили лише 35 питань, Безосу - 59, Пічаї - 61, а Цукербергу - 62.
Тепер коротко про головні моменти допиту. Очільника Apple в основному запитували щодо тридцятивідсоткової комісії, яку компанія стягує з розробників застосунків за їх присутність в AppStore. На думку конгресменів, таким чином на ринку створюються нерівні умови, адже власні застосунки Apple подібним «податком» не обкладаються. У бесіді з главою Amazon головними темами були спірне використання компанією даних про продавців на своїй платформі, розповсюдження контрафактних товарів на сайті, а також шкода, яку гігант завдає покупцям і продавцям. Крім того, Amazon звинуватили в тому, що вона співпрацює з азіатськими фабриками, котрі використовують рабську робочу силу.
Google звинувачують у тому, що компанія видає в пошуку не найрелевантніші результати, а найбільш вигідні для себе. Також гіганта звинувачують у подвійних стандартах: Google довго робив пошуковик з цензурою для Китаю, незважаючи на протести співробітників, але через ті ж протести відмовився працювати з військовими контрактами в США. Марку Цукербергу пригадали те, як Facebook купила Instagram, використовуючи тиск, а ще дорікали модерацією контенту в соцмережі і тим, що з її допомогою Росія втрутилася у вибори президента США 2016 року.
У підсумку за 5,5 годин Конгрес так і не дійшов будь-яких чітких висновків. Західні ЗМІ сходяться на думці, що за допомогою перших слухань політики сподівалися привернути увагу журналістів і громадськості до ситуації, що склалася, а також публічно заявити про те, що влада США серйозно взялася за регулювання свавілля IT-корпорацій. Чічілліне навіть порівняв Цукерберга, Кука, Пічаї і Безоса з індустріальними монополістами минулого - Рокфеллером і Карнегі. За його словами, антимонопольне законодавство США писалося більш ста років тому, і зараз Конгрес має намір забезпечити його роботу в умовах цифрового століття, що змінилися.
Слуханням передувало багато місяців розслідувань, і перш ніж хтось розпочне реальні дії, можуть минути роки. Спочатку проти кожної компанії необхідно окремо висунути звинувачення, а потім вести тривалі судові розгляди. Подивимось, наскільки влада США до цього готова.