Оптимізм світової кіноіндустрії, викликаний рекордними касовими зборами ($31,1 млрд за 2019 рік), швидко змінився серйозним занепокоєнням. Перші наслідки спалаху коронавируса світова кіноіндустрія відчула зі скасуванням великих релізів і закриттям кінотеатрів в Китаї у найгарячіший час прокату. Наразі близько 70 тис. кінотеатрів залишаються закритими, а мораторій на релізи сильно скоротив доходи як голлівудських, так і місцевих кіностудій. За даними консалтингової компанії Artisan Gateway, продажі квитків в період свят склали крихітні $4,2 млн у порівнянні з $ ,76 млрд за той самий період 2019 року. За попередніми оцінками, втрати в Китаї до кінця лютого можуть скласти $2 млрд і більше. Очікується, що бізнес в мультиплексах повністю не поновиться ще кілька місяців.
Вірус також чинить значний вплив на кіноіндустрію в Південній Кореї, Італії та Японії. Аналітики вважають, що COVID-19 вже призвів до втрати не менше $5 млрд через зниження доходів від касових зборів і скорочення виробництва. Ця сума може зрости, якщо відвідування кінотеатрів скорочуватиметься на інших ринках, включаючи США, де на сьогодні зареєстровано 100 підтверджених випадків зараження і шість смертей.
У лютому виручка в Південній Кореї, що є п'ятим за величиною ринком в світі, впала майже на 70%. Цими вихідними касові збори скоротилися на 80% в порівнянні з минулим роком. Головний фільм вікенду - «Людина-невидимка» - дебютував з відносно скромною сумою в $1,1 млн.
«Ситуація зараз набагато гірше, ніж те, що ми бачили під час спалаху MERS (близькосхідного респіраторного синдрому коронавируса) 2015 року, - заявив представник Корейської комісії з питань кінематографії. - Тоді аудиторія зменшилася на більш ніж 40%, але не було закриття театрів, і ринок ожив приблизно через місяць. Такого не буде з коронавірусом. Дивно бачити, що щоденна кількість глядачів складає менше 100 тис. Але це відбувається просто зараз, і перспективи непередбачувані».
Найбільша мережа кінотеатрів в Південній Кореї - CGV - закрила всі дев'ять своїх точок в південному місті Тегу, четвертому за розмірами міському центрі країни, де зареєстровано майже дві третини заражень. В інших містах CGV вполовину скоротила кількість сеансів, а у співробітників вимірюють температуру щоранку. Інші великі учасники, такі як Lotte Cinema і Megabox, також скорочують покази і кількість працюючих співробітників, щоб звести до мінімуму контакти між людьми.
У зв'язку з закриттям кінотеатрів і скороченням сеансів покази багатьох місцевих фільмів були перенесені або відкладені на невизначений час. У понеділок оголосили, що чорно-біла версія «Паразитів» Пон Чжун Хо, яку мали випустити в південнокорейський прокат в середу, відкладена до закінчення кризи з коронавірусом. Представник дистрибутора CJ Entertainment повідомив, що всі співробітники працюють віддалено. Очікується, що кінотеатри в Кореї будуть закриті ще кілька тижнів.
В Італії, імовірно, закрито близько половини кінотеатрів. І всі вони знаходяться у багатшій північній частині країни. Як результат, італійська каса знизилася: дохід впав на 44% вже в перші вихідні після закриття. Загальні надходження минулих вихідних знизилися на 76% в порівнянні з попереднім роком. За словами президента італійської асоціації ANICA Франческо Рутеллі, в січні, ще до спалаху вірусу, каса Італії зросла на 22%.
У той же час кількість випадків захворювання збільшується по всій Європі - від Франції, Німеччини та Швейцарії до півночі - Данії, де вірус виявили у керівника громадської телекомпанії TV2.
В Японії на ранок понеділка було зареєстровано 275 підтверджених випадків коронавируса і шість смертей - тут страхи тільки починають впливати на відвідуваність кінотеатрів. Офіційні дані за останні вихідні ще не опубліковано, але місцеві аналітики очікують зниження на 10-15%. Японська студія Shochiku - дистрибутор і демонстратор - розглядає питання про доцільність проведення промозаходів для фільмів в зв'язку з урядовими рекомендаціями відкласти масові заходи. Компанія почала відшкодовувати вартість придбаних раніше квитків. Оператор найбільшої в країні мережі Toho також зробив повернення коштів клієнтам минулої п'ятниці.
У країнах Близького Сходу аудиторія теж тримається подалі від кінотеатрів, після численних підтверджених випадків COVID-19. Кінотеатри заповнюються менше, ніж на 10%. В Об'єднаних Арабських Еміратах (19 зареєстрованих випадків) люди тримаються подалі від торгових центрів, де зосереджені практично всі мультиплекси країни. У Саудівській Аравії, хоч і не було зареєстровано жодного випадку, зробили безпрецедентний попереджувальний крок, тимчасово заборонивши в'їзд до країни паломникам за п'ять місяців до щорічного паломництва хаджу.
У Великобританії зареєстровано 39 підтверджених випадків, тому запобіжні заходи ще не досягли того ж рівня, що і на інших територіях. Але це однин з центрів теле- та кіновиробництва, тож будь-який вплив коронавируса може мати тут серйозні наслідки для індустрії.
