Сьогодні Верховна Рада прийняла за основу законопроект №4107, спрямований на забезпечення незалежності Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення та розблокування роботи регулятора з урахуванням карантину. Наразі це лише перше читання, але документ підтримали 269 депутатів, тож всі шанси на ухвалення законопроекту в майбутньому є.
Проект передбачає кілька важливих змін, зокрема:
- Урегулювання порядку подання кандидатур на посаду члена Національної ради.
- Для проведення відбору кандидатів на посаду члена (членів) регулярота передбачається утворення конкурсної комісії, з метою обговорення запропонованих кандидатур і внесення на розгляд президенту України відповідного подання по кожній кандидатурі з висновками і рекомендаціями.
- Встановлюється чіткий та прозорий перелік вимог та обмежень до кандидатури на посаду члена Національної ради.
- Встановлюється чіткий та прозорий перелік вимог до громадських об'єднань та творчих спілок, які можуть бути суб'єктами подання кандидатур на посаду члена регулятора.
- Унормовано підстави дострокового припинення повноважень члена Національної ради.
- Удосконалюється оплата праці членів Нацради та працівників Апарату, яка забезпечуватиме достатні матеріальні умови для належного виконання ними службових обов’язків, стимулюватиме досягнення високих результатів у службовій діяльності, забезпечувати добір до Національної ради висококваліфікованих кадрів та гарантуватиме принцип незалежності регулятора у роботі.
- Врегульовуються деякі питання діяльності Національної ради під час дії карантину та інших обмежувальних заходів.
- Створюється механізм забезпечення проведення засідань без участі відповідних ліцензіатів, за умови, якщо ліцензіата було належним чином повідомлено про час та місце проведення засідання.
Як видно з вищевказаного, планується, що президент більше не буде просто призначати членів регулятора за квотою - рішенню передуватиме конкурс. Також задля деполітизації процесу пропонується вилучити подання кандидатів на посаду члена Нацради від депутатських фракцій та груп - надалі таке право передбачається виключно для громадських об'єднань і творчих спілок.
Проведення ж засідань без участі ліцензіатів зробить можливим проведення конкурсів навіть за умови карантину, чого наразі робити не можна. Через це, зокрема, Нацрада не проводить конкурс для переходу з аналогового ТБ на цифрове для низки компаній.
Також із запровадженням карантину Нацраду блокували забороною проводити виїзні перевірки, але із раніше внесеними змінами до відповідних проектів регулятору вдалось змінити значну частину на безвиїзні.
Втім, у фракції «Європейська солідарність», яка не голосувала за законопроект, зауважили, що документ передбачає можливість відставки усіх членів Нацради у випадку визнання незадовільним її щорічного звіту. А це не схоже на надання більшої незалежності регулятору.