Нещодавно голова Комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики Олександр Ткаченко оголосив про намір скасувати результати Одинадцятого конкурсного відбору кінопроектів Держкіно, оскільки, на думку нардепа, Агентство перевищило свої повноваження, затвердивши виділення державного фінансування на рівні 1,7 млрд грн.
Десятки діячів українського кіно, в тому числі режисери Валентин Васянович, Сергій Лозниця, Роман Балаян, продюсери, прокатники, організації «Українська кіноакадемія», «Асоціація кіноіндустрії України», Гільдія режисерів України, Гільдія неігрового кіно, ГО кінодокументалістів «Вавилон 13», ГО «Центр соверменних інформаційних технологій та візуальних мистецтв» (співорганізатор Міжнародного фестивалю Docudays UA) та ГО «Сучасне українське кіно СУК» звернулися до президента України Володимира Зеленського та міністра культури, молоді та спорту Володимира Бородянського з відкритим листом.
«Зміни, які відбуваються в Україні після виборів Президента і Верховної Ради, торкаються й кіногалузі. Окрім позитивних прагнень є й ті, які викликають занепокоєння. Зорема, заява Голови комітету Верховної Ради України з гуманітарної та інформаційної політики Олександра Ткаченка про необхідність скасування результатів останнього конкурсу кінопроєктів (11-й пітчинг). Такі дії підривають не тільки сталість розвитку української кіногалузі, але й репутацію України як надійного партнера на міжнародній арені», - йдеться в листі.
На думку підписантів, перегляд результатів 11-го пітчингу може спричинити фінансові та репутаційні втрати як для компаній-виробників, так і для держави в цілому.
«Чимало переможців конкурсу, керуючись вже офіційно оголошеними результатами 11-го пітчингу та рішеннями про надання державної підтримки відповідно до українського законодавства, наразі зайшли у виробництво фільмів, інвестуючи як власні кошти, так і залучені ресурси за зобов’язаннями перед українськими й міжнародними партнерами», - пишуть кінематографісти.
Також звертається увага на те, що процес створення повнометражного фільму може займати не один рік, тому «розгляд Радою з державної підтримки кінематографії фінансування проєктів на більшу суму, ніж виділено коштів на фінансування кінопроєктів на 2019 рік, не є порушенням ані законодавства Україні, ані міжнародних стандартів кіновиробництва».
Кінематографісти пропонують створити окремі робочі групи за кожнім напрямком (ігрове, неігрове та анімаційне кіно) з залученням делегованих індустрією фахівців галузі. Також підписанти звертають увагу влади на те, що місце голови Держкіно й досі вакантне, і воні з нетерпінням чекають відкритого конкурсу на посаду.
З повним текстом листа можна ознайомитись тут.
Втім, відповіді на деякі з поставлених запитань можна отримати прямо зараз, прочитавши інтерв'ю MBR з Вікторією Ярмощук - координаторкою робочої групи «Кіно» в Офісі формування гуманітарної стратегії, консультаційному центрі новоствореного Міністерства культури, молоді та спорту.