Вважається, що найбільший попит в українських кіноглядачів мають комедії та бойовики (зокрема фантастичні). Проте як само такий попит позначається на зборах? Проаналізувавши бокс-офіс України за 2020-й, ми вирішили дослідити, скільки ці й інші жанри виручили у прокаті за минулий рік.
Звертаємо увагу, що дослідження проведене на базі фільмів, дані про збори яких надані дистрибуторами і продюсерами. Утім, переважно інформації не надають про тайтли, котрі зуміли привабити мінімальну кількість глядачів, тому похибка, звісно, є, але на загальному тлі вона неістотна.
Що кажуть соціологи?
Спершу згадаємо дані раніше опублікованого дослідження, проведеного MBR за підтримки Українського культурного фонду на базі всеукраїнського опитування Центру «Соціальні Індикатори» спільно з Київським міжнародним інститутом соціології. Опитування показало: найбільше глядачів українських кінотеатрів цікавлять комедії (будь-які) - 41% респондентів віднесли цей жанр до ТОП-3 уподобань. На другому місці - фантастика та фентезі (38%), на третьому - сімейна або дитяча анімація (29%). Також до переліку найулюбленіших увійшли детектив/трилер, бойовик і мелодрама. Інші жанри обирали не більше як 11% респондентів.
*не було в переліку, що зачитували респондентам. Варіант закодований із відповідей «інше». Можливо, якби цей варіант одразу був у переліку, більше респондентів обрали б його
А тепер подивимось, скільки грошей ці жанри зібрали минулого року.
У дослідженні ми використовуємо максимально три жанри на одну стрічку, але лише один беремо за основний - наприклад, мікс фентезі та пригод розглядаємо як фентезі. Детективну драму - як драму. Фантастичний трилер - передусім як фантастику. Для розуміння загальної картини нижче буде наведена таблиця з перетинанням жанрів фільмів.
Бокс-офіс і відвідуваність
Якщо оцінювати популярність жанрів із погляду грошей, то найбільше у прокаті зібрали фентезі-проекти - 171 730 671 грн. На другому місці опинились бойовики - 158 490 439 грн. На третьому - комедії з касою 129 701 047 грн.
Утім, це можна почасти пояснити дедалі більшим розмиванням жанрів в одному фільмі. Так бойовики можуть бути комедійними або ж фантастичними, як, приміром, у випадку з «Тенет».
Окремо варто відзначити комедію «Скажене весілля - 2», що була в прокаті у кінотеатрах від 2019 року: з майже 130 млн грн, котрі заробили комедії 2020-го, істотний «шмат пирога» - близько 21 млн - припадає лише на цей фільм. Ба більше, стрічка потрапила у топ за весь рік, а загальні збори склали 41 235 050 грн - більше, ніж фільми певних жанрів разом узяті.
Очевидно, топ не зміниться, якщо брати до уваги придбані квитки. Однак варто враховувати: сходити на комедію часто-густо дешевше - наприклад, тому що бойовики і фантастику спершу знімають у 3D або додають 3D до картинки на етапі постпродакшену, що підвищує середню ціну квитка. Коли ж говорити про відвідуваність, то ситуація була такою:
Жанрове розмаїття
Найбільше 2020-го (коли враховувати фільми, за якими надані дані про збори) було анімації - 32 стрічки. Потім нарівно драми і комедії - 28 фільмів. На третьому місці - жахи. Якщо не брати до увагу анімацію, то інші жанри топа виробляти простіше, ніж бойовики або фантастику/фентезі. Не варто про це забувати: якість у більшості випадків переважає кількість:
Окремо хочеться відзначити українську воєнну комедію «Наші котики». Найчастіше в нас виходять військові або воєнні драми, а з огляду на ситуацію, яка склалась, є ймовірність, що їх більшатиме. Однак «Котики», попри доволі незвичне поєднання жанрів, показали себе дуже гідно: 8 756 097 грн зборів за 100 949 квитків. Будьмо відверті, далеко не кожний український фільм демонструє таку касу.
Нарешті, як і обіцяли, представляємо таблицю, де зведені назви всіх стрічок, котрі перебували у прокаті 2020 року та за ними є дані про збори.
Перетин жанрів фільмів у кінопрокаті України за 2020 рік
*позначені фільми були у прокаті від 2019-го і продовжували збирати глядачів 2020-го, при цьому сеанси могли додавати через певний проміжок часу, але без офіційного ре-релізу
**фільм «Джокер» був у прокаті від 2019 року, а потім вийшов повторно - з офіційним ре-релізом
Невдовзі на вас чекає звіт про бокс-офіс за січень 2021-го (хоч і з локдауном, та все ж таки), й паралельно ми збиратимемо статистику для аналізу жанрів за підсумками всього року. Переконані, потім буде дуже цікаво порівняти.