28 жовтня та 11 листопада відбулися чергові засідання Ради з держпідтримки кінематографії, і для вашої зручності я знову вирішила об'єднати ухвалені на них рішення в одному компактному матеріалі. А почнемо ми з перерозподілу Радою близько 40 млн грн, що залишилися незасвоєними через відсутність заявок за деякими напрямами держпідтримки. З них майже 30 млн грн додатково підуть на створення ігрових повнометражних фільмів, включно з анімаційними.
Тепер фонд до кінця поточного року розписано так:
Ще одне велике питання - підтримка промокампанії фільму Наталки Ворожбит «Погані дороги», що його відібрано для представлення України на 94-й премії «Оскар». Раніше, на засіданні 12 жовтня, у Ради виникли питання до бюджету кампанії, оскільки запитувана сума - 1,5 млн грн - у п'ять разів більша за те, що зазвичай виділяють на маркетинг. Відповідно, у продюсерів запросили докладний кошторис, який Дмитро Мінзянов і надав 28 жовтня. А крім нього - договори з іноземними ЗМІ, що публікуватимуть новини та статті про фільм. Проте зауваження в експертів таки залишилися, оскільки деякі пункти бюджету Держкіно не підтримує. Отже, по-перше, фінансові зобов'язання перерозподілятимуть, а по-друге, кошти виділять уже постфактум. Промокампанія триватиме до 15 грудня.
Для Максима Асадчего, котий просив перенести строк сдачі фільму «Довбуш» (ТОВ «Пронто Фільм»), все пройшло не очень вдало. Продюсер просив посунути графік на місяць, до 24 грудня, щоб встигнути з монтажем, проте це було б вже третє перенесення, і експерти давати поблажку відмовилися. Тепер творці стрічки просто зобов'язані встигнути, інакше їм загрожують штрафні санкції. До речі, прем'єру «Довбуша» планували на травень 2022 року, хоча, на думку членів Ради, це не найкращий місяць для прокату українського релізу - мовляв, надто багато іноземних прем'єр, які «розмивають» аудиторію. При цьому бюджет фільму складає майже 120 млн грн, а в українському прокаті хочуть зібрати минимум 60 млн грн, тож розпис має бути максимально ефективним.
Цікавим виявився і кейс фільму «Самородки» (ТОВ «База Філмз»). Спочатку творці подалися на держпідтримку у розмірі майже 12 млн грн, але потім прийшли із заявою про збільшення бюджету до 18 млн грн коштом продюсера - планували залучити інвестора. У Раді дали «зелене світло», але партнер так і не з'явився. Тому компанія запросила дозвіл повернутися до старої суми підтримки у розмірі 11 млн 998 тис. 313 грн. Члени Ради підтримали. На останньому ж засіданні компанія звернулася з проханням подовжити термін виробництва фільму до 30 квітня 2022-го. Варто зазначити, що цієї весни дату здачі вже переносили до 15 грудня, тому тепер розгляд питання відклали, попросивши режисера Ольгу Золотарьову надіслати відзнятий матеріал. Чим закінчиться історія, поки що не зовсім зрозуміло, оскільки половина групи, включно з самою Ольгою, хворіє на ковід і перебуває на самоізоляції.
Переходимо до категорії популяризації українського кіно та фестивалів. 664 тис. 355 грн буде виділено Українській кіноасоціації на організацію національного стенду в межах FOCUS 2021 - престижної виставки локацій у Лондоні, що відбудеться 7-10 грудня (наша країна братиме участь уже вчетверте). Майже в цей же час - 3-5 грудня - відбудуться «Дні української аудіовізуальної індустрії в Римі», що передбачають дві частини: індустріальну та для масової аудиторії. У першій заплановано презентацію кінопотенціалу України, національних проектів work in progress, індивідуальні зустрічі українських виробників із потенційними італійськими партнерами, а також візит до легендарної кіностудії Cinecittà. У другій - показ восьми знакових українських фільмів. На проведення цих заходів Рада погодила виділення 800 тис. грн.
Трохи раніше - 22-26 листопада - відбудуться «Дні українського кіно в Парижі», на організацію котрих ГО «Дізнайся ЮА» запросило 899 тис. 600 грн (і отримало схвалення). У програмі - показ п'яти українських фільмів («Мої думки тихі», «Борщ», «Егрегор», «Мистецтво відродження», «Я працюю на цвинтарі»), зустрічі з командами творців та прийом у культурному центрі при Посольстві України. До переглядів планують залучити 810 глядачів. Крім того, 500 тис. грн (замість 688 тис. грн) виділять фестивалю-старожилу «Крок»: «Міжнародний фестиваль анімаційних фільмів «Крок-2020: У рідній гавані» відбудеться з 1 по 5 лютого. А ще два фестивалі - «Франкоукраїнський фестиваль молодого кіно «МІСТ» та «Тиждень українського кіно. 25-річчя Білоцерківського кінотеатру ім. Довженка» - не заручилися підтримкою. Щодо першого в експертів виникли питання про популяризацію саме українського контенту. З другим ситуація ще складніша: немає інвесторів, які вкладають реальні гроші, а українські фільми, зокрема створені за підтримки Держкіно, планували показувати безкоштовно. «Ви знецінюєте українське кіно», - резюмували члени Ради.
