Як ми й обіцяли, публікуємо третю, заключну частину огляду іноземних фільмів, знятих в Україні (ознайомитися з першою частиною можна тут, із другою - тут). У цьому матеріалі йтиметься про проекти 2015-2019 років, зокрема й ті, що перебувають на стадії виробництва.
Ще раз нагадуємо: в огляді не фігурують стрічки російського виробництва, за винятком знятих у копродукції з іноземцями, але без участі української сторони. Також до огляду не ввійшли серіали, документальні та короткометражні фільми іноземного виробництва, зйомки яких відбувалися на території нашої країни. Крім цього, ми свідомо не включали в огляд міжнародні стрічки, одним із копродюсерів котрих виступала українська сторона (про копродакшен MBR напише докладніше в одному з наступних матеріалів).
Ми не стверджуємо, що до представленого списку увійшли абсолютно всі повнометражні художні фільми, зняті іноземцями в Україні від 1991 року, проте повнішого на сьогодні ви не знайдете. Проекти розташовані у хронологічному порядку - за роками прем'єр.
«Пси війни» (2015 рік, Великобританія)
Творці британського повнометражного бойовика «Пси війни» (War Dogs; не плутати з однойменним фільмом Тодда Філліпса 2016 року) вирішили організувати частину знімального процесу на території України. Автор сценарію і продюсер - Бен Лойд-Холмс (Ben Loyd-Holmes), відомий глядачеві за роботою над масштабними стрічками «Брати по зброї» (2001) та «007: Координати Скайфолл» (2012). Виробництвом фільму з бюджетом $5 млн займались британські продакшени Bad Panda Films, Grass Temple Films, Hollywood Vision та Penkat Studio. Робота демонструвалася у Великобританії.
«Нова ера Z» (2016 рік, Великобританія)
Виробництвом проекту, що в оригіналі називався The Girl with All the Gifts, займались компанії Altitude Film Entertainment та Poison Chef за підтримки програми Британського інституту кіно Creative England. Постапокаліптичний науково-фантастичний фільм жахів був знятий Колмом Маккарті за сценарієм Майка Кері - автора однойменного роману 2014 року.
Дія розгортається в найближчому майбутньому, людство знищене невідомою грибковою хворобою. Заражені перетворилися на швидких, бездумних людожерів, яких називають «голодними». Єдина надія людства - невелика група гібридних дітей другого покоління, котрі спраглі до живої плоті, проте зберігають здатність думати та вчитися.
Покинутий Лондон творці стрічки знімали у Прип'яті, але в повному складі команда в Україну не приїжджала, бо роботу в залишеному місті вважали занадто небезпечною - використовувалися тільки дрони.
Виробничий бюджет склав близько 4 млн фунтів стерлінгів, тоді як збори - близько $4,086 млн. Фільм демонструвався і в Україні - дистрибутором виступила компанія MMD UA, а також номінувався на низку нагород та отримав, зокрема, Премію британського незалежного кіно за прорив у продюсуванні.
«Зоологія» (2016 рік, Франція, Німеччина, Росія)
Наталя мешкає з матір'ю в невеликому приморському містечку. Життя її нудне та розмірене. У зоопарку, де працює Наталя, вона давно стала об'єктом глузувань. Аж раптом із героїнею відбувається дивна метаморфоза - в неї виростає хвіст...
Режисером та автором сценарію проекту Zoology виступив Іван Твердовський, виробництвом займалися продакшен-компанії New People Film Company, Arizona Films та MovieBrats Pictures. Зйомки на території України проходили в Криму.
Прем'єра «Зоології» відбулась на кінофестивалі «Кінотавр», де стрічка отримала приз за найкращу жіночу роль та приз Гільдії кінознавців і кінокритиків. А також була нагороджена спеціальним призом журі на кінофестивалі в Карлових Варах та головним призом на фестивалі фантастичних фільмів в Остіні.
«Гіркі жнива» (2017 рік, Канада)
2013 року канадські режисери українського походження Джордж Менделюк (George Mendeluk) та Аян Ігнатович (Ian Ihnatowycz) розпочали зйомки драми Bitter Harvest про голодомор на території Української СРСР у 1932-1933 роках. Також у фільмі висвітлюються події сталінських репресій 1930-х. Значна частина зйомок, які закінчилися через два дні після втечі з країни експрезидента Януковича, була організована в Києві.
Також знімальні роботи проходили у Великобританії, зокрема на Pinewood Studios. В організації зйомок допомагали українські продюсери Роман Кіндрачук та Дарко Скульський із Radioaktive Film. Головні ролі у стрічціі виконали зірка «Зоряних воєн» Теренс Стемп (Terence Stamp), а також Макс Айронс (Max Irons), Том Остін (Tom Austen) та Саманта Баркс (Samantha Barks). Одного з персонажів зіграв український актор Остап Ступка.
Виробничий бюджет проекту склав близько $21 млн. За продакшен відповідала канадська компанія Devil's Harvest Production. Вихід фільму на кіноекрани відбувся 2017 року.
