Сьогодні в ефірі телемарафону «Єдині новини» та телеканалу «2+2», а також на YouTube та MEGOGO – премʼєра документального фільму «Незавершений політ», присвяченого роковинам трагедії, що сталась у Броварах 18 січня 2023-го (нагадаємо, внаслідок падіння гелікоптера, в якому перебувало керівництво Міністерства внутрішніх справ України, загинули очільник МВС Денис Монастирський, його перший заступник Євгеній Єнін та ще 12 людей). Для стрічки було записано майже 40 інтервʼю з високопоставленими спікерами, серед котрих Кирило Буданов, Денис Шмигаль, Руслан Стефанчук, Михайло Федоров і навіть головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, який зʼявляється перед камерами вкрай рідко, а також удова очільника МВС Жанна Монастирська. Кошти ж на виробництво збиралися шляхом краудфандингу.
Автором ідеї «Незавершеного польоту» виступив засновник проекту «Добробат» Ростислав Смірнов, що був радником Дениса Монастирського, а за виробництво відповідала компанія Bno-Airiian Production. Про те, як не надто відомому продакшену вдалося зібрати таких спікерів і залучити приватні кошти, а також про роботу з близькими Дениса Монастирського та першими особами держави ми поговорили з продюсеркою Людмилою Бно-Айріян і власне Ростиславом Смірновим напередодні премʼєри.
Кілька років тому компанія Bno-Airiian Production створила документальний фільм про товариша Смірнова – Сергія Нижнього, відомого юриста, на честь якого названа Київська школа державного управління. Продюсеркою стрічки також була Людмила Бно-Айріян, а автором – Михайло Бно-Айріян. Фільм поширювався лише серед членів сімʼї та друзів, без викладання у публічний доступ, але Ростиславу дуже сподобався. Тож минулого року, коли у Смірнова зʼявилась ідея створити документальний проект про Монастирського, він одразу знав, до кого звернутися.
Чому саме фільм? Бо це сприймається легше, ніж, наприклад, книжка. А розповідатиме стрічка не лише про Дениса Монастирського, на чому наголошує Ростислав, а й про Євгенія Єніна та Юрія Лубковича – членів команди очільника МВС, що загинули разом із ним.
Працювати над «Незавершеним польотом» творці почали навесні 2023 року: девʼять місяців тривав виробничий процес, якому передувала довготривала підготовка. Аби краще вивчити життя Монастирського, було проведено понад 40 зум-інтервʼю з його друзями та рідними. «Без дружини Дениса Монастирського ми б цього фільму не починали, – згадує Людмила Бно-Айріян. – Ростислав порадився з нею, і вона погодилася. Впродовж роботи над фільмом ми з Жанною були повсякчас на звʼязку: вона підказувала, з ким ми можемо поспілкуватися. Так ми знайшли друзів дитинства, одногрупників, однокласників Дениса».
Крім інтервʼю, які зробив Bno-Airiian Production, у фільмі використані фрагменти відеощоденника Дениса Монастирського, фотографії та відео, що надіслали його друзі, архівні відео МВС.
Команда хотіла будь-що випустити «Незавершений політ» до роковин смерті Дениса Монастирського, тому не подавалася на фінансування жодних фондів і громадських організацій – бюрократичні процедури забрали б набагато більше часу. Гроші на фільм збирали за моделлю краудфандингу, але публічно про це не оголошували: всі кошти надало близьке оточення Дениса Монастирського, його друзі та знайомі. «Як на мене, така сума є чималою для пересічного громадянина. Це приватні гроші. У нас було до 20 людей [донатерів]», – зазначає Ростислав Смірнов. За його словами, на створення фільму пішло приблизно $60 тис. Крім того, були витрачені додаткові кошти на промо.
Утім, бюджет фільму є набагато меншим проти документальних стрічок, які виходять на українських телеканалах і в ефірі «Єдиного марафону»: «Люди, що працювали з нами, отримували мінімальну оплату», – каже продюсерка.
Для проекту було записано понад 40 унікальних інтервʼю з політиками, військовими та товаришами Дениса Монастирського. Дехто з них є дуже непублічними особами та практично не дають коментарів ЗМІ, як, наприклад, Валерій Залужний. Але імʼя Дениса Монастирського, як виявилося, вміє відчиняти й такі двері.
