Десять років знадобилося американській владі для того, щоб впритул підібратися до Джуліана Ассанжа, але і тепер максимум, чого вони змогли досягти - це зустрічі з засновником WikiLeaks в суді Лондона. Вчора в столиці Великобританії почалися слухання з приводу того, чи екстрадувати Ассанжа в США.
Разом із засновником WikiLeaks стороною в процесі виступає американський уряд. Його мета - отримати Ассанжа в свої руки, щоб потім судити за звинуваченнями в шпигунстві. Якщо докладніше, то в США йому закидають аж 18 пунктів в зв'язку з публікацією секретних документів. За версією звинувачення, він вступив у змову з аналітиком військової розвідки США Челсі Меннінг з метою злому комп'ютерних систем Пентагону і публікації тисяч секретних дипломатичних депеш і військових файлів про війни в Іраку і Афганістані.
Американська влада стверджує, що діяльність WikiLeaks поставила під загрозу життя американців. Ассанж у відповідь каже, що він діяв як журналіст, що захищено Першою поправкою Конституції США, і що виявлені документи розкрили порушення з боку американських військових. Наприклад, серед опублікованих WikiLeaks файлів було відео вертолітної атаки американських військових в Багдаді 2007 року, через яку загинули 11 осіб, включаючи двох журналістів Reuters.
Втім, влада США наполягає, що дії Ассанжа далекі від журналістики: серед документів, викрадених зі зламаних комп'ютерів, були прізвища співробітників уряду і військових, котрі працюють в Афганістані. Після публікації цих даних кілька людей зі списку безслідно зникли. «Журналістська діяльність не може бути прикриттям для звичайних кримінальних злочинів», - заявив представник США Джеймс Льюїс.
Швидкого вирішення справи чекати не варто: після заслуховування вступних аргументів сторін суд оголосить перерву до травня, коли сторони представлять свої свідчення. Очікується, що суддя винесе рішення не раніше, ніж ще через кілька місяців, а сторона, що програла, зможе подати апеляцію. Але і це ще нічого не гарантує: навіть якщо правосуддя підтримає екстрадицію, останнє слово - за британським урядом.