Оскільки COVID-19 продовжує своє поширення по всьому світу, Голлівуд перерозподіляє зусилля для запуску великих фільмів і серіалів. Відкладено китайськи прем'єри 200-мільйонного діснеївського фільму «Мулан» та стрічки про Джеймса Бонда «Не час помирати» від MGM / Universal. Disney і Pixar також перенесли дату виходу фільму «Вперед» в Кореї на квітень. «Ми виберемо і оголосимо нову дату випуску після оцінки ситуації з коронавірусів», - йдеться в заяві Disney.
В Італії зняли всі головні американські релізи, заплановані минулих вихідних, включаючи «Людини-невидимку».
У понеділок на найбільшому фансайті Бонда MI6-HQ група фанатів закликала продюсера і дистрибуторів відкласти випуск фільму до цього літа. «Це просто фільм. Здоров'я і благополуччя фанатів усього світу і їх сімей важливіше, - писали вони. - Ми всі чекали цей фільм більше чотирьох років. Ще кілька місяців не зашкодить якості стрічки і тільки допоможе касі».
Минулої середи Адміністрація кінематографії Китаю оголосила про можливість відкриття кінотеатрів, але про дати поки нічого не відомо. Та й заявлені умови здаються обтяжливими і для клієнтів, і для демонстраторів. Кінотеатри зобов'яжуть записувати імена та адреси всіх глядачів, перевіряти їх температуру, вимагати носіння масок, стежити за тим, щоб між відвідувачами було одне вільне місце, і регулярно проводити санітарну обробку громадських місць.
А поки китайські кінотеатри закриті, кількість невипущених релізів продовжує зростати. З відновленням роботи демонстратори зіткнуться з непростим завданням - як розписати всі сеанси. Фільми, що очікують свого часу, можуть посунути основні релізи травня, включаючи «Чорну вдову» і «Форсаж 9».
Генеральний директор Imax Річард Гельфонд, виступаючи перед інвесторами 19 лютого, висловив побоювання, що фільми, які не вийдуть в Китаї одночасно зі Штатами, постраждають від піратства.
Жодна студія не побажала офіційно коментувати на кризу, посилаючись на делікатність і невизначеність, що зберігається навколо проблеми. Але більшість великих компаній почали збирати консультативні групи для оцінки потенційного впливу спалаху вірусу. Компанії просять співробітників відкласти робочі поїздки в гарячі точки COVID-19, включаючи Китай, Японію, Італію та Південну Корею, і відмовляються від рекламних кампаній для майбутніх релізів.
Рене Зеллвегер замість особистої поїздки в Японію в лютому в рамках промо фільму «Джуді» дала інтерв'ю місцевим ЗМІ по Skype. Також скасований візит Сірши Ронан в Японію, запланований на 27 березня.
Виробництво фільмів теж зазнало впливу. Студія Paramount призупинила зйомки сьомої частини франшизи «Місія нездійсненна» в Італії через поширення коронавирусу. Спочатку планувалося, що зйомки в країні триватимуть три тижні. Під час вимушеної перерви членам знімальної групи дозволили повернутися додому і навіть виїхати в іншу країну.
У п'ятницю CBS підтвердила, що тимчасово призупиняє зйомки нового сезону серіалу Amazing Race. Студія Universal Studios Japan в Осаці також закрилася в п'ятницю.
Незважаючи на це, перший великий кінофестиваль в Саудівській Аравії - Фестиваль Червоного моря - пройде з 12 по 21 березня в Джидді, і серед його гостей будуть Спайк Лі і Олівер Стоун. У планах великих студій також все ще стоїть відвідування CinemaCon в Лас-Вегасі в кінці березня, хоча китайські компанії скасували свої візити в зв'язку з забороною на поїздки.
Каннський кінофестиваль продовжує готуватися до заходу цього року, який відбудеться з 12 по 23 травня. Канни представлять свою офіційнийну програму в середині квітня. Ситуація, однак, може змінитися в будь-який час. У п'ятницю мер Ніцци Крістіан Естрозі підтвердив перший випадок захворювання в Каннах.
Кількість нових випадків зараження COVID-19 в Китаї почала знижуватися, і є свідчення того, що країна стримує розповсюдження хвороби. Незважаючи на нові випадки в США, ніхто ще не прогнозує закриття кінотеатрів або спад відвідуваності в Північній Америці. Генеральний директор AMC Theatres Адам Арон в четвер заявив аналітикам, що очікує «мінімального» економічного ефекту від спалаху. «Наші кінотеатри, які в основному розташовані в Сполучених Штатах і Північній Європі, схоже, майже не постраждали», - зазначив він.
До початку цього тижня вірус COVID-19, заразив більше 90 тис. осіб і забрав більше 3 тіс. життів по всьому світу. І хоча переважна більшість смертей зафіксовано в Китаї, де вмирали сім'ями (від коронавірусу померл режисер і продюсер уханьскої кіностудії Hubei Film Studios Чанг Кай та всі його близькі родичі), зараження розповсюджується і в інших країнах.
У будь-якому випадку, форс-мажорні обставини можуть збити з ніг навіть дуже успішну індустрію. І наразі складно передбачити подальший хід подій не тільки для кіноіндустрії.