«Нам пощастило, що ми знімали фільм про Дениса Монастирського. Всі, до кого ми зверталися, були його знайомими, колегами, і всі майже одразу погоджувалися поговорити про нього. Але були певні організаційні моменти, щоб гарантувати безпеку», – коментує процес запису інтервʼю Людмила Бно-Айріян. За її словами, інтервʼю було більше, та не всі увійшли до стрічки через обмежений хронометраж.
З головнокомандувачем Збройних сил України Валерієм Залужним удалося поговорити завдяки особистим контактам. Ба більше, на пропозицію, за словами Ростислава Смірнова, він відреагував дуже позитивно та покликав на інтервʼю ще й начальника штабу Сергія Шапталу. «Залужний з надзвичайною теплотою розповідав про Дениса Монастирського», – згадує Смірнов.
Хоча фільм готувався до річниці трагедії, він не був першим: 17 листопада на каналі «1+1 Україна» вийшла документальна стрічка «Щоденник Монастирського» від команди Акіма Галімова. Автори «Незавершеного польоту» знали про неї та під час роботи над своїм фільмом познайомилися з творцями «Щоденника Монастирського» й навіть обмінювались одне з одним інформацією. Втім, фільми вийшли геть різними: як пояснює Людмила Бно-Айріян, стрічка від «1+1» зроблена в публіцистичному стилі та має менший хронометраж.
«Це були два окремі виробництва, – каже Ростислав Смірнов. – Я, звісно, дивився «Щоденник Монастирського» і можу достатньо добре оцінити. Якщо таких фільмів знімуть іще десять, я буду тільки за. Для мене це памʼять про людину, тому буду всіх підтримувати, допомагати чим зможу – передам якісь матеріали, що в нас є, або контакти».
Цікаво, що у день виходу, 18 січня, «Незавершений політ» буде одразу доступний для перегляду на YouTube, MEGOGO, в марафоні (о 22:00) та на телеканалі «2+2» (о 22:00). «Наше завдання – максимально поширити фільм. Ми зацікавлені в якнайширшому колі партнерів», – пояснює Смірнов і додає, що поставив собі особистий KPI: від 5 млн людей, які подивляться фільм на всіх майданчиках сукупно.
На питання, чому премʼєрний показ фільму не відбувається тільки на ТБ, Людмила Бно-Айріян відповідає, що команда одразу запланувала вихід на YouTube, аби мати цілковиту свободу дій. «Ми висвітили теми, які вважали за потрібне», – каже продюсерка. А щоб залучати до переглядів молодь, яка знає про Монастирського набагато менше, ніж старше покоління, маркетологи підготували спеціальні короткі нарізки для Shorts: Ростислав сподівається, що це зацікавить молодих людей і заохотить їх дивитися всю стрічку.
Аби максимально розширити глядацьку аудиторію, творці фільму також ведуть перемовини з Netflix і, щоб зацікавити міжнародний стримінг, підготували спеціальний козир – розширену версію стрічки з більшою кількістю інтервʼю та додаткових відеоматеріалів. Як приклад вони наводять реліз «Наполеона» Рідлі Скотта: у кінотеатрах демонструвалася звичайна версія фільму, а на Apple TV+ вийде спеціальний розширений варіант. Така пропозиція актуальна тільки для міжнародних стримінгів – на MEGOGO буде доступна така сама версія «Незавершеного польоту», як і на YouTube. Та деталями про перемовини з Netflix команда наразі не ділиться.
У подальшому Bno-Airiian Production, у доробку якого пʼять документальних стрічок (а також комерційні й соціальні ролики), не планує працювати з темами, що повʼязані з політикою. «Звісно, хотілося б робити фільми про людей за їхнього життя, аби країна знала своїх героїв. Зокрема, про військових, волонтерів, учителів і лікарів. У нас немає мети робити фільми про політиків – Денис Монастирський став винятком, адже він не був схожим на інших. Вважається, що такі, як він, не потрапляють у політику. Але одного разу це сталось. І ми з величезним задоволенням про це розповіли», – ділиться Людмила Бно-Айріян.
На питання, чи планує продакшен удатися до виробництва художнього кіно, продюсерка відповідає: «Я вийшла з телебачення, тому почала робити те, що добре вмію, – неігрові фільми». Вона зізнається, що це був би цікавий досвід, однак у найближчому майбутньому таких планів немає.