На початку квітня - на першому засіданні нового складу Ради з державної підтримки кінематографії - члени відомства пообіцяли засідати наприкінці кожного місяця. І слова дотримали: 28 квітня відбулося друге засідання. Але якщо перше минуло в цілковитій згоді, то друге вийшло трохи напруженим. Загалом Рада розглянула 29 пунктів порядку денного, а також дев'ять питань із голосу.
Почнемо, мабуть, із «Чілдрен Кінофесту», на організацію та проведення якого просили 1 240 200. На думку членів Ради, сума завелика - чи не втричі вища, ніж минулого року. Денис Іванов пояснив, що минулий рік фестиваль завершив із величезним боргом, а з огляду на локдаун і невизначеності в майбутньому кінотеатри не готові безкоштовно допомагати івенту. Крім того, в Ради виникли питання до актуальності запитуваної суми, бо сам Іванов визнав, що від часу подання заявки бюджет змінився. Старт фестивалю запланований вже на 28 травня, та грошей отримати не вдалось - розгляд питання перенесли на наступне засідання.
Варто зазначити, що каменем спотикання став і анімаційний фільм «Віктор_Робот», яким хочуть відкрити «Чілдрен Кінофест». На думку глави Держкіно Марини Кудерчук, демонструвати стрічку безкоштовно до старту кінопрокату дивно - це «зменшує вагу» проекту. Хоча Іванов, як і продюсери анімації, певен, що фільмові це буде лише на руку, бо може спрацювати ефект сарафанного радіо.
До речі, на дистрибуцію та рекламу анімації «Віктор_Робот» окремо запросили 349 608 грн, але Рада погодилася на 300 тис. грн.
З національної кінопремією «Золота Дзиґа» теж вийшла серйозна заминка. Організатори попросили 1 839 820 грн, водночас часу лишилось не так багато - церемонія призначена на 12 червня. Членів Ради збентежив розмір суми на один день заходу, хоча Анна Мачух зазначила, що робота ведеться майже цілий рік: це й підтримка системи відбору та голосування, і, власне, сам відбір проектів і переможців, промоакції й багато іншого.
Крім того, Мачух пояснила, що запитувана в держави сума не покриває фінансування заходу стовідсотково - загалом на нього піде майже 5 млн грн. Та це викликало в Ради нові запитання, а не дало відповіді на старі: Мачух попросили надати повний бюджет і перелік джерел фінансування.
Переглянути кошторис запропонували й заходу Dzyga Industry Forum, на який запросили 947 000 грн. Ані Мачух, ані координатор проекту Іванна Кичинська не змогли переконати членів Ради в необхідності офлайн-івенту для 300 гостей - на їхню думку, виключно онлайн-формат заощадив би багато грошей і значно розширив аудиторію.
Андрій Халпахчі звернувся з проханням надати 2 737 311 грн на організацію українського павільйону в межах 74-го Міжнародного кінофестивалю в Каннах. За його словами, в павільйоні РФ збираються рекламувати фестивалі й інші івенти, позиціонуючи Крим як частину Росії. Зважаючи на це, український павільйон має бути більшим, ніж просто промо України на престижному кіноринку. Водночас Халпахчі зазначив, що сума дуже велика і для покриття 50% витрат міністр культури України Олександр Ткаченко рекомендував знайти спонсорів від кіноіндустрії. Але спонсорів немає. Хіба що вдалося залучити МЗС і Посольство України у Франції, які готові дати 10 тис. євро.
Таким чином, сума, хоч і скоротилася до 2 224 231 грн, має непідйомний вигляд для Ради. Тому Халпахчі попросив організувати розширене засідання за участю представників різних сфер. Члени Ради погодилися, і, за попередньою інформацією, засідання відбудеться 5-6 травня. Часу на оренду павільйону майже не лишається, а кінофестиваль «Молодість», що виступив ініціатором, не готовий брати величезний кредит, не маючи гарантій з боку держави.
Тепер коротко пройдімося рештою рішень:
- Компанії Fresh Production дозволили збільшити хронометраж чорно-білого фільму «Будинок «Слово» (який тепер називається «Будинок «Слово»: Незакінчений роман») зі 110 хвилин до 119 хвилин 53 секунд. А заразом і здати пізніше - до 30 червня поточного року.
- Соломію Томащук призначили співрежисером-постановником фільму «Поламані» виробництва ТОВ «АП ЮЄЙ СТУДІО». За це виступив сам режисер Валерій Гриценко, який зауважив, що вони працюють пліч-о-пліч мало не зі старту проекту і такий крок «справедливий».
- ТОВ «Директорія кіно» отримало дозвіл збільшити хронометраж проектів «Ма» (з 14 хвилин до 15 хвилин 53 секунд) і «Прощання» (з 12 хвилин до 15 хвилин 50 секунд). За словами директора продакшена, це пов'язане з творчим баченням режисера і бюджет жодним чином не впливає.
