Цього разу я дещо запізнилася з щомісячним оглядом серіалів, але мала на те поважні причини: була зайнята переглядом проекту «Перші дні» (Those Who Stayed) – першого українського серіалу, що дістав премʼєру на Netflix одразу в майже 20 країнах Європи, включно з Україною (докладно про серіал, запремʼєрений 1 листопада, можна прочитати тут). Та перш ніж перейти до огляду інших найцікавіших премʼєрних серіалів останнього місяця осені, поговорімо трохи про потужні серіальні повернення. Отже, 4 листопада вийшов новий сезон преміальної документалки «Планета Земля III» (Planet Earth III) – одного з найдорожчих серіалів ВВС, вісім епізодів якого просто вражають унікальними зйомками природи з усіх куточків світу. 5 листопада повернувся документальний проект Nat Geo «Один день в Америці» (JFK: One Day in America), всі три епізоди котрого присвячені вбивству президента США Джона Кеннеді. 22 листопада минає 60 років від досі сповненої таємниць трагедії у Далласі, тож недивно, що цього місяця вийде багато премʼєрних документалок про Кеннеді, але ця є однією з найпотужніших і концентрується саме на останніх годинах життя президента. 10 листопада на Apple TV+ повертається з другим сезоном sci-fi-драма «Заради всього людства» (For All Mankind), а 16 листопада на Netflix вийде останній, шостий сезон «Корони» (The Crown). Ну і 21 листопада чекаємо на пʼятий сезон антології «Фарго» (Fargo; Hulu), де в засніженій Міннесоті шериф-проповідник у виконанні Джона Хемма («Безумці») шукатиме злочинницю-домогосподарку, яку грає Джуно Темпл («Тед Лассо»).
«Чорний торт» / Black Cake
За сюжетом адаптації однойменного роману Чармайн Вікерсон, спродюсованої Опрою Вінфрі, брат і сестра після похорону власної матері Елеонори дізнаються справжню історію її життя, про котре, як виявилося, вони нічого насправді не знали. Навіть справжнє імʼя їхньої матері було іншим – Кові. Коли Кові була ще підлітком на Ямайці, збіднілий батько був змушений віддати її заміж за значно старшого, але багатого чоловіка. Та в день весілля наречений Кові підозріло помирає, а сама дівчина тікає до Шотландії та потім до Англії, зазнаючи різноманітних випробувань і трагедій як темношкіра чужинка в часи сексизму й расизму 1960-х.
Де й коли: з 1 листопада, Hulu.
«Все те незриме світло» / All the Light We Cannot See
«Як усі люди в усьому світі одночасно стали злими?..» – «Не всі люди». Це діалог французької сліпої дівчини та юного німецького солдата, посланого вбити її через радіоефіри супротиву, котрі вона проводить. Діалог цей відбувається у часи Другої світової та, погодьтеся, звучить, на жаль, дуже сучасно. «Все те незриме світло» – історичний роман Ентоні Дорра, що був відзначений Пулітцерівською премією 2015 року, став міжнародним бестселером і тепер екранізований Netflix за участі потужного акторського складу, до якого, зокрема, входять Гʼю Лорі, Марк Руффало та Ларс Айдінгер. А продюсувала мінісеріал Мері Маклаглен («Персонаж», «Погані часи у «Ель Роялі», «Війна за планету мавп»).
Де й коли: з 2 листопада, Netflix.
«Феррі: Серіал» / Ferry: The Series
Якщо стисло, то цей серіал можна охарактеризувати як «Breaking Bad по-голландськи». Приписка «серіал» у назві не випадкова: це важливе уточнення, аби не переплутати з повнометражним фільмом 2021 року «Феррі», на якому новий проект ґрунтується. За сюжетом головний герой – сумнівний тип на імʼя Феррі Боуман – дістає унікальну можливість суттєво піднятися вгору карʼєрними сходами в сфері наркодилерства, але на цьому шляху йому треба розібратися з купою конкурентів і паралельно розв'язати не меншу купу проблем в особистому житті.
Де й коли: з 3 листопада, Netflix.
«Законники: Басс Рівз» / Lawmen: Bass Reeves
У межах франшизи серіалу «Єллоустоун» шоуранер оригінального проекту Тейлор Шерідан започаткував спіноф-антологію, кожен сезон якої зосереджуватиметься на певній постаті з американської історії. Наразі запремʼєрена перша частина цього проекту, що оповідає про Басса Рівза – колишнього раба, який наприкінці XIX століття був одним із перших темношкірих маршалів США.