«Смерть Сталіна» (2017 рік, Великобританія, Франція, Бельгія)
Політико-сатирична стрічка The Death of Stalin режисера Армандо Іаннуччі за однойменним графічним романом Фаб'єна Нурі та Тьєррі Робена, що вийшов 2010 року, розповідає про останні години життя лідера СРСР Йосипа Віссаріоновича Сталіна та боротьбу його найближчого оточення за владу відразу після смерті вождя в березні 1953 року.
Над створенням фільму працювали компанії Gaumont, Main Journey, Quad Productions, France 3 Cinema, La Cie Cinématographique, Panache Productions та AFPI. Частина зйомок відбувалася в Києві: «ворогів народу» затримували в будинку на вулиці Олеся Гончара, а будівля Міськради на екрані стала будівлею НКВС.
Робота отримала кілька нагород, зокрема Cinema of the World Міжнародного кінофестивалю в Дубаї, Platform Міжнародного кінофестивалю в Торонто 2017 року, премію BAFTA, а також премії за найкращий фільм і сценарій британського незалежного кіно 2017 року. У світовому прокаті проект зібрав понад $24,6 млн.
«Остання подорож Леандера» (2017 рік, Німеччина)
Романтична драма Leanders letzte Reise фільмувалась компаніями Syrreal Entertainment GmbH, Rundfunk Berlin-Brandenburg та ARTE Deutschland. Частину зйомок провели в нашій країні - тут продюсером виступила Family Production. Стрічка розповідає про колишнього офіцера німецької армії, який вирушає до України на пошуки давньої коханої. Головну роль виконав Юрген Прохнов, відомий за роботами «Підводний човен», «Дюна» та «Поліцейський з Беверлі-Хіллз - 2».
У прокат фільм виходив лише в Німеччині, а в Україні та Швеції демонструвався на фестивалях «Молодість» і Stockholm International Film Festival відповідно.
«Переможець» (2017 рік, Індія, Грузія)
Зйомки проекту Winner індійського режисера Малінені Гопі пройшли в Україні 2016 року: у Львові, Києві, Волинській та Рівненській областях (зокрема, тут зняли знаменитий «Тунель кохання»). Продюсерами з української сторони стали Іраклі Макацарія (Maq Entertainment) і Анна Паленчук (435Films). У центрі сюжету - колись успішний жокей Махендра, якого батько, відомий магнат, хоче одружити вдруге. Махендра чинить опір, тим паче що від першого шлюбу в нього залишився син і він хоче з ним налагодити стосунки.
«Авантюристи» (2017 рік, Китай, Чехія, Гонконг)
Відомий злодій виходить із в'язниці та вирішує прокрутити нову справу - викрасти діаманти під час Каннського кінофестивалю. Крадіжка виявляється успішною, але збути товар не так просто, як здавалось... Бюджет фільму склав близько $21,84 млн, касові збори - $37,38 млн. Він був у прокаті в Китаї, Гонконгу та на Тайвані.
Стрічку The Adventurers знімали компанії Infinitus Entertainment, Flagship Entertainment, Gravity Pictures Film Production, China Film Co., Shanghai Alibaba Pictures, Media Asia Distribution, Orient Imagine Entertainment, Mannix Pictures, Jebsen Culture та Milk and Honey Pictures. Частина зйомок відбувалась у Києві.
«Голем. Початок» (2018 рік, Ізраїль)
The Golem виробництва Epic Pictures Group - історичний надприродний фільм жахів режисерів Дорона та Йоава Пасів. Зйомки проходили під Києвом, на великому натурному майданчику, котрий видавався режисерам «землею в іншому часовому вимірі». При цьому дія розгортається в Литві: 1673 рік, у невеликому єврейському селі лютує чума. Мешканці вважають, що в усьому винні служителі православної церкви, котрі поступово насаджують свою віру. І тоді одна жінка в розпачі закликає Голема захистити село. Однак ані вона, ані інші мешканці навіть не уявляють, до яких наслідків це призведе.
У широкий прокат фільм не виходив, проте демонструвався на багатьох кінофестивалях, зокрема Busan International Film Festival у Південній Кореї, Morbido Film Fest у Мексиці та London FrightFest Film Festival у Великобританії.
«Ріг носорога» (2018 рік, Іран)
Стрічку Rhino Horn режисера Мохсена Мохсені-Насаба знімали в чотирьох країнах: Вірменії, Ірані, Болгарії та Україні. Частину матеріалу зафільмували у Києві. За сюжетом Садра так довго жила за межами Ірану, що тепер намагається перевезти свою сестру Бахар до Росії. Однак, коли Бахар прибуває до російського аеропорту, її викрадають невідомі. Садра не знає, до кого звернутися, і вирішує сама шукати сестру.
Бюджет проекту склав усього близько $500 тис., будь-яка інформація про касові збори відсутня.
«Розчаровані» (2018 рік, США)
На створення малобюджетної комедії Frustrated Роберта Котабіша та компанії RAK Films витратили лише $5 тис. Зйомки переважно здійснювалися в Америці, проте частину матеріалу відзняли в Кривому Розі. У прокат фільм, вочевидь, ніколи не виходив, інформації про покази на будь-яких фестивалях немає.
