Минулої п'ятниці Рада з державної підтримки кінемотографії розглянула перелік кінопроектів, допущених до участі у другому етапі Чотирнадцятого конкурсного відбору Держкіно. Підтримавши 328 проектів, допущених до пітчингу експертними комісіями (отримали середню оцінку не менш 3,5 балів), члени Ради додали до переліку ще 11 стрічок: з тих, що опинилися «на межі», отримавши від експертів 3,43 бали; з переможців Одинадцятого конкурсу, постраждалих через секвестр бюджету, що цього разу не набрали 3,5 бали; та враховуючи особисті пропозиції членів Ради.
На початку засідання голова Андрій Дончик нагадав, що Рада має право додати до перелику проекти, які було б цікаво розглянути на пітчингу. А голова Держкіно Марина Кудерчук попросила придивитися до проектів, «які можуть бути комерційно корисними і для держави, і для виробників», заявити про конфлікт інтересів, якщо хтось з експертів пітчингу цього ще не зробив, а також звернути увагу на «фільми компаній, щодо яких є кримінальні справи».
Отже, до участі у другому етапі Чотирнадцятого конкурсного відбору Держкіно проходять 339 проектів. А саме:
Анімаційні повнометражні авторські фільми - 1
Анімаційні короткометражні фільми - 30
Анімаційні телесеріали - 7
Анімаційні повнометражні фільми для широкої аудиторії - 6
Ігрові повнометражні фільми для дитячої аудиторії - 10
До цієї категорії члени Ради додали два проекти: «Новий рік відміняється» Оксани Войтенко (ТОВ «АП ЮЕЙ СТУДІО»; 3,43 бали) та «Дике літо у Криму» Оксани Тараненко (ТОВ «Торнадо Фільм»; 3,29 балів). Аргументи за перший: Оксана - переможець цьогорічної «Молодості», тож є сподівання, що її новий проект буде перспективним. Аргументи проти: Оксана перестрибує через категорію дебютів, що порушує практику фінансування Держкіно, яка існує. До того ж, члени Ради зауважили, що українською треба було б не «відміняється», а «скасовується». За включення проекту до переліку проголосували 6 членів (Віталій Докаленко проти, Андрий Дончик утримався). Другий проект - переможець Одинадцятого конкурсу, тож має потрапити на пітчинг, хоча його продюсери подали на Раду до суду (програли першу інстанцію й подали апеляцію). За включення проекту віддали голоси 6 членів (Сергій Зленко та Людмила Горделадзе утрималися).
Ігрові повнометражні фільми для широкої глядацької аудиторії - 49
До цієї категорії члени Ради додали чотири проекти:
«Третя спроба» В'ячеслава Криштофовича (ТОВ «4Х4 ФІЛЬМ ПРОДАКШН»; 4,43 бали) - аби підтримати «знаного режисера старої школи». За проект 7 голосів (Аркадій Непиталюк утримався).
«Іловайськ 2014. Бішут» (ПП «РОНК ФІЛЬМ ПРОДАКШН»; 4,43 бали) - за словами Андрія Дончика, перша частина фільму, створена без державної підтримки, була успішною у прокаті, тож є сподівання на бокс-офіс. Единий аргумент проти - заміна режисера Івана Тимченка на Тараса Костанчука. За включення проекту проголосували одностайно (8).
«Скажене весілля 3» (ТОВ «ПРОТОТИП ПРОДАКШН»; 4,43 бали) - як пояснив Дончик, це фактично гарантований бокс-офіс. «Якщо оцінювати з точки зору кіномистецтва, то, можлив, низькі бали експертів правомірні, але з точки зору обраної категорії, бокс-офісу проект не можна ігнорувати. Перший фільм зібрав 55 млн грн, другий - 40 млн. Перший фільм отримав від держави 5 млн - невелика сума, яку повернули з відсотками. Другий фільм - 7 млн, і повернули максимальну суму, яка можлива за законом (3,5 млн)», - констатував голова Ради. Людмила Горделадзе додала, що глядач дійсно чекає продовження «Скаженого весілля», і проект вже став української франшизою, що продається в світі. За включення до переліку проголосували 7 членів (Віталій Докаленко утримався).
