Упродовж багатьох років у світі панувала думка, що все, чого торкається Ілон Маск, перетворюється на золото. Але з Twitter щось пішло не так: попри зростання акцій соцмережі у момент, коли мільярдер заявив про бажання її придбати, після фактичного закриття угоди компанію весь час лихоманить. І річ навіть не у вартості, оскільки одразу ж після купівлі Маском Twitter став приватною компанією, а його акції прибрали з торгів на Нью-Йоркській біржі: новий власник із першого дня не приховує, що хоче для соцмережі справжньої революції, а останні, як відомо, без значних потрясінь не обходяться. Тому Twitter уже три тижні поспіль щоденно генерує новини різного ступеню сенсаційності, а спостерігачі намагаються спрогнозувати, куди ексцентричний багатій зрештою заведе одну з найпопулярніших соцмереж світу. І хоча до фіналу п'єси ще, схоже, далеко, сьогодні спробуємо підбити перші проміжні підсумки – поки інформації не стало так багато, щоб у ній потонути.
Масові звільнення, вбивство верифікації, втеча зірок і компаній
Ілон Маск не був би собою, якби не почав свій роман із Twitter із гучного, ризикованого та трохи божевільного кроку.
Навіть із двох кроків: по-перше, мільярдер прийшов до офісу компанії з раковиною в руках, а по-друге, звільнив декількох її (компанії, не раковини) топменеджерів, сам обійнявши місце гендиректора. Серед тих, кого одразу попросили на вихід, виконавчий директор Параг Агравал, фінансовий директор Нед Сігал, керівник відділу юридичної політики, довіри та безпеки Віджая Гадде, а також головний юрисконсульт Шон Еджетт.
Спершу це трохи шокувало широкий загал, та дуже швидко новина загубилась у потоці, адже на звільненні керівництва Маск не зупинився. Ознайомившись із фінансовим станом Twitter, власник дійшов висновку, що воно не просто складне, а майже катастрофічне, тому єдиним виходом із ситуації будуть масові звільнення персоналу. Про це Ілон спочатку відзвітував публічно, заявивши, що Twitter утрачає понад $4 млн щоденно, а потім зустрівся зі співробітниками, пояснивши: аби врятувати соцмережу в перший час, йому довелося продати акції компанії Tesla на суму $3,9 млрд. Утім, у довгій перспективі, на думку Маска, не допомогло б навіть це, тому спочатку мільярдер запропонував тим, хто піде добровільно, доволі непогані умови: три місяці вихідної допомоги, що на 50% більше, ніж мало б бути за законом.
Ті ж, хто залишився, мали шанс отримати від Маска внутрішнє розсилання, у котрому він описував нову модель роботи й побудову «проривного Twitter 2.0». Звучить дуже круто (майже як посада технокороля, що її Ілон придумав для себе у Tesla), але насправді йдеться передусім про «надзвичайно хардкорний» режим роботи з неминучими понаднормовими змінами. Важко сказати, на що саме розраховував мільярдер, проте результат виявився прогнозованим: на сьогодні з приблизно 7,5 тис. співробітників Twitter лишилася тільки половина, причому звільнення торкнулися практично всіх відділів – від продуктових та інженерних команд до модераторів і кураторів контенту.
Ба більше, обіцянки «хардкорного» режиму не влаштували саме технічних співробітників компанії, котрі відповідають за виправлення помилок і запобігання перебоям в обслуговуванні, а це так само призвело до того, що стійкість усієї платформи опинилася під загрозою. Наприклад, за даними порталу Down Detector, який відстежує збої в роботі сайтів і застосунків, увечерi минулого четверга кількість повідомлень про перебої з Twitter зросла приблизно всемеро. Схоже, саме через це серце Маска все ж розтануло, бо невдовзі в ЗМІ почала з'являтись інформація, що мільярдер не те щоб передумав, але пішов на певні поступки. Наприклад, погодився не забороняти дистанційної роботи, а лише жорстко контролювати її ефективність, а також зустрівся з деякими ключовими співробітниками, спробувавши вмовити їх залишитися. Поки невідомо, до чого ці поступки привели та чи будуть вони достатніми, щоб утримати важливих працівників, проте буквально наприкінці минулого тижня керівництво Twitter тимчасово – до сьогоднішнього ранку – закрило офіси та деактивувало всі перепустки. Подейкують, це через побоювання саботажу: аби хтось із співробітників умисно не порушив роботи соцмережі чи не пошкодив важливих даних. Д – довіра.
