5 вересня Нацрада з питань телебачення та радіомовлення нарешті змогла розглянути резонансне питання передачі справи про анулювання ліцензії інформаційного телеканалу NewsOne (ТОВ «Новини 24 Години») до суду. А сьогодні епопея продовжилася, оскільки регулятору вдалось поставити питання і про порушення «родинного» NewsOne каналу - «112 Україна» - який, діючи через п'ять «регіональних» мовників, поширював сигнал у цифровому ефірі. І робив це протягом шести років із численними порушеннями.
Якщо коротко, то всі без винятку компанії (ТОВ «Новий Формат ТВ», ТОВ «Аріадна ТВ», ТОВ «Партнер ТВ», ТОВ «ТВ Вибір» і ТОВ «Лідер ТВ»), що працюють під логотипом «112 Україна», і які були покарані черговими попередженнями ще 19 вересня, позбулися ліцензій - їх не продовжили. Це означає, що вони більше не тільки не зможуть ретранслювати канал «112 Україна», а й запустити в ефір власний контент. Якого, втім, немає і ніколи не було.
Пропонуємо розібратися, чому так вийшло, а заразом розглянемо основні тези обох сторін конфлікту.
Засідання виявилося гарячим, адже на нього (ймовірно, на подив членів Нацради) з'явився і представник «112 Україна» в особі юриста Василя Сметани - до цього цілих чотири роки на засідання регулятора від каналу взагалі ніхто не приходив. Завітали також і Нестор Шуфрич (глава Комітету з питань свободи слова) та Вадим Рабінович. Останній, до слова, давав інтерв'ю в коридорі, але на самому засіданні не висловлювався.
Отже, 2011 року Нацрада провела конкурс на регіональне мовлення в складі мережі цифрового мультиплексу MX-5 оператора «Зеонбуд». Буквально за місяць до нього в Києві були зареєстровані п'ять нікому не відомих компаній - ті самі «Новий Формат ТВ», «Аріадна ТВ», «Партнер ТВ», «ТВ Вибір» і «Лідер ТВ». На конкурсі вони обійшли чотири десятки регіональних і місцевих мовників з ім'ям та історією, які працювали по 10, а то й по 15 років. Згодом усі п'ять переможців змінили програмну концепцію (не транслюються освітні, дитячі та музичні передачі та кінопоказ), тим самим порушуючи умови своїх ліцензій (до речі, за наявність у програмній концепції дитячого контенту, компанії оплачували ліцензійний збір зі знижкою, хоча програм для юної аудиторії так ніколи не демонстрували). Фактично вони перетворилися з інформаційно-розважальних (за ліцензією) на інформаційні, позаяк в їхньому ефірі ретранслюється лише контент «112 Україна».
Усі п'ять отримали по три максимальні санкції у вигляді попередження, потім - штрафи і, нарешті, санкцію у вигляді звернення до суду про позбавлення ліцензій. Увесь цей час ліцензіати оскаржували будь-які рішення Нацради, але безуспішно - регулятор виграв усі суди, включно з апеляцією. За цей час «112 Україна», якщо враховувати і п'ять згаданих вище компаній, понад 140 разів звертався із заявою про зміну програмної концепції. Однак завжди отримував відмову. Що не дивно, оскільки це суперечить умовам конкурсу, а заодно і рішенням судових органів.
У 2018 році термін дії ліцензій «Новий Формат ТВ», «Аріадна ТВ», «Партнер ТВ», «ТВ Вибір» і «Лідер ТВ» закінчився, але Нацрада не могла нічого вдіяти через численні судові розгляди, що перебувають на різних стадіях. 16 вересня блок на розгляд питання було знято. І результат, як бачите, не змусив себе чекати.
Тепер коротко пройдемося аргументами.
«112 Україна»
Василь Сметана: «Ми маємо право змінювати програмну концепцію. Ми зверталися із заявами до Нацради. Нам відмовили. І щодо питання про подовження: чому тому самому «Еспресо» ви подовжуєте ліцензію, а нам - ні?»
Нестор Шуфрич: «Ви позбавляєте ліцензії канал. Тобто за рахунок одного ви сумнівним способом хочете допомогти іншим [регіональним мовникам]».
Василь Сметана: «Ми вважаємо склад Нацради нелегітимним».
Нестор Шуфрич: «Канал виявився заручником політики влади».
Василь Сметана: «Ми не відповідаємо за попередніх власників компаній [вищезазначених ліцензіатів]. У нас немає жодного попередження або санкції. А наш суд... Всі ми знаємо, який він. Я навіть не буду говорити».
Нестор Шуфрич: «Канал подав 143 заяви про зміну концепції. 142 відмови. 143-тя на розгляді вже більше року. Навіщо ігнорувати той факт, що канал усіма силами намагався змінити концепцію, а ви не пішли назустріч?»
Василь Сметана: «Ви позбавляєте нас ефірної ліцензії. «Зеонбуд» міг би перерахувати частоти та віддати іншим регіональним мовникам. Аби вони не будували мережу на «кістках» 112-го».
Нацрада
Уляна Фещук: «Ідеться не про ліцензії супутникового каналу «112 Україна». Йдеться про ліцензії п'яти регіональних мовників».
Сергій Костинський: «2011 року проводився конкурс для місцевих і регіональних мовників. З понад 40 тих, хто брав участь і програв, цифрові ліцензії отримали, якщо не помиляюся, десять. А аналоговий ефір відключиться вже 31 грудня. Старожили програли новоствореним каналам. [...] Вільних частот немає».
Ольга Герасим'юк: «Не треба вплутувати сюди свободу слова. Йдеться про дотримання закону».
Олег Черниш: «Компанії повинні дотримуватись конкурсних умов. Коли проводили конкурс, то не допускалася ретрансляція яких-небудь каналів. [...] Ніхто не позбавляє «112 Україна» ефірної ліцензії. Її у каналу ніколи не було. У каналу є супутникова ліцензія, і він продовжить мовлення».
Валентин Коваль: «Є різниця між свободою слова та зміною програмної концепції. Ви мали спочатку змінити концепцію і лише потім змінювати програмне наповнення».
Є підозра, що «112 Україна» спробує оскаржити рішення Нацради в суді. По-перше, телеканал просто любить судитися, а по-друге, вже відомо, що Сметана через суд хоче розглянути питання легітимності Нацради через закінчення терміну повноважень трьох її членів - Ольги Герасим'юк, Олега Черниша та Олександра Ілляшенка. І це важливий нюанс: без цих трьох у регулятора не набирається кворум. Утім, присутність Герасим'юк, Черниша і Ілляшенка в регуляторі є абсолютно легітимним, оскільки всі троє проходили за парламентською квотою, а Верховна рада досі не голосувала за зміну членів, і дія їхніх повноважень пролонгується автоматично.