Минулого тижня Нацрада з питань телебачення і радіомовлення розглядала питання погодження проекту, який повторно надійшов від Міністерства культури та інформаційної політики України. Він стосується проекту розпорядження Кабміну про «Деякі питання реалізації Стратегії інформаційної реінтеграції Донецької та Луганської областