Сьогодні член Нацради з питань телебачення і радіомовлення Олена Ніцко представила звіт про виконання загальнонаціональними телеканалами України вимог законодавства щодо мови. Доведено, що усі шість топ-каналів - «1+1», «Україна», «Інтер», СТБ, «Новий канал», ICTV - їх дотримуються.
Причиною моніторингу стало те, що деяки журналісти, проводячи власний моніторинг радіо і телебачення, стверджують про порушення. Але аналізують вибірково: наприклад, взявши 8 годин мовлення шести телеканалів двома проміжками у довільно визначені дні. Хоча чинним законодавством встановлено чіткі вимоги: для проведення такого моніторингу потрібно користуватися статтею 10 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», якою передбачено, що в загальному тижневому обсязі мовлення загальнонаціональних і регіональних телеканалів передачі та/або фільми, виконані державною мовою, мають становити не менше як 75 відсотків загальної тривалості передач та/або фільмів (або їх частин) у кожному проміжку часу між 07:00 та 18:00 і між 18:00 та 22:00.
Отже, в жовтні Нацрада провела власний аналіз ефіру телеканалів «1+1», «Україна», «Інтер», СТБ, «Новий канал», ICTV, К1, К2, «5 канал» і суспільного «UA: Перший».
Топ-шістка протягом тижня 26 жовтня - 1 листопада 2020 року виконувала мовні квоти: найбільший показник мовлення державною мовою - 97% - у «Нового каналу», найменший - 78% - у телеканалу «Інтер».
У Нацраді зазначили, що відповідно до пунктів 5, 6 статті 10 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» передача, що транслюється у прямому ефірі, вважається виконаною державною мовою, якщо виступи ведучих виконані українською. У передачах, що виходять у запису або повторі, всі репліки учасників мають бути виконані, дубльовані, озвучені українською мовою. А трансляція фільмів, що були створені до 1 серпня 1991 року або фільмів власного виробництва, допускається недержавною мовою.
Тобто законодавство дозволяє мовникам 26 годин на тиждень у проміжках між 07:00 та 22:00 і всю решту доби використовувати інші мови. Саме з урахуванням цих норм закону мовники будують і сітку мовлення, і плани власного виробництва. І саме ці норми враховуються під час здійснення моніторингу.