«З Новим кРоком» (ТОВ «МО Філмз»; 4,43 бали) - на думку членів Ради, комерційний потенціал є, адже це комедія, розрахована під новорічні свята. За включення 6 голосів (Віталій Докаленко і Алік Шпилюк утрималися).
Ігрові повнометражні авторські фільми - 46
До категорії члени Ради додали три проекти:
«Радикальне прощення» Олега Фіалка (ТОВ ТТМ; 4,43 бали) - аби підтримати знаного режисера, що має декілька дуже цікавих проектів, але зробив велику паузу в роботі. За включення проекту проголосували одностайно (8 голосів).
«0» Олександра Шапіро (ТОВ «ЧАСТОГУСТО»; 4,43 бали) - стрічка, присвячена пам'яті актора Віталія Лінецького. «Можна по-різному ставитися до творчості режисера, але проект безумовно заслуговує на увагу», - пояснив Андрій Дончик. До того ж, Шапіро ніколи не робив ігрові фільми за державне фінансування (лише один документальний). Одностайно (8 голосів).
«Нижній горизонт» Жанни Озірної (ТОВ «РАДАР ФІЛЬМЗ»; 4,43 бали) - на думку членів Ради, це перспективний молодий режисер, проект брав участь у різних сценарних лабораторіях, мав схвальні відгуки. Андрій Халпахчі додав, що проект отримав спеціальну відзнаку цьогорічного Boat Meeting КМКФ «Молодість» та має шанс на зменшення державного фінансування, адже презентується на багатьох міжнародних платформах і може отримати додаткові кошти. «Нердинарний проект і неординарний режисер, який заслуговує мати голос на другому турі», - резюмував Андрій Якович. За включення проекту проголосували 7 членів Ради (Віталій Докаленко утримався).
Ігрові повнометражні фільми спільного виробництва (міноритарна копродукція) - 20
Ігрові повнометражні фільми спільного виробництва (мажоритарна копродукція) - 21
Категорія поповнилася двома проектами:
«Високо в горах» Олега Борщевського (ТОВ «БІГ ХЕНД ФІЛМС»; 2,86 балів) - копродукція з Грузією була переможцем Одинадцятого конкурсу. Попри невисокі оцінки експертів, Рада не стала робити виключень з правила - «підтримуємо всі проекти, виключені з секвестрованого бюджету». За включення до переліку 7 голосів (Сергій Зленко утримався).
«Ероїка» Романа Хімея (ТОВ «РАДАР ФІЛЬМЗ»; 3,14 балів) - пропозиція Аркадія Непиталюка. «Ми приділяємо мало уваги людям, які працюють у незвичній для нас стилістиці, - пояснив режисер. - Судячи з тизеру, проект чіпляє, він досліджує саме природу кінематографу. Для мене особисто важливо вишукувати людей, які самі щось вишукують в кінематографі. Зрозуміло, такі фільми не розраховують на бокс-офіс, але вони розвивають кінофах». Всі члени Ради погодилися, що пошук нової форми і сучасної мови у кінематографі дуже важливий, але у проекту надто великий бюджет, що й стало головним аргументом проти. «Ви маєте право на експеримент, але не за шалені гроші», - пояснив Дончик. Втім, проект включений до переліку п'ятьма голосами (Віталій Докатенко проти, Максим Маган і Сергій Зленко утрималися).
Ігрові телесеріали - 10
Неігрові фільми спільного виробництва - 12
Неігрові національні фільми - 122
Неігрові телесеріали - 5
Орієнтовна дата початку пітчингів Чотирнадцятого конкурсного відбору - 14-25 вересня 2020 року.