«Економія часу й ресурсів» - якщо стисло, то так Кирило Матвієнко, директор із продажу компанії Global Images Ukraine, ексклюзивного представництва Getty Images в Україні, формулює ключові переваги для продакшенів у роботі з відеоконтентом найбільшої цифрової медіаплатформи. І пояснює: «Ми продаємо те, що є частиною професійного процесу великих компаній. Якісний творчий продукт, зроблений професіоналами для професіоналів. У нас є вже готовий матеріал практично будь-якої тематики, з котрого можна вибирати слушні фрагменти - і не залежати від таких факторів, як weather day, пори року, закриті кордони, обмежений бюджет тощо. З контентом Getty потрібний результат можна отримати значно дешевше, ніж коли знімати самим».
Ба більше: деякі варіанти контенту, доступні клієнтам Getty, практично неможливо зняти самостійно. «Там, де потрібно показати те, що знімається непросто - зі спецефектами, під землею, під водою, в космосі, - це до нас, - пояснює Кирило. - Або складна графіка: наприклад, як прилетів метеорит, врізався в Землю та спровокував льодовиковий період».
Відео - Warner Bros. Studios
Як наочний приклад контенту з таким розмаїттям можливостей Матвієнко наводить вибух гелікоптера з «Матриці»: для створення відео у величезному ангарі була побудована частина дзеркальної стіни хмарочоса, до якої підлетіла та вибухнула модель вертольота. Ці кадри, зняті з різних ракурсів, доступні клієнтам Getty на «зеленці»: береш їх - і «підриваєш» гелікоптер як і де хочеш
«Getty Images - це по суті величезна бібліотека візуальних матеріалів, що покриває всі царини діяльності людини, - продовжує Кирило тему нестандартного контенту. - У нас величезна кількість ілюстративного матеріалу, що дає змогу побачити будь-які процеси в будь-яких дисциплінах: фізика, хімія, географія, біологія, анатомія, історичні події. Пам'ятаю, колись до нас звернувся один проект про здоров'я - їм потрібно було проілюструвати тему паразитів. А як це зняти? Хіба що показати людину, котра страждає від цієї напасті, і то лише з її дозволу та згоди. Але як відкрити глядачеві сам цей мікросвіт? Для цього потрібен геть особливий ілюстративний матеріал професійного медичного штибу - і він є в нас: спеціальні каталоги, в яких представлений такий контент. Починаючи від хімічних сполук і закінчуючи видами вірусів і бактерій».
Здалеку може видатися, що це якийсь фантастичний дракон у небі, а насправді - колонія мікроскопічних золотистих водоростей, котра рухається крізь рідину: тих самих, через які у спеку цвітуть наші водойми
Резюмуючи тему раціонального використання часу та грошей, Кирило наводить простий і зрозумілий аргумент: «Один договір на п'ять сторінок - і всі 375 із гаком млн фрагментів відео- й фотоконтенту, представлених у нас, доступні клієнтові». Лишилися питання? Що ж, спробуємо припустити які - і дати на них відповіді.
Питання перше та головне: а що з правами?
Відповідь залежить від того, як саме ви маєте намір використовувати контент. Нюанси використання в комерційній рекламі, звісно, обговорюються окремо в кожному конкретному випадку, а от коли ви знімаєте телепродукт, все стає набагато простіше. «У контенту, який ми продаємо, очищені всі права для використання в телевізійному виробництві, - каже Матвієнко. - Правовласник чітко вказує, що в таких випадках не потрібне отримання дозволу від осіб або об'єктів власності, зображених у кадрі. Бо початкова мета такого контенту - редакційне оформлення телевиробництва, що не потребує отримання специфічних дозволів, обумовлених законом про рекламу».
До речі, освітніми можуть уважатися навіть не зовсім очевидні з цього погляду проекти. «Ми співпрацюємо з творцями тревел-шоу «Орел і Решка». Для передач їм потрібно дуже багато заявочних планів: ефектні прольоти, красиві зйомки історичних місць, і для цих цілей вони здебільшого використовують наш контент. Але ось була ситуація: в одній з азійських країн до кадру потрапили знаменитості. Клієнт сам отримував у селебріті дозвіл на зйомку. А далі в програмі використали як свій матеріал, так і наш - відеокадри концертів цих зірок у потрібній країні. Ми тоді за запитом клієнта запитували додаткове підтвердження у Getty Images: на використання відео з концерту зірки. Отримали згоду, адже спершу мета програми - освітньо-розважальна: навчити, як добре відпочити (ну й потім, звісно, розважальна мета). А для таких проектів питань із правами у принципі немає».
І що ж, геть усі відеоколекції Getty можна так використовувати?
