Якщо ви пропустили перший вікенд кінотеатрів, що нарешті відкрилися (так-так, нагадуємо, їм дозволили працювати від 2 липня), і все ще сумніваєтесь, чи варто йти в кіно під час карантину, наважимося дати пораду - безперечно, йти! MBR провів опитування керівників кінотеатрів у різних куточках України, і зараз розповімо, чи вдалося їм перезапуститись, яких заходів безпеки вжито та чого чекають демонстратори від глядачів і прокату. Крім того, ми самі сходили в кіно й поділимося досвідом.
Почнімо з коментарів. Їх надали Сергій Зленко (київський кінотеатр Boomer), Дмитро Деркач (мережа «Планета Кіно»), Вікторія Добровольська (мережа «Оскар») і столична мережа комунальних кінотеатрів КП «Київкінофільм» (12 кінотеатрів, зокрема «Флоренція» та «Ленінград» на лівому березі Києва, а також «Лейпциг» і «Київська Русь» на правому). Зв'язатися з найбільшою в Україні мережею кінотеатрів Multiplex нам не вдалось, але почасти відповідна інформація знайшлася на Facebook-сторінці компанії.
Отже:
- Чи відкрились ви 2 липня? Чи були сумніви, враховуючи, що 50% заповнюваності залів може бути недостатньо для окупності, що люди побоюються, що немає нових релізів?
Сергій Зленко: «Відкрились. Чотири зали з чотирьох у кінотеатрі Boomer у торговому центрі «РайON».
Дмитро Деркач: «Ми відкриваємося в усіх містах, де немає заборони місцевої влади (працюють шість багатозальних кінотеатрів із дев'яти - два в Києві, два в Одесі, по одному в Харкові та Дніпрі). З цих причин наразі не відкриваємо кінотеатрів у Львові. У Сумах поки теж чекаємо рішення місцевих органів. Щодо негативних факторів... Ми теж цього боїмося, нових очікуваних прем'єр практично немає. Але треба спробувати. Якщо все буде кепсько, закритись ми завжди встигнемо. Я все ж таки гадаю, що збитки за відкритих кінотеатрів будуть менші, ніж під час карантину, коли ми були повністю зачинені».
Вікторія Добровольська: «Відкриваємо всі кінотеатри нашої мережі. Це лише Київ. Три багатозальники. Фільмів наразі мало, більшість - повтори».
КП «Київкінофільм»: «Поки відкриття кінотеатрів [мережі] відтермінували, зважаючи на дуже високі показники захворюваності в Києві. 50% заповнюваності для поточних сеансів не є проблемою, однак формат зустрічей зі знімальними групами, творчих вечорів тощо - а це досить часта практика для нашої мережі - фактично неможливий».
Multiplex: Мережа вказує, що кінотеатри не відкрилися лише у Львові - «кінотеатри в цьому місті ще зачинені». Відповідно, Multiplex можна відвідати в Києві, Дніпрі, Одесі, Запоріжжі, Миколаєві, Херсоні, Харкові, Хмельницькому, Житомирі, Кривому Розі, Маріуполі, Рівному, Чернігові, Полтаві, Луцьку та Черкасах.
Які заходи безпеки введені? Де починається «поріг відповідальності» - на вході до залу, біля стійки каси, біля входу до кінотеатру (до приміщення, на поверх)?
Сергій Зленко: «У нас робота з забезпечення безпеки глядачів починається ще на вході до торгового центру - ми співпрацюємо з ТЦ, вони це забезпечують. У межах кінотеатру окрім тих зобов'язань, які на нас покладають уряд та місцева влада, ми докладатимемо усіх зусиль, аби глядачі керувалися здоровим глуздом та взаємоповагою».
Дмитро Деркач: «До початку робочої зміни співробітник повинен: пройти скринінг температури тіла в адміністратора кінотеатру, ретельно помити руки з милом і обробити їх антисептиком, одягнути захисну маску, захисний щиток, захисні рукавички. Щогодини у співробітників буде п'ятихвилинна перерва, аби перепочити від щитка, помити руки, змінити маску та рукавички. Кошики для покупок постійно дезінфікуються, столи у фойє розміщені на відстані 1,5 метри - за одним столиком одночасно може перебувати не більш як чотири особи (не враховуючи дітей). У кімнаті для куріння може одночасно бути не більш ніж чотири особи. Всі контактні поверхні у кінотеатрі обробляються спиртовим антисептиком раз на три години, а в залах усі контактні поверхні обробляються перед кожним сеансом. Система вентиляції працює у посиленому режимі.
Наполегливо рекомендуємо клієнтам: робити оплату безконтактно банківською карткою онлайн для уникнення черги до каси та контактів із касирами; не перебувати у кінотеатрі без захисної маски - зокрема дітям! (за потреби - придбати захисну маску в кінотеатрі); дотримуватись безпечної дистанції 1,5 метра (дистанцію позначено спеціальною розміткою на підлозі), зокрема в туалетних кімнатах; насолоджуватись попкорном виключно у залі або за столиком у фойє».
Вікторія Добровольська: «50% розсадження, санітайзери, маски, температурний контроль усіх - і працівників, і відвідувачів. Розмітка на підлогах, попереджуючі наклейки. Збільшили час на прибирання та дезінфекцію між сеансами».
