Українське кіно щоразу розширює свою присутність на світових фестивальних майданчиках. Вже за три дні стартує одна з головних кіноподій зими - Берлінський міжнародний кінофестиваль. Стежити за ним цього року ми будемо пильно, і от чому.
Зміни у проведенні фестивалю цього року хоч і не кардинальні, проте відчутні: починаючи з нових очільників Берлінале і до змін багаторічного місця проведення. Головне оновлення полягало в тому, що місце Дітера Коссліка, котрий опікувався Берлінале протягом 18 років, посів амбітний дует Карло Чатріана та Марієтте Ріссенбек. Але експериментувати з персонами суддів поки не наважились - покладаються на визнані авторитети. Головою журі обрано британського актора Джеремі Айронса, живу ікону світового кінематографа.
Крім того, Берлінале-2020 отримав нову програму On transmission та відмовився від Culinary Cinema і NATIVe. Кінофорум змінив дати проведення ближче до весни у звязку зі змінами у календарі фестивалю «Санденс», церемоній BAFTA і «Оскар».
А от вплив спалаху коронавірусу на фестиваль планують мінімізувати: організатори Берлінале вдадуться до всіх можливих заходів безпеки, але скасовувати події не збираються. У межах фестивалю 20-27 лютого відбудеться Європейський кіноринок, 22-26 лютого - Берлінський ринок копродукцій, а 22-27 лютого - платформа для молодих режисерів Berlinale Talents.
Через підвищення орендної плати назавжди закрився багатозальний кінотеатр CineStar, який був ключовим майданчиком Берлінале. Організаторам довелося терміново підбирати нові локації для фестивальних показів. Основну їх частину тепер приймає кінотеатр Cubix на Александерплац.
Також форум дещо змінив айдентику - у фестивалю з'явився новий постер: чітка геометрія, величезне число 70, яскраві кольори і вже без ведмедів.
Теперь щодо участи Україна у програмах ювілейного 70-го Берлінале. У межах конкурсу Generation 14plus покажуть створений за підтримки Держкіно документальний фільм Ірини Цілик «Земля блакитна, ніби апельсин». Світова прем’єра стрічки відбулась в США на Sundance Film Festival, де фільм отримав нагороду за найкращу режисуру.
На Berlinale Special 18 лютого відбудеться світова прем’єра фільму-антиутопії Олега Сенцова та Ахтема Сеітаблаєва «Номери». Нагадаємо, це копродукція України (435 FILMS), Польщі, Франції та Чехії, створена за підтримки Міністерства культури України та Польського інституту кіно. Прем’єра стрічки «Номери» в Україні запланована на осінь 2020 року.
Фільм Citizens of the Cosmos режисера Антона Відокле увійшов до програми Forum Expanded. Стрічку зняли в копродукції США, Україні та Японії, її сюжет заснований на філософських творах анархіста-біокосміста Олександра Святогора. Фільм частково знімався в Київському крематорії на Байковій горі. Роботу спродюсувала українська продюсерка Люба Кнорозок, учасниця групи «Кінотрон».
Крім того, оргкомітет Берлінського кінофестивалю відібрав до основної конкурсної програми фільм режисера Іллі Хржановського і Катерини Ертель «ДАУ. Наташа», одну з частин 10-серійного проекту «Дау» про життя фізика Льва Ландау. Одним із виробників проекту є українська компанія Phenomen Ukraine за підтримки Держкіно. Документальний фільм «ДАУ. Дегенерація» з цього ж проекту покажуть в рамках Berlinale Special.
Для низки українських стрічок заплановані ринкові покази: «Мої думки тихі» (реж. Антоніо Лукіч), «Віддана» (реж. Христина Сиволап), «Захар Беркут» (реж. Ахтем Сеітаблаєв та Джон Вінн), «Забуті» (реж. Дарія Онищенко), LET IT SNOW (реж. Станіслав Капралов) та серіалу «Схованки» (FILM.UA).
На щорічному індустріальному форумі Berlinale Talents з-поміж 255 відібраних режисерів із 86 країн світу єдиною представницею від України стала режисер та сценарист Жанна Озірна. Озірна є автором короткометражних фільмів «Котики» (2016), «Благодать» (2017), «Зв’язок» (2018) та «Дорослий» (2019). У серпні 2019 року за підтримки Українського культурного фонду спільно з компанією-кіновиробником RADAR вона почала розробку свого дебютного повнометражного фільму «Нижній горизонт».
І вже традиційно, на Європейському кіноринку (EFM) 70-го Берлінського міжнародного кінофестивалю під слоганом #UkraineIsYourDestination працюватиме Український національний стенд Ukrainian National Stand (Marriott Hotel, stand #118).
2020 року головним акцентом у створенні дизайну стенду стала промоція українського національного контенту, різноманіття локацій для зйомок, потужностей індустрії та промоція нової системи кеш-рібейтів 25+5%. Концептуальне втілення дизайну виконала компанія Wondertool.ch. Розробники також використали технології доповненої реальності для створення відео з різноманіттям українських локацій, фільмів та потужностей індустрії.
Серед основних індустріальних подій, що представлятимуть Україну на кінофорумі:
21 лютого - перша українсько-канадська конференція з копродукції в кіно Canada-Ukraine CoProduction Meetings, що організована Українською кіноасоціацією та посольством Канади в Україні;
23 лютого - бізнес-ланч Meet Ukrainian Producers у рамках Co-Production Market, організований Всеукраїнським благодійним фондом Ігоря Янковського «Ініціатива заради майбутнього» спільно з Державним агентством України з питань кіно;
23 лютого - презентація України в рамках Country Session;
24 лютого - прийом з нагоди представлення українського кіно в рамках 70-го Берлінського МКФ. Захід відбудеться за участі українських та іноземних представників кіноіндустрії й преси.
Організатором Українського стенду на Європейському кіноринку стала Асоціація кіноіндустрії України на замовлення Державного агентства України з питань кіно за участі Української Кіноасоціації й Української Кіноакадемії.