- Питання про створення програми «Експедиція локаціями для зйомок в Україні - 2» (запитувана сума - 269 700 грн) і популяризації фільмів у межах каталогу locations.com.ua (798 тис. грн) об'єднали. І погодились виділити 70% від загальної суми.
- ТОВ «Віател» удалося продовжити строк виробництва фільму «Ля Палісіада» до 23 травня 2022 року. Олександр Чубко розповів, що два головні актори та частина знімальної команди захворіли на коронавірус, а крім того, влітку планується заморожування проекту на місяць, бо зйомки потребують осінньої, зимової і весняної натури.
- ТОВ «КІНОКІТ» продовжили строк створення фільму «Я сама» до 28 вересня 2021-го. Проект мали здати у травні, але отримали фінансування лише цього місяця.
- Строк виробництва фільму «Шекспір, Війна і мир» (ТОВ «Продакшн №1») продовжили до 21 травня цього року для узгодження у стрічці реплік англійською мовою (вони передбачаються за сюжетом, бо герої грають у театрі п'єси Шекспіра в оригіналі), а також збільшили хронометраж із 52 до 63 хвилин.
- Строк виробництва фільму «Рак-самітнік - майстер втечі» (теж ТОВ «Продакшн №1») також продовжили до 21 травня - з тієї самої причини узгодження реплік, але вже французькою.
- Продакшен «Ідас Інтернешнл Фільм» домовився про продовження строку здавання фільму «Сірі бджоли» до 25 серпня 2022-го. Деякі члени команди захворіли на коронавірус, а підготовчий період збігся з уведенням локдауну, і декорації не встигли побудувати. Крім того, для зйомок потрібна зимова натура.
- Творці фільму «Ми є... Ми поруч» просили 350 тис. грн на дистрибуцію та просування, але отримали 300 тис. грн.
- Строк здавання фільму «Крихка пам'ять» (ТОВ «Бурлака Філмс») продовжили до 31 серпня 2021-го; «Як там Катя?» (ТОВ «Евос Фільм») - до 24 травня; «Самородки» (ТОВ «База Філмз») - до 15 грудня; «Межа забуття» (ТОВ «Спільна перемога Продакшн») - до 14 жовтня; «Лимани» (ТОВ «Альбатрос Коммунікос Україна») - до 30 вересня.
- Строк здавання фільму «Спас» (ТОВ «Табор») продовжили до 20 грудня 2021-го, а також збільшили бюджет за рахунок продюсера на 25 091 321 грн. Проект перетворився на копродукцію з Чехією, Хорватією та Швецією. Крім того, фінансову підтримку надав фонд Eurimages.
- Аналогічне рішення ухвалили й за запитом ТОВ «Мун Мен» щодо фільму «Редакція» - продовжено строк здавання, а бюджет збільшений на 6 205 941 грн за рахунок продюсера;
- ТОВ «Ютопія» отримала 1 436 416 грн (у формі публічних закупівель товарів, робіт і послуг) на створення фільму «Сад переїхав». Це 100% бюджету.
- Суму на проведення Дев'ятого Трускавецького міжнародного кінофестивалю «Корона Карпат» - 490 тис. грн - затвердили в повному обсязі.
- Підтримкою заручився і проект «Дивись українське під відкритим небом країни - 2021», який відбудеться марафоном із 4 червня по 29 серпня - виділено суму в розмірі 199 800 грн (загальний бюджет - 5 млн грн).
- Бюджет фільму «Егрегор» («Солар Медіа Інтертейнмент») збільшився на 275 тис. грн - до 44 млн 890 тис. грн. Частка участі держави зросла до 54%.
- Також «Солар Медіа Інтертейнмент» дозволили замінити режисера на серіальному проекті «Кава з кардамоном» - тепер зніматиме Ірина Громозда. За словами продюсера Олени Лавренюк, у неї та режисера Марини Степанської розійшлися творчі погляди. Строк здавання продовжили до 22 березня 2022-го.
- ТОВ «ІнсайтМедіа» Продюсерський центр» отримало два додаткові місяці на здавання фільму «Незвичайні грецькі похорони в Карпатах». За словами продюсера Андрія Суярка, до проекту долучились продюсери з Румунії та Чехії, але через локдаун і хворобу керівника монтажу процес спільної роботи сповільнився.
- Рада підтримала продовження строків здавання двох проектів ТОВ «Т.Т.М.» - лялькового мультфільму «Свіжина» й анімаційного «Моргенштерн Діви Марії» - на три місяці (раніше планувалися на 26 травня).
Розгляд іще кількох питань довелось перенести, тож про них ми поговоримо наступного разу. Не перемикайтеся.