КП «Київкінофільм»: «Попри те що наші кінотеатри поки зачинені, ми активно готуємося до впровадження заходів безпеки, зокрема наявності санітайзерів, масок і захисних щитків для персоналу, засобів дезінфекції тощо. Працівниками будуть забезпечені заходи безпеки - від температурного скринінгу до дотримання соціальної дистанції по всій території кінотеатрів. Питання відповідальності - це двостороннє дотримання обмежувальних норм. З боку команд кінотеатрів це чіткі дотримання заходів безпеки й щодо глядачів, і щодо організації виробничого процесу. З боку глядачів - розуміння небезпек і власної відповідальності за своє здоров'я та здоров'я тих, хто перебуває з вами в межах одного простору».
Multiplex: Оплачуй покупки безконтактно - так набагато безпечніше; тримай дистанцію у 1,5 метри від інших відвідувачів (окрім своєї родини чи друзів); носи захисну маску, коли перебуваєш у кінотеатрі; в залі дотримуйся дистанції в одне крісло від інших гостей (родина до чотирьох осіб може займати місця поряд, але лише на перших чотирьох рядах залу); за найменших ознак застуди варто залишитися вдома.
Ваші очікування за збереження нинішніх норм карантину: чи буде в перші три вікенди досягнута заповнюваність у 50%? Якщо ні, то коли? Коли чекати докризової кількості нових релізів?
Сергій Зленко: «Наповнюваність залів навіть у докризові часи з розрахунку середньомісячної заповненості ніколи не була вища за 50%. Проте під час будівництва кінотеатрів розрахунки бізнес-моделі робились із очікувань, що вихідними днями майже всі сеанси наповнюватимуться на 100%. Адже на ранкових та будніх сеансах завжди присутня мала кількість людей. Тому нормальна повноцінна економіка кінотеатрів розпочнеться не раніше за зняття усіх карантинних обмежень.
Із кількістю релізів проблем немає. Від 2 липня виходить пів десятка нових фільмів, яких іще не було в українських кінотеатрах, велика кількість стрічок доступна для повторного прокату. Проте від цього контенту ми не очікуємо високого попиту. Не секрет, що основну касу роблять блокбастери, і для нормального бізнесу важливо мати стабільний і періодичний графік високобюджетних голлівудських прем'єр. А у зв'язку з тим, що США не поспішають відкривати повноцінну роботу кінотеатрів, найближчі блокбастери будуть аж за півтора місяця».
Вікторія Добровольська: «Заповнюваності навіть у 50 відсотків не буде ще дуже довго. Можливе поліпшення на старті релізів «Тенет» і «Мулан», і то не факт... Докризова кількість релізів буде, найімовірніше, вже наступного року».
КП «Київкінофільм»: «Можливі зрушення відбудуться з початком серпня, адже кілька досить касових релізів планують випустити саме в цей період. Окрім того, у серпні репертуар кінотеатрів поповниться й новими українськими релізами, що може позитивно вплинути на прибутковість прокату в Україні. Щодо докризових показників, то на сьогодні складно давати будь-які прогнози. Адже докризові показники нині недосяжні не лише для України, а й для європейського кінопрокату. Досить невизначеним лишається американський ринок. Відтак найближчим часом абсолютно всі ринки переглядатимуть власні стратегії виходу з кризи».
Звісно, можна було б на слово повірити кінотеатрам про готовність приймати відвідувачів під час карантину. Але ми вирішили перевірити це на власному досвіді. А для чистоти експерименту вибрали кінотеатр не у столиці, а в Одесі, де велика частина населення заперечує необхідність карантинних обмежень. Вибір припав на мережу «Планета Кіно», кінотеатр у ТРЦ City Center (Таїрова). Спойлер: те, що ми побачили, перевищило всі очікування.
Попри те що в самому торгово-розважальному центрі ходять без масок, у «Планеті Кіно» все строго: маскового режиму дотримуються, а відвідувачів, які намагаються увійти без маски, зупиняє охорона.
Усі співробітники - в захисних щитках, масках і рукавичках.
Санітайзери скрізь, рукавички - теж.
Усе, що можна зробити безконтактно (оплатити квитки, продезінфікувати руки, включити воду), - робиться безконтактно.
На підлозі скрізь наклейки для дотримання дистанції: біля кас, біля входу до залів, туалету.
Зона RE'LUX (підвищеного комфорту) втричі більша, ніж у Києві. Й оскільки її формат від самого початку передбачає соцдистанцію, там майже нічого не змінювали - але забезпечили рукавичками та санітайзерами.
А в IMAX усе розділене червоно-білими лініями - так аби сиділи тільки по двоє. У 4DX крайні два місця з блоку - всього їх 4 - також із червоною стрічкою, тобто сісти можуть лише два глядачі посередині.
У ресторані прибрали частину столів, а ті, що лишились, розставили з урахуванням дистанції. На кожному столі - табличка, яка нагадує, що сісти може не більш ніж чотири особи (не рахуючи дітей, якщо це сім'я). В кінотеатрі кажуть, що за день до відкриття персонал поїхав пізно вночі, бо готували все дуже прискіпливо.
Наостанок нагадаємо, що деякі кінотеатри, зокрема Multiplex, «Планета Кіно» та столичний «Жовтень», передбачаючи складний період роботи, продавали сертифікати, які можна використовувати після карантину. Так от - час настав, сходити в кіно за сертифікатом уже можна! Кінотеатри дотримуються всіх заходів безпеки - дотримуйтеся й ви.