На сьогоднішньому засіданні Нацради з питань телебачення і радіомовлення стало відомо, що регулятор планує звернутися в УДЦР щодо прорахування частот для можливих нових конкурсів. Але, що найголовніше, за словами виконавчого секретаря Нацради Олександра Ільяшенка, запит враховує «166 населених пунктів для компанії «Етер», яка змінює технологію з DVB-H на DVB-T2».
Що ж це за «Етер»? Це та сама «Етер» / «Ефір» (ТОВ «Телерадіокомпанія «Етер»), яка ось уже скільки років працює за технологією ефірного мобільного телебачення в загальнонаціональній мережі цифрового мультиплексу МХ-6. Провайдер без послуги як такої і без абонентів: канали «Етер» дивитися нема на чому, а сам провайдер не має права їх показувати, оскільки не було конкурсу мовників на отримання ліцензій на мовлення в DVB-H. Зате частоти, що використовіються, - дуже привабливі. І не далі як у квітні 2019 року компанії продовжили ліцензію.
Чому ми порушуємо питання можливого запуску пакета платного ТБ? З двох причин. Перша - те, що «Етер» від самого початку вважався створеним спеціально під конкурс, щоб його згодом можна було продати якнайдорожче. Адже частоти потрібні всім і завжди. А друга - як на квітневому засіданні говорив заступник директора «Етер» Віктор Гайворонський, «за весь час мовлення вкладено 24 млн грн, з яких 14 млн - оплата концерну РРТ і 4 млн - податки. Поки це витрати інвесторів, але сподіваємося на комерційний «плюс». То ж очевидно, що власники хотіли б щось заробити.
Якщо не продавати компанію і інфраструктуру, найдоречніший варіант - отримати частоти, перейти на DVB-T2 і запустити пакет платних каналів після окремого конкурсу для мовників. Інше питання, як на це дивиться «Зеонбуд», який стільки років живе ідеєю платного ТБ, і, власне, медіагрупи, які саме раз борються за кодування сигналу? Ну, і не варто забувати, що будь-який платний пакет потребує вирішення одвічної проблеми: хто кому платить - медіагрупи оператору або ж оператор медіагрупам за дистрибуцію популярних каналів?