Де й коли: з 5 листопада, Paramount+.
«Піратки» / The Buccaneers
Американська письменниця Едіт Вортон стала першою жінкою, яка отримала Пулітцерівську премію з літератури (це відбулося 1921 року). Вортон належала до нью-йоркського вищого класу та використовувала власний досвід для змалювання специфіки життя тогочасної американської еліти. Саме на творах Вортон ґрунтується ця нова костюмована драма, що оповідає про трьох юних американок із вищого класу, яким не вдалося знайти підхожих наречених удома, тож вони вирушають на пошуки по той бік Атлантики, до Англії. Режисерка восьмисерійного проекту – британка Сюзанна Вайт. Один із найгучніших серіалів, над якими вона працювала останніми роками, – «Андор» зі всесвіту «Зоряних війн». Але є в її великому портфоліо і проект, набагато ближчий до «Піраток» за темою та естетикою, а саме – мінісеріал ВВС «Джейн Ейр».
Де й коли: з 8 листопада, Apple TV+.
«Роббі Вільямс» / Robbie Williams
Netflix продовжує розробляти багату тему британського «нашого всього» і після успішної документалки «Бекхем» нині випускає аналогічний чотирисерійний проект «Роббі Вільямс». До документалки увійшли архівні матеріали за 30 років карʼєри одного з найуспішніших співаків Великої Британії, багато з яких ніколи не публікувалися раніше. А зробила проект потужна команда у складі номінанта «Еммі» та BAFTA, режисера Джо Перлмана та виконавчого продюсера Асіфа Кападії, володаря «Оскара» за документалку про Емі Вайнхаус.
Де й коли: з 8 листопада, Netflix.
«Маяк 23» / Beacon 23
«Прокидається якось Серсея Ланністер на космічному маяку…» – звучить як початок анекдоту, та насправді це початок нового sсi-fi-серіалу з Ліною Хіді у головній ролі. В основі восьмисерійного проекту – однойменний роман фантаста Г'ю Гоуї (до речі, за його ж книжками був знятий один із найцікавіших цьогорічних sсi-fi-серіалів «Бункер»), який розповідає про двох людей, що замкнені у залізній бляшанці на краю Всесвіту й анітрохи не довіряють одне одному. А з «Гри престолів» у цей проект перекочувала не лише акторка Ліна Хіді, а й композитор Рамін Джаваді.
Де й коли: з 12 листопада, MGM+.
«Прокляття» / The Curse
Певно, це одна з найцікавіших новинок місяця одразу з кількох причин. По-перше, це серіал продакшену А24: тієї самої незалежної студії, котра «взяла» Голлівуд зухвалими проектами на межі здорового глузду й абсурду, вершина яких – цьогорічний тріумфатор «Оскару», фільм «Все завжди і водночас». По-друге, в головній жіночій ролі тут – оскароносиця Емма Стоун («Ла-Ла Ленд», «Фаворитка», «Круелла»). А по-третє – шоуранерами та водночас провідними акторами серіалу є Нейтан Філдер і Бенні Сафді, одні з найперспективніших молодих комедійних авторів. У центрі сюжету – молода подружня пара, Вітні (Стоун) та Ашер (Філдер), котрі намагаються донести своє бачення екологічного житла до невеликої громади провінційного містечка Еспаньола у штаті Нью-Мексико. Свою діяльність вони фільмують у форматі реаліті-шоу, але в процесі зйомок примудряються розлютити маленьку дівчинку, яка їх… проклинає. І від цієї миті просто все починає йти не так.
Де й коли: з 12 листопада, Showtime.
«Зворотний звʼязок» / Feedback (Informacja zwrotna)
Останнім часом ми починаємо відкривати для себе польське кіно, а як щодо серіалів? Наприклад, можна почати з цього польського Netflix original за мотивами однойменного роману одного з найпопулярніших сучасних польських письменників Якуба Жульчика. В центрі напруженої кримінальної драми – колишній рок-музикант, залежний від алкоголю, який шукає зниклого сина. Ці пошуки ведуть його крізь найтемніші куточки людської психіки, найбільшу реприватизаційну аферу в Польщі та спогади про шкоду, заподіяну його родині.
Де й коли: з 15 листопада, Netflix.