«Юля» (2018 рік, США)
Стрічка Роксі Топорович Julia Blue розповідає про дівчину, котра через рік після Революції Гідності їде волонтером до шпиталю для бійців АТО. Там вона закохується у пораненого солдата.
У Роксі українське коріння, та й сюжет фільму просто-таки велів знімати його в Україні - зйомки проходили в Києві, а також селі Підгородці у Львівській області. Показ роботи відбувся на кінофестивалі «Молодість».
«Каракоз» (2018 рік, Казахстан)
Фільм жахів Qarakoz режисера й автора сценарію Романа Сидоренка переказує найстрашніші з легенд казахського фольклору на сучасний лад. Виробництвом займалась компанія Ibro Films, зйомки здійснювались в Україні. Проект вийшов в обмежений прокат у Казахстані та Україні. Точних даних про касові збори немає.
«Розмовляючи з Богом» (2019 рік, США)
Компанія Box of Joy Films 431 знімала стрічку Talking to God в Америці й Україні (в Умані), її режисером стала Майя Баташ.
Після 12 ночей безсоння та відчуття, що її життя руйнується, Ребекка вирушає до України у відчайдушній спробі знайти чарівні ліки. Тут вона нарешті може спати і... знаходить сенс життя - чималою мірою завдяки людині, яка абсолютно щаслива, попри те що в неї нічого немає.
«Чудова сімка» (2019 рік, Німеччина)
Фільм розповідає про відставного військового Девіда Герра. Мільйонер Ентоні Левін наймає його для порятунку своєї дружини Валентини, котру викрав лідер партизанського угруповання. Для виконання місії Герра набирає команду з шести шибайголів. Зйомки The Glorious Seven режисера Гаральда Франкліна відбувалися в Іспанії, Італії, на Коста-Ріці, а також в Україні (у Львові, в Тараканові та Пилипці). Виробництвом займалась компанія Arena Filmverwertung. У прокаті стрічки не було, та це й не входило в плани творців.
«Дев» (2019 рік, Індія)
Титульний герой романтичного фільму з елементами бойовика та пригод Dev - молодик на ім'я Дев - живе одним днем і геть не замислюється про майбутнє. Якось він закохується в американську дівчину, просто побачивши її профіль у Facebook, але вона не відповідає на повідомлення. Допоки Дев не зустрічає її в Індії…
Виробництвом роботи режисера Раджата Равішанкара займалась компанія Prince Pictures. Бюджет склав 55 млн рупій, тобто близько $770 тис., тоді як у прокаті зібрано приблизно $93 тис. Зйомки проходили в Україні (у Києві та Карпатах), чому сприяла компанія Анни Паленчук 435Films.
«99 пісень» (2019 рік, Індія)
Іще один індійський реліз, 99 Songs, цього разу від режисера Вішвеша Крішнарамурті. Виробництвом займалися компанії Ideal Entertainment та YM Movies. З українського боку допомогу з підбору локацій надавала вже згадана 435Films.
Музично-романтична стрічка розповідає про відомого музиканта, який пробує свої сили на композиторському терені. Тривалий час у нього нічого не виходить, але головний герой не полишає наміру. Прем'єра фільму відбулась 9 жовтня на кінофестивалі в Пусані (Південна Корея), а в прокат він вийде вже на початку 2020 року.
Проекти у виробництві
«План А» (2020 рік, Ізраїль, Німеччина)
Над фільмом Plan A - спільним проектом компаній Getaway Pictures, Jooyaa Filmproduktion Berlin, Phiphen Pictures, SE Film Production та United Channel Movies - працюють вищезгадані Дорон і Йоав Паси. Зйомки відбувались у Львові, а залучені кошти пообіцяли витратити на оновлення фасадів будівель на вулиці Лесі Українки.
1945 рік, Друга світова війна. Німеччина. За сюжетом група євреїв планує отруїти водоочисну систему міста, аби вбити нацистів.
«Проект Кахута» (2020 рік, Індія)
Сюжет фільму Project Kahuta Анкура Паджні спільного виробництва Arthashastra Films та HK Innovation побудований довкола реальної історії боротьби індійської розвідки проти спецслужб Пакистану з метою отримання даних про ядерну зброю з науково-дослідних лабораторій у місті Кахута. Зйомки здійснювали в Індії, США, а також Україні - в Одесі.
«Ми заспіваємо цьому світу колискову» (2020 рік, Румунія)
Під час роботи над апокаліптичною стрічкою про двох закоханих - єдиних, які лишилися живі, - Адріан і Дуру настільки втрачають зв'язок із реальністю, що вирішують покінчити зі світом по-справжньому, аби врятувати його від страждань.
Зйомки чорної романтичної драми We Put the World to Sleep Адріана Тофея відбувалися в Чернівцях.
На цьому наш огляд закінчений. Як ви могли пересвідчитись, іноземці продовжують знімати в Україні, а з появою рібейтів кількість таких проектів може значно збільшитися.