На сьогоднішньому засіданні Нацради з питань телебачення і радіомовлення просте і, здавалося б, непримітне питання про внесення змін до списку іноземних каналів, ретрансляція яких дозволена в Україні, переросло в новий конфлікт між регулятором (вірніше, Олегом Чернишом) і Рудольфом Кірносом, власником запущених в листопаді 2017 року анімаційних телеканалів Niki Kids і Niki Junior.
Справа в тому, що, крім включення в список адаптованого каналу АМС і зміни найменування Penthouse HD на Penthouse Passion, у порядку денному з'явилося питання заборони на території України трьох каналів - Nickelodeon, Nickelodeon Junior і Nickelodeon HD. Кірнос, як відомо, давно бореться з ними, оскільки вважає останні російськими, а їх назви - співзвучними з назвами його власних мовників.
Член Нацради Сергій Костинский підготував проект, який був би вигідним Кірносу - заборонити ретрансляцію. І, в принципі, привів чимало вагомих аргументів. Зокрема, Костинский розповів, що через мовлення Nickelodeon і його версій російською мовою та періодичної ротації лого в рамках одного і того ж каналу в Україні, Нацрада провела ціле розслідування зі зверненнями до регуляторів Великобританії, Чехії та Нідерландів. Саме там, у Viacom, яка управляє Nickelodeon, Nickelodeon Junior і Nickelodeon HD, мають бути необхідні ліцензії. Але виявилося, що в Нідерландах канали не мовлять російською мовою і не мають такої ліцензії ні там, ні в Україні. У Чехії канал Nickelodeon HD взагалі відсутній. А в Великобританії термін дії ліцензії закінчився і його не продовжували (очевидно, через Брекзіт, адже тоді будь-який канал стане суто британським без права на ретрансляцію в ЄС), а для мовлення в Україні ліцензії на ретрансляцію отримують не за мовними особливостями, а за територіальною приналежністю - тобто, в Нацраді. До правовласника Nickelodeon в Україні зверталися ще у вересні, але до сих пір не отримали жодної відповіді.
І ось тут втрутився Черниш: «Завжди є конфлікти між нашими ліцензіатами. Між певними медіагрупами (очевидно, мова йде про дистрибутора Nickelodeon в Україні - компанію «1+1 інтернет» від «1+1 медиа». - MBR), і члени Національної ради ніколи не повинні в них втручатися. Я бачу, що не всім це вдається. Це всесвітньо відомі канали, які транслюються по всьому світу. Враховуючи цю інформацію, я бачу, що це не зовсім нормальна комунікація між нами і [іноземнини] регуляторами. Хотілося б побачити наші запити і їхні відповіді». І запропонував перенести розгляд питання на місяць.
Кірнос, який був присутній на засіданні, не витримав і попросив слово. «Ми вже два роки... так, 1 грудня буде рівно два роки, як почали те, що зараз обговорюється. Був факт мовлення в окупованому Криму. Черниш сказав - не вони! Ці канали, юрисдикцію яких ми - ви! - не можемо вирахувати. Чехія? Ні. Англія? Ні. Так а хто? Це не порушення конвенції про транскордонне мовлення, це порушення закону. Йде гібридна війна, і ми гибридно захищаємося», - палко промовив він.
Далі зав'язався не менш емоційний діалог:
- Ви до мене зверталися і сказали, що мене це не цікавить? Коли говорили про мовлення в Криму? - запитав Черниш.
- Я не пам'ятаю, чи особисто звертався до вас. Я коли говорив «до вас», то мав на увазі регулятора, - відповів Кірнос.
- Ви зараз мене звинувачуєте, і мені неприємно це чути, - продовжував Черниш. - Я думав, у нас завжди були нормальні стосунки ... Ну а результати моніторингу звідки вам відомі? Пан Костинский, ви можете пояснити, звідки ця інформація у громадянина України?
- Ми зробили запит і нам відповіли, - встиг вставити Кірнос до того, як Костинский включив мікрофон. - Мені дав висновок регулятор. Не чіпляйтеся до слів, або у нас як на базарі? Що ж ви робите? Який ще один місяць?
Тут уже не витримала Ольга Герасим'юк і, перервавши діалог Черниша і Кірноса, запропонувала колегам ретельніше ознайомитися з результатами перевірок і запитів. В результаті шість з семи присутніх членів Нацради (Уляна Фещук в робочій поїздці за кордоном) проголосували за перенесення питання на 19 грудня, коли планується останнє в цьому році засідання. Що ж, у цьому раунді Кірнос знову програв.
Ну, а що стосується АМС і Penthouse Passion, то проект підтримали. В роботі ліцензіатів жодного разу не фіксували порушень, при цьому АМС змінив мову мовлення з російської на українську і англійську (ліцензія змінилася з британської на чеську).