Ще один крок, через який всі обговорюють Маска та Twitter, – оновлення підписки Twitter Blue, що містить можливість отримати синю галочку верифікації будь-кому лише за $8 на місяць. У починання ніби й добра мета – зменшити залежність платформи від рекламодавців, та у підсумку це призвело до не надто хороших результатів. Власне, цю драму можна було спостерігати наживо кілька минулих тижнів поспіль, але якщо ви все пропустили, то ось стислий переказ. Після впровадження новинки, котра не відрізняється від оригінальної галочки, що видається тільки після підтвердження ідентичності користувача (дізнатись, яка саме галочка у конкретного користувача, можна лише натиснувши на неї), соцмережа заповнилася фейковими акаунтами людей та корпорацій. У найгірших випадках це спричинило різке падіння курсу акцій компаній, які стали жертвою жартівників. Побачивши, що верифікація всіх без винятку користувачів загрожує серйозними наслідками, Twitter усе ж припинив продаж галочок. Але назад спірного рішення так просто не відмотати: через труднощі з верифікацією, а також через масові звільнення, що можуть призвести до складнощів із модерацією контенту, низка великих корпорацій призупинила рекламні витрати у соцмережі. Серед них фармгігант Pfizer, одна з найбільших харчових компаній світу Mondelez, автовиробники Audi та General Motors. Трохи пізніше до цього переліку приєднався модний бренд Balenciaga, котрий взагалі вчинив радикально, видаливши акаунт із 950 тис. підписників. Щоправда, причин такого рішення французи не пояснили, тому, можливо, це просто жест солідарності з тими, кого звільнив Маск.
Останнє припущення має цілком правдоподібний вигляд, особливо коли зважити на те, що саме на знак протесту проти масових звільнень із Twitter масово йдуть зірки різного штибу та величини. Однією з перших, іще наприкінці жовтня, про таке рішення повідомила модель Джіджі Хадід, а пізніше до неї приєдналась Ембер Херд, яку з Маском у минулому пов'язували романтичні стосунки.
youtube.com/@SkavlanTV
Також у переліку Стівен Фрай, Вупі Голдберг, Теа Леоні, Еллен Помпео, Шонда Раймс, Браян Коппельман і багато інших. Більшість зірок не поривають відносин із Twitter остаточно, але принаймні до тривалої паузи в їхній присутності слід бути готовими
Чого хоче Маск, та чи вийде в нього побудувати Twitter 2.0
Звісно, знати потаємних думок Ілона не може ніхто (іноді здається, що навіть він сам), проте своїх публічних прагнень Маск ніколи не приховував. Згідно з ними основна мета покупки Twitter для мільярдера – гуманістичні інтереси: він хоче допомогти людству знайти спільну мову, аби воно у «здоровій атмосфері» могло обговорювати широкий спектр питань без необхідності застосовувати насилля. Роз'ясненню своєї мотивації Ілон присвятив цілого листа, в якому серед іншого зазначив, що в ідеалі соцмережа під його керівництвом має стати гостинним місцем, де діють закони, а не пекельним збіговиськом, у котрому всім можна все. Водночас мільярдер зазначив, що його шляхетна місія цілком може провалитися.
Думку про нові реалії Twitter продовжили й перші після закриття угоди з придбання соцмережі твіти Маска: він написав, що пташка вільна, а потім додав, що тепер настануть хороші часи.
Загалом Ілон неодноразово обіцяв робити все, аби у Twitter процвітала свобода слова здорової людини – для цього він навіть планує прибрати функцію одвічного бану й поновив акаунт Дональда Трампа (звичайні користувачі могли висловити свою думку про це за допомогою голосування). Та поки слова зі справами у мільярдера не завжди збігаються: називаючи себе абсолютистом свободи слова, він, наприклад, не соромиться звільняти інженерів Twitter, які публічно його критикували.
Що ж до новинок у функціоналі, то їх, судячи з попередніх заяв, очікується чимало. Наприклад, зараз Маск розглядає можливість введення платного відеоконтенту, платних приватних повідомлень знаменитостям і повернення опції розміщення коротких відео Vine. Також за додаткову платню у користувачів може з'явитися можливість скоротити кількість реклами, а ще твіти можуть стати довшими за нинішні 280 символів.
Загалом сьогодні панує думка, що в майбутньому Маск хоче перетворити Twitter на суперзастосунок за аналогією з китайським WeChat. Якщо все вийде, то користувачі отримають універсальну платформу, котра обслуговуватиме цілу низку потреб – від месенджера та перегляду медіаконтенту до банківських послуг і замовлення їжі. Крім того, знаючи прихильність Маска до криптовалют, саме Twitter може стати експериментальним майданчиком, на котрому різноманітні коїни будуть повноцінним платіжним засобом.
Мільярдер розуміє, що не всі його починання приживуться, тому вже зараз попереджає: наступні кілька місяців Twitter робитиме чимало тупих речей. Проте в себе він усе ж вірить, адже до 2028 року планує збільшити кількість щоденних активних користувачів соцмережі з 329 млн до 930 млн, а також наростити виторг до $26,4 млрд – уп'ятеро проти 2021 року.
Тож є сенс вважати розмови про швидку смерть соцмережі дещо передчасними: попри гучні новини про негаразди, впродовж тижня після того, як Ілон Маск став власником Twitter, приріст кількості активних користувачів сервісу збільшився на понад 20%, становивши понад 15 млн нових користувачів, що монетизуються.