Минулого тижня (12 лютого) Нацрада з питань телебачення і радіомовлення зробила те, чого давно домагався ринок, - затвердила зміни до Правил мовлення телевізійних і радіоканалів у дні жалоби (скорботи) та дні пам'яті. Нині справа за Міністерством юстиції - якщо правки схвалять і зареєструють, вони набудуть чинності.
Але що це за зміни? Чому вони такі важливі та як уплинуть на роботу телерадіоорганізацій (ТРО) і провайдерів програмної послуги? Розберімося.
Палаюча свічка
Почнемо, мабуть, із того, що тематичні нішеві канали в Україні протягом тривалого часу страждали від санкцій Нацради, позаяк не завжди ставили запалену свічку потрібними днями та годинами. Показовий приклад - дитячі канали NIKI Kids і NIKI Junior, керівництво яких неодноразово нарікало на те, що свічки та хвилини мовчання лякають маленьких глядачів, а договорами з рекламодавцями приписано не розміщувати в роликах жодних знаків, окрім логотипу. Водночас регулятор не мав права не карати цих каналів, бо законодавча база вимагала ставитися до всіх однаково - мовникам загрожували штрафи. Нарешті 9 січня минулого року з ініціативи ТОВ «Дитяче телебачення України» і ТОВ «Музичний телеканал РУ М'юзік» Нацрада створила робочу групу для вдосконалення Правил мовлення теле- і радіоканалів у дні жалоби (скорботи) та дні пам'яті. Головою групи призначили заступника глави регулятора Уляну Фещук. З її відходом групу очолив нинішній заступник голови Нацради Валентин Коваль.
Через пандемію та подальший карантин робота групи була припинена, але вже в грудні поновилася. Як тоді пояснював Коваль, стало очевидно, що правила застаріли, а на території України та за кордоном з'являється «дедалі більше форматних каналів». Тому чекати довше просто не можна. Під час громадських слухань Нацрада отримала майже 40 пропозицій щодо змін Правил мовлення від галузевих організацій, представників індустрії та Громадської ради, що діє при регуляторі. І майже всі були враховані.
Якщо правки набудуть чинності, мовник, в ефірі котрого свічка логічно недоречна, зможе самостійно вирішувати - ставити її чи ні. Буквально прописане наступне: «Розміщення зображення палаючої свічки або відповідного стилізованого зображення не є обов'язковим для телерадіоорганізацій, у ліцензіях на мовлення яких у частині програмної концепції в описі формату мовлення є слова «дитячий», «музичний».
24/18
Раніше Правила приписували, аби ТРО інформували населення з розрахунку цілодобового мовлення. Нині ж моніторинг відстежуватиме 18 годин ефіру - із 6-ї ранку до півночі.
До речі, за порушення Правил у нічний час у грудні 2019 року «під роздачу» потрапляли телеканал «112 Україна» та провайдер програмної послуги «Горизонт-TV» (ВМП «Горизонт»). Уночі 29 серпня в День пам'яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, в ефірі «112 Україна» майже 6 годин не було жодної інформації про День пам'яті. А «Горизонт-TV» допустив аналогічне порушення 8 вересня, в День пам'яті у зв'язку із 75-ми роковинами початку депортації українців у 1944-1951 роках. Щоправда, не протягом шести годин, а з 00:00 до 02:34.
Нові комбінації информування
Якщо раніше телеканал зобов'язувався демонструвати свічку, вмикати звук метронома, показувати відповідну плашку, робити усне повідомлення та супроводжувати картинку рухомим рядком, то нині ТРО можуть отримати право використовувати різні комбінації. І це не буде порушенням.
Так, «повідомлення про оголошення дня трауру (скорботи, жалоби) або відзначення дня пам'яті у випуску новин або шляхом оголошення хвилини мовчання вважається інформуванням відповідно до цього пункту».
