Ще 2019 року правовласник StarLightMedia (телеканали ICTV, СТБ, «Новий канал», М1, М2, ОЦЕ) зафіксував систематичне порушення своїх прав інтелектуальної власності IPTV-провайдером з київської області. За словами керівника Центру моніторингу контенту дивізіону Digital & PayTV Дмитра Левіна, крім інтернет-послуг, провайдер надавав незаконну послугу телебачення.
«Ми подали скаргу до Міжбанківської Асоціації ЕМА. Банком-еквайєром пірата виявився «ТАСКОМБАНК», який оперативно відреагував і припинив роботу з ним», - заявив Дмитро Левін.
Правовласник StarLightMedia здійснив контрольну закупку нелегально наданої послуги і оплатив її через банк-еквайєр «ТАСКОМБАНК», таким чином надавши ЕМА докази порушення прав. Міжбанківська Асоціація і банк-еквайєр зв'язалися з операторами платежів «Тачкард» і «Сіті 24» та ініціювали відключення грошових переказів на провайдера в обох системах.
У «ТАСКОМБАНК» пояснюють, що за правилами міжнародних платіжних систем Visa і Mastercard, банкам-еквайєрам заборонено подавати в систему транзакції, що призводять до порушення прав інтелектуальної власності або несуть інші репутаційні ризики для платіжних систем і самого банку. При цьому банку досить складно визначити, що провайдер працює незаконно, оскільки ця діяльність не афішується. Отримавши докази, банк скористався своїм правом вимагати усунення порушень, і платіжні системи відключили порушника.
Втім, після відключення порушника одним банком завжди є ризик, що він прийде на обслуговування до іншого.
«Підмогою для банків міг би стати ефективний обмін інформацією про відключених провайдерів. Ми б рекомендували банкам вносити порушників в загальну базу даних «Інциденти», а перед підключенням нового провайдера перевіряти його на відсутність в цій базі», - прокоментували в «ТАСКОМБАНК».
Нагадаємо, що в рамках меморандуму про співпрацю між Міжбанківської асоціацією ЕМА і ГС «Ініціатива Чисте небо» був розроблений алгоритм дій на випадок, якщо провайдер, який порушує права інтелектуальної власності, самостійно не закриває доступ до нелегально розміщеного контенту. Дані таких провайдерів вносять в міжгалузеву базу «Інциденти», інформуючи інші банки і платіжні сервіси про порушника. Відповідно, банки і платіжні сервіси можуть убезпечити себе від небажаної співпраці.
«Це перший для нас прецедент. Сформованої практики реагування поки немає. Ми б хотіли, щоб при підключенні провайдерів програмних послуг (кабельне, IPTV, ОТТ) на еквайринг або при укладанні контрактів на обслуговування банками база даних «Інциденти» перевірялася усіма, і робилися відповідні рішення», - рекомендує Катерина Федорова, керівник ГС «Ініціатива Чисте небо».
Дмитро Левін підкреслює, що компанія StarLightMedia однією з перших на ринку почала захист авторських прав, боротьбу з нелегальним розповсюдженням контенту, порушенням авторських та суміжних прав.
«Вже більше 5 років Центр моніторингу контенту піклується про безпеку еко-системи бізнесу SLM. За нашими заявами ініційовано понад 40 кримінальних справ проти піратів. Крім цього, наша команда ініціювала блокування прийому платежів за надання послуг нелегального ТВ на піратських сервісах. Ми раді, що міжнародні платіжні системи Visa і Mastercard підтримали нас у боротьбі з порушниками законів України», - стверджує Левін.
Отже, піратам тепер варто побоюватися не лише кримінальної відповідальності, але і заблокованих платежів.