«Монарх: Спадок монстрів» / Monarch: Legacy of Monsters
Цей серіал – частина мультимедійної франшизи Warner Bros. і Legendary – MonsterVerse («Ґодзілла», «Конґ: Острів черепа», «Ґодзілла проти Конґа», etc). Події серіалу розгортаються в світі, де Ґодзілла зруйнував Сан-Франциско, а люди пересвідчилися, що монстри справді існують і з цим треба якось жити. В центрі сюжету – брат і сестра, котрі, йдучи стопами свого батька, виявляють звʼязок своєї родини з таємною організацією, відомою як «Монарх» і прямо повʼязаною зі світом монстрів. Події саги охоплюють три покоління однієї сім’ї, а окремо цікавим є те, що Курт Рассел і його реальний син Ваятт Рассел грають того самого персонажа в різні часи.
Де й коли: із 17 листопада, Apple TV+.
«Скотт Пілігрим стає до бою» / Scott Pilgrim Takes Off
Цей анімаційний серіал написаний і розроблений Браяном Лі ОʼМеллі, автором оригінальної серії коміксів «Скотт Пілігрим», що лягла в основу вже без перебільшення культового комедійного екшену «Скотт Пілігрим проти всіх». Якщо дивитиметеся новий серіал в оригіналі, то почуєте там голос Майкла Сера, виконавця ролі Скотта у фільмі, а також голоси інших знайомих героїв: до своїх ролей в озвученні повернулися всі актори з фільму 2010 року. А сюжет будується навколо того, що Скотт зустрічає дівчину своєї мрії та, щоб бути з нею, йому треба перемогти сімох її злих колишніх.
Де й коли: із 17 листопада, Netflix.
«Далекі пагорби» / Faraway Downs
По-перше, це красиво. А як може бути інакше, коли режисер цього шестисерійного серіалу – Баз Лурман, а в головних ролях – Ніколь Кідман і Гʼю Джекман. В основі проекту – амбітна лурманівська повнометражна драма «Австралія» (2008), яка свого часу провалилася в прокаті, а нині дістала другий шанс. У центрі сюжету, як і раніше, – історія британської аристократки (Кідман), котра з допомогою брутального австралійського ковбоя (Джекман) намагається дати друге життя занедбаній фермі на тлі глобальних драматичних подій кінця 1930-х – початку 1940-х років (включно зі вступом Австралії у Другу світову) та протистояння місцевої влади й австралійських аборигенів.
Де й коли: з 26 листопада, Hulu.
«Спритний Пройда» / The Artful Dodger
Спритний Пройда – прізвисько кишенькового злодія Джека Докінса з роману Чарльза Дікенса «Пригоди Олівера Твіста». І саме цей персонаж є головним героєм цього серіального «спінофу» книжки, події якого відбуваються в Австралії 1850-х років. Тут Джек Докінс працює своїми вправними пальцями вже не як крадій, а як хірург. Утім, темне злочинне минуле його наздоганяє та стає загрозою світлому майбутньому… У ролі Джека – Томас Броді-Сенгстер («Гра престолів», «Хід королеви»), а його колишнього спільника Фейгіна (не плутати із сучасним опозиційним російським блогером!) грає Девід Тьюліс, Ремус Люпин із «Гаррі Поттера».
Де й коли: з 29 листопада, Disney+ та Hulu.
P. S. Останній місяць осені виявився таким багатим на цікаві телеподії, що після чималенького списку серіальних повернень і премʼєр лишаються ще три «неформатні» проекти, які не варто оминати увагою. Тож я і не буду. Перший проект – це реаліті «007: Дорога до мільйону» (007: Road to a Million; Prime Video; з 10 листопада). У цьому шоу дві команди подорожують світом, долаючи неймовірні випробування в стилі Джеймса Бонда та змагаючись за приз в $1 млн. Ведучий – актор Браян Кокс, що, зокрема, зіграв Логана Роя в суперхіті останніх років «Спадкоємці».
Другий проект – найамбітніше реаліті в історії: «Гра в кальмара: Виклик» (Squid Game: The Challenge; Netflix; з 22 листопада). Тут буде і найбільший приз в історії телешоу – $4,56 млн, і найбільша кількість учасників – 456 осіб з усього світу. Зйомки ще на самому початку спровокували гучний скандал, докладно про який можна прочитати тут, і дуже цікаво подивитися, чи все справді було так страшно, як описували.
Ну а наостанок – повернення Девіда Теннанта у спецвипусках до 60-річчя серіалу «Доктор Хто» (Doctor Who: The Star Beast; Disney+; з 25 листопада). А разом із Теннантом до проекту – теж виключно на три ювілейні спецвипуски – повернувся шоуранер Рассел Ті Девіс: саме він у 2005–2010 роках відродив без перебільшення легендарний серіал за шістнадцять років після його закриття.