Вище перераховані ключові зміни, але насправді правок більше. Тому ми постаралися звести все в одну порівняльну таблицю:
Було |
Стане* |
У разі видання Указу Президента України, ухвалення постанови Верховною Радою України, а також інших нормативно-правових актів про оголошення в Україні днів трауру (скорботи, жалоби) та днів пам'яті телерадіоорганізації мають внести на цей день (але не пізніше ніж за 12 годин із моменту розміщення на офіційних вебсайтах відповідних органів державної влади нормативно-правового акта) до теле-, радіопередач та сітки мовлення зміни. |
У день трауру (скорботи, жалоби) або в день пам'яті власники, посадові чи службові особи, творчі працівники ТРО у телерадіопрограмах не піддають сумніву доречність проголошення дня трауру (скорботи, жалоби) або відзначення дня пам'яті.
Сітка мовлення має бути приведена у відповідність до цих Правил не пізніше ніж за 12 годин із моменту оприлюднення на офіційних вебсайтах органів державної влади відповідного нормативно-правового акту.
У день трауру (скорботи, жалоби) або день пам'яті ТРО оголошують хвилину мовчання о 12:00 або в інший час, визначений відповідним нормативно-правовим актом.
Перед хвилиною мовчання організації, що здійснюють телемовлення, повідомляють, з якого приводу оголошено день трауру (скорботи, жалоби) або відзначається день пам'яті. Під час хвилини мовчання на телеканалах демонструється статична або динамічна повноекранна заставка у супроводі звуку метронома або без звукового супроводу.
Перед хвилиною мовчання організації, що здійснюють радіомовлення, повідомляють, з якого приводу оголошено день трауру (скорботи, жалоби) або відзначається день пам'яті, шляхом голосового повідомлення. Хвилина мовчання транслюється у супроводі звуку метронома або без звукового супроводу. |
У разі оголошення дня трауру (скорботи, жалоби) телерадіоорганізації зобов'язані: - припинити трансляцію комедійних та еротичних фільмів, гумористичних, розважальних та музичних передач, що містять твори мажорного звучання, теле- і радіовікторин, музичних передач на замовлення у прямому ефірі; - припинити трансляцію рекламних роликів, що містять елементи гумору та еротики; - поширювати мінімум раз на годину в ефірному часі інформацію про день трауру (скорботи, жалоби); - під час телетрансляції розмістити зображення палаючої свічки; - оголосити о 12:00 хвилину мовчання із супроводженням звуку метронома, якщо інше не передбачено відповідним нормативно-правовим актом. |
У день трауру (скорботи, жалоби) телерадіоорганізації, що здійснюють телемовлення, припиняють трансляцію: - комедійних та еротичних фільмів; - гумористичних та розважальних передач, за винятком трансляції пісенного конкурсу Євробачення, дитячого пісенного конкурсу Євробачення; - передач, що містять аудіовізуальну інформацію еротичного характеру; - музичних кліпів, реклами та повідомлень, що містять аудіовізуальну інформацію гумористичного та еротичного характеру.
У день трауру (скорботи, жалоби) телерадіоорганізації, що здійснюють радіомовлення, припиняють трансляцію: - музичних передач, що містять твори мажорного звучання; - вікторин і розіграшів призів; - музичних творів, реклами та повідомлень, що містять аудіальну інформацію гумористичного та еротичного характеру.
У день пам'яті телерадіоорганізації, що здійснюють радіомовлення, припиняють трансляцію: - музичних передач, що містять твори мажорного звучання; - вікторин і розіграшів призів; - музичних творів гумористичного характеру.
Для цілей застосування цієї норми використовуються визначення та критерії, встановлені Законом України «Про захист суспільної моралі» та Законом України «Про телебачення і радіомовлення».
Відхилення від умов ліцензії в частині програмної концепції мовлення або інших вимог законодавства у сфері телерадіомовлення щодо обсягу певних програм у зв'язку з виконанням цих вимог не вважається порушенням та не тягне за собою відповідальності телерадіоорганізації. |
У день пам'яті телерадіоорганізації зобов'язані внести до телерадіопередач та сітки мовлення такі зміни: - поширювати мінімум раз на дві години в ефірному часі інформацію про день пам'яті; - припинити трансляцію комедійних та еротичних фільмів, гумористичних передач; - під час телетрансляції розмістити на екрані відповідне стилізоване зображення (або палаючу свічку), що є доречним до відповідної події; - оголосити о 12:00 хвилину мовчання із супроводженням звуку метронома, якщо інше не передбачено відповідним нормативно-правовим актом. |
У день пам'яті телерадіоорганізації, що здійснюють телемовлення, припиняють трансляцію: - комедійних фільмів; - гумористичних передач; - музичних кліпів, реклами та повідомлень, що містять аудіовізуальну інформацію гумористичного характеру.
