У США пішов з життя видатний голлівудський актор Кірк Дуглас. Про це повідомив його син Майкл Дуглас в своєму Instagram.
«З величезним сумом я і мої брати оголошуємо, що Кірк Дуглас покинув нас сьогодні в віці 103 років, - написав він. - Для всього світу він був легендою, актором з золотого століття кіно, який дожив до своїх золотих років, гуманістом, прагнення якого до справедливості і принципів, у які він вірив, встановлюють стандарт для всіх нас».
Він додав, що його батько прожив хороше життя і залишив після себе фільми, які будуть дивитися і майбутні покоління. Також його запам'ятають як філантропа, котрий працював на благо громадськості та прагнув принести мир на планету.
Кірк народився в 1916 році в Амстердамі, Штат Нью-Йорк, в родині єврейських емігрантів з-під білоруського Могилева. Його справжнє ім'я - Іссур Данилович (Демський).
Він був четвертим з семи дітей в сім'ї і працював у місцевій закусочній, щоб заробити достатньо грошей на їжу. У своїй автобіографії Кірк Дуглас стверджує, що змінив більше 40 робочих місць, але завжди мріяв про акторську кар'єру. «Єдина річ в моєму житті, яку я завжди знав, це те, що я хотів стати актором».
В результаті Кірк сплатив за навчання в драматичному коледжі, професійно займаючись боротьбою і ставши чемпіоном з боротьби серед студентів, підробляючи в цей час паркувальником і посильним. Він почав використовувати ім'я Кірк Дуглас вперше, коли виступив на Бродвеї з невеликою роллю в мюзиклі.
У 1941 році Кірк пішов служити на флот, але через два роки був звільнений через травму, а в листопаді 1943 року одружився на своїй колишній однокласниці Діані Дилл. Шлюб тривав вісім років, у пари було двоє дітей: сини Майкл, який піде по стопах батька як актор, і Джоел, який став продюсером. Крім дітей від першого шлюбу, у нього народилися ще два сини, які також пішли за ним у світ кіно. Ерік став актором, а Пітер - продюсером.
Дуглас спочатку планував бути театральним актором, але успішно пройшов проби на роль у кіно в парі з уже відомою Барбарою Стенвік. Уже в 1949 році він зробив собі ім'я роллю боксера Міджа Келлі у фільмі «Чемпіон», що принесло йому першу з трьох номінацій на «Оскар». Але єдиним «Оскаром» Дуглас був удостоєний за видатні досягнення в кінематографі.
Серед інших його найвідоміших фільмів - «Спартак», «Сім днів в травні», «Чи горить Париж?», «Круті хлопці», «Лють», «Жага до життя».
Кірк Дуглас знявся в більш ніж 90 фільмах, був лауреатом «Золотого глобуса», Берлінського кінофестивалю (премія «Золотий ведмідь»), національної кінопремії Франції «Сезар» і премії Гільдії кіноакторів США.
Його амбіції коренилися в його скромному походження. Він був сповнений рішучості кинути виклик привілеям і антисемітизму. У 1957 році Дуглас заснував власну продюсерську компанію Byrna, названу на честь його матері, щоб протистояти свавіллю великих студій, які наймали і звільняли за примхою. Він також кинув виклик «полюванню на відьом» епохи Маккарті, відкрито найнявши письменника з чорного списку - Далтона Трамбо - для написання сценарію «Спартака».
«Спартак» був битвою проти істеблішменту. Історія раба, повсталого проти Римської імперії, багатьма сприймався як метафора його власної непокори владі. Незважаючи на те, що фільм пронизаний історичними неточностями, він виграв чотири «Оскара».
Дуглас зник з великого екрану в 1970-х, але потім досить успішно повернувся з фільмами «Круті хлопці» з Бертом Ланкастером і «Жадібність» з Майклом Дж. Фоксом. Його енергія не згасала з віком. Він став режисером, продюсером і письменником.
Дуглас працював із чотирьма президентами США як спеціальний посол, а 1981 року отримав президентську медаль Свободи. Його автобіографія «Син Регмена» увійшла до списку бестселерів New York Times. Дуглас також написав два романи: «Танець з дияволом» і «Секрет».
Окрім того, він створив благодійний фонд і пожертвував понад $1 млн в Фонд кіно і телебачення. А в день свого 99-річчя Кірк пожертвував $15 млн на будівництво в Лос-Анджелесі центру догляду за людьми з хворобою Альцгеймера.
У 1996 році актор переніс інсульт, і з тих пір з'являвся на екрані вкрай рідко, невеликими епізодами.
Кірк Дуглас займав 17 сходинку в списку Американського інституту кіномистецтва серед чоловіків-легенд екрану класичного голлівудського кіно. Він був однією з останніх великих голлівудських зірок, які почали своє сходження до слави в кінці Другої світової війни і, безумовно, однією з найбільш провокативних.
«Мені не потрібен критик, щоб сказати мені, що я актор», - сказав він одного разу. «Я йду своїм шляхом. Ніхто мені не начальник. Ніхто ніколи не був моїм начальником».