Майже. Серед понад 130 величезних відеоколекцій є буквально кілька, які відзначені додатковими обмеженнями: Digital Globe, BBC Motion Gallery, TVNZ, NBC News Archives і NBA. Тому, якщо хочете ліцензувати саме цей контент, натисніть тут, аби ознайомитися зі специфічними умовами.
Які типи ліцензій пропонує Getty Images?
Існують три типи ліцензійних моделей, які вказуються на сайті Getty в описі кожного конкретного відео. Перша - royalty-free. Це не означає, що ліцензія безкоштовна, але у варіанті royalty-free ліцензійний збір сплачується одноразово, і немає необхідності платити додатково, коли контент використовується повторно. Таке відео ліцензується для необмеженого та безстрокового використання в усьому світі, а ціни залежать від розміру файлу. Дві інші - це моделі rights-ready й rights-managed: обидві передбачають, що контент ліцензується для певних типів використання, а ціни залежать від таких факторів, як розмір, розміщення, тривалість використання та географічне поширення.
Royalty-free |
Rights-ready/rights-managed |
Безстроково: немає терміну дії або дати закінчення ваших прав на використання контенту. В усьому світі: контент можна використовувати на будь-якій географічній території. Необмежено: контент можна використовувати скільки завгодно разів. Будь-які медіа: контент можна використовувати у друкованому, цифровому чи будь-якому іншому форматі. Не ексклюзивно: у вас немає виняткових прав на використання контенту. Getty Images може ліцензувати той самий контент іншим клієнтам. Коли ви хочете отримати ексклюзивні права на використання контенту без ліцензійних відрахувань, потрібно зв'язатися з представництвом Getty Images, щоб обговорити таку можливість. |
Лімітовано: використання контенту може бути обмежене цілями його застосування, форматом, періодом часу, тиражем, розміщенням, розміром файлу, територією, а також будь-якими іншими умовами, котрі супроводжують контент на сайті Getty Images.
Не ексклюзивно: це означає, що, коли у ваших конкретних домовленостях із Getty не вказано інше, у вас немає виняткових прав на використання контенту і компанія може ліцензувати його ж іншим користувачам. |
Крім того, у Getty Images існує спеціальний формат ліцензії Comp. Preview. Він передбачає, що ви можете безкоштовно використовувати preview-контент із сайту Getty Images протягом 30 днів після завантаження для макетування тестового проекту, але без права публічного відтворення. Для можливості публічної трансляції необхідно придбати ліцензію.
На сайті є розділи Creative й Editorial - у чому різниця у використанні відеоконтенту з них?
Якщо стисло: відео (а також фото, графіка та музика) з розділу Creative призначене для комерційного використання (тобто реклами), а Editorial - для редакційного (включно з теле- й кіновиробництвом). Водночас, звісно, можна використовувати і creative-фрагменти в редакційному контенті (а от навпаки - не можна). У кожному розділі є нюанси, пов'язані з типом ліцензії.
Creative |
Editorial |
Royalty-free: цей контент можна використовувати в рекламі, теле- та кіновиробництві, оформленні вебсайтів, блогів, презентацій, друкованих матеріалів, подкастів і багато чого іншого в усьому світі скільки завгодно разів.
|
Royalty-free: тут зворотна ситуація - в розділі Editorial контенту з таким типом ліцензії немає. Rights-ready/rights-managed: ці відео, зняті провідними новинними й entertainment-копаниями, призначені для використання тільки у зв'язку з подіями, що заслуговують висвітлення в медіа або викликають суспільну зацікавленість (під це визначення багато в чому підпадає теле- і кіновиробництво). Використовувати такий контент можна з обмеженнями, про які йшлося вище. |
Такими є ключові моменти, пов'язані з типами відеоконтенту Getty та його ліцензування, а якщо хочеться більше деталей, то знайти їх можна на сайті правовласника - тут і тут.
Добре, а скільки все це коштує?
По-різному, але доступно. «Ціна може варіюватися - умовно - від $15 до $150 за те саме відео. У чому різниця? В умовах фактичної угоди, - пояснює Матвієнко. - Коли кіно- або телекомпанія створює контент системно - наприклад, постійно знімає серіали, - наш контент може допомогти закрити десь десяту частину рутинних знімальних завдань. І в такому разі дуже вигідна угода про системну роботу, що дозволяє компанії отримувати наш продукт за нижчою ціною. В інших виробників попит виникає спорадично, і вони отримують вищу роздрібну ціну: в перерахунку на одиницю контенту виходить утричі-уп'ятеро вище, ніж для компаній, які співпрацюють із нами на постійній основі. В усіх є завдання розв'язати робоче питання за невеликі гроші. Але коли починаєш пояснювати - мовляв, аби максимально знизити вартість, потрібно вести системну роботу, - мало хто тебе чує та розуміє. Проте ми весь час перебуваємо в пошуку цього повсякчасного системного співробітництва, не втомлюючись розповідати про нього і всіляко його просувати».