Для цілей застосування цієї норми використовуються визначення та критерії, встановлені Законом України «Про захист суспільної моралі» та Законом України «Про телебачення і радіомовлення».
Обмеження цього пункту не стосуються телерадіоорганізацій, у ліцензіях на мовлення яких у частині програмної концепції в описі формату мовлення є слово «дитячий».
Відхилення від умов ліцензії в частині програмної концепції мовлення або інших вимог законодавства у сфері телерадіомовлення щодо обсягу певних програм у зв'язку з виконанням цих вимог не вважається порушенням та не тягне за собою відповідальності телерадіоорганізації. |
|
У день трауру (скорботи, жалоби) або день пам'яті у проміжку часу між 06:00 та 24:00 телерадіоорганізації, що здійснюють телемовлення, розміщують зображення палаючої свічки. У день пам'яті у проміжку часу між 06:00 та 24:00 телерадіоорганізації, що здійснюють телемовлення, розміщують зображення палаючої свічки, або відповідне стилізоване зображення, яке є доречним до відповідної події. Розміщення зображення палаючої свічки або відповідного стилізованого зображення не є обов'язковим для телерадіоорганізацій, у ліцензіях на мовлення яких у частині програмної концепції в описі формату мовлення є слова «дитячий», «музичний». |
|
У день пам'яті повідомлення про відзначення дня пам'яті подається телерадіоорганізаціями у кожному випуску новин у проміжку часу між 07:00 та 10:00 і між 18:00 та 21:00. Такі повідомлення не є обов'язковими для телерадіоорганізацій, у ліцензіях на мовлення яких у частині програмної концепції в описі формату мовлення є слова «дитячий», «музичний», а також у випадках, коли новини виходять у повторі від попередніх періодів. Цей пункт не зобов'язує телерадіоорганізацію створювати новини, якщо вони відсутні у типовій сітці мовлення або у програмній концепції телерадіоорганізації. |
|
У день трауру (скорботи, жалоби) повідомлення про оголошення дня трауру (скорботи, жалоби) подається телерадіоорганізаціями у кожному випуску новин у проміжку часу між 06:00 та 24:00. Такі повідомлення не є обов'язковими для телерадіоорганізацій, у ліцензіях на мовлення яких у частині програмної концепції в описі формату мовлення є слова «дитячий», «музичний», а також у випадках, якщо новини виходять у повторі від попередніх періодів. Цей пункт не зобов'язує телерадіоорганізацію створювати новини, якщо вони відсутні у типовій сітці мовлення або у програмній концепції телерадіоорганізації. |
|
У день трауру (скорботи, жалоби) або день пам'яті телерадіоорганізації інформують, з якого приводу оголошено день трауру (скорботи, жалоби) або відзначається день пам'яті, один раз на дві години у проміжку часу між 06:00 та 24:00.
Як інформування телерадіоорганізація може використовувати різні способи і комбінації повідомлень, зокрема усне повідомлення, рухомий рядок, повноекранну заставку, плашку, текстове повідомлення тощо.
Повідомлення про оголошення дня трауру (скорботи, жалоби) або відзначення дня пам'яті у випуску новин або шляхом оголошення хвилини мовчання вважається інформуванням відповідно до цього пункту.
Інформування відповідно до цього пункту не є обов'язковим для телерадіоорганізацій, у ліцензіях на мовлення яких у частині програмної концепції в описі формату мовлення є слова «дитячий», «музичний». |
*за умови ухвалення Міністерством юстиції
Рішення Нацради невдовзі буде передане для державної реєстрації до Міністерства юстиції України. Після офіційного оприлюднення воно набуде чинності й, відповідно, буде розміщене на сайті регулятора. Чекаємо!