Переходимо до перенесення здачі проектів, і тут найцікавіший кейс - фільм Павла Острикова «Ти - космос» (ТОВ «Форфілмз»), строк виробництва котрого дозволили збільшити аж на рік - до 30 грудня 2022-го. Як розповів Володимир Яценко, в проекті «поєдналося все, що майже не робилося в українському кіно», тому творці витратили на підготовку набагато більше часу, ніж планували. «Перш за все, це дуже великий обсяг декораційних робіт. Наразі вже добудовуються декорації у трьох одночасно павільонах студії «Укрнаучпоп». Ми будуємо таке велике коло з шістьма приміщеннями космічного корабля», - пояснив продюсер. Крім того, для фільму був створений робот, що керуватиметься за допомогою спеціально написаної програми і декількох джойстиків: «Наразі модель робота перебуває на тестуванні: вона взаємодіє з людиною, тож ми маємо дотримуватися деяких речей з огляду на безпеку, - додав Яценко. - І головне - в нас неймовірний обсяг робіт з постпродакшену».
За словами продюсера, режисер і його команда тестували різні технології та спочатку розраховували на віртуальний продакшен, але потім з'ясували, що картинка, створена за допомогою цієї технології, «не виглядає як реальність». Тому довелося створювати 3D-модель космічного корабля (для чого заручилися підтримкою іноземого концепт-художника), а тепер ця модель частково побудована в павільйоні, а частково відтворюватиметься в CG. До кінця року творці планують завершити зйомки (при цьому з іноземною виконавицею жіночої ролі все ще ведуть переговори) і закладають 6-8 місяців на постпродакшен - тому просять таку велику гострочку. «За 1% бюджету «Інтерстеллару» хочемо зробити «Інтерстеллар», - розвів руками Яценко.
І ще трохи переносів:
- фільм «І кожна річка» (ФОП Моргунець-Ісаенко О.О.) дозволили здати до 16 лютого 2022 року, це перше подовження строку;
- термін здачі фільму «Дім за склом» (ТОВ «Директорія Кіно») подовжили на місяць, до 16 травня 2022-го, через затримки з монтажем (також перше подовження);
- Рада дозволила ТОВ «435 Філмс» здати фільм «ЄвроДонбас» до 17 грудня 2021-го, а також включити репліки іноземною мовою у розмірі 0,53% від хронометражу;
- термін здачі фільму «БожеВільні» (ТОВ «Спільна Перемога Продакшн») перенесли до 15 травня 2022 року - не встигають із постпродакшеном;
- строк виробництва фільму «Теплі лиця» (ТОВ «Далі буде Філмз») подовжено на 45 днів (до 11 лютого 2022 року).
А питання про подовження строків виробництва фільмів «Свіжина» та «Моргенштерн Діви Марії» (обидва - ТОВ «Т.Т.М.») навіть не розглядали, оскільки терміни вийшли це у вересні та липні відповідно. Чому так сталося, не дуже зрозуміло: під час засідання лише згадали про конфлікт компанії з колишнім керівником.
Зрештою, не можна оминути прецедент: на позаминулому засіданні Рада проголосувала за надання грошей на промо... телесеріалу. Йдеться про десятисерійну історичну драму «Кава з кардамоном» (ТОВ «Солар Медіа Інтертейнмент»). Держкіно надасть 300 тис. грн проекту, котрий фінансово підтримує і у виробництві. На минулому ж засіданні проект зменшив виробничий бюджет на 24 млн 400 тис. грн коштом продюсера-виконавця: за словами Катерини Третьякової, польський копродюсер не підтвердив співфінансування, та заплановані у Польщі зйомки не відбулися. Зі зменшенням бюджету частка Держкіно майже не змінилася - 20,52%.
Інші питання:
- після переоформлення документів (з урахуванням зауважнь Ради) ТОВ «Твій найкращий фестиваль» отримало підтримку фільму «Найкращі вихідні» в розмірі 13 млн 24 тис. 318 грн;
- фільм «Із зав'язаними очима» (ТОВ «Сучасне Українське Кіно», дистрибутор - 86Prokat) отимав 300 тис. грн на промо - покази, скоріш за все, відбудуться з 28 листопада по 8 грудня;
- компанії «Мир і Ко Продакшн» дозволили збільшити хронометраж фільму «Лалібела» з 20-ти до 25:47 хвилин;
- у фильмі «Дон Жуан із Жашкова» (ТОВ «Крісті Фільм») затвердили 5,3% реплік іноземною мовою;
- на популяризацію фільму «Національна команда» (ТОВ «ТелеПростір Студіо») виділено 300 тис. грн - прем'єрні покази відбудуться в серпні 2022 року;
- ТОВ «Мунмен» дозволили збільшити кошторисну вартість виробництва фільму «Рома» з 7 млн 134 тис. 820 грн до 7 млн 240 тис. 310 грн коштом копродюсера (голландської компанії Tangerine Tree), враховуючи додаткові «антиковідні» витрати.
Наостанок передаю прохання до тих, хто планує подавати заяву щодо використання інших мов: члени Ради рекомендують звертатися до експертів Держкіно (Експертної комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів) за підтвердженням відсотку реплік, що використовуються, а вже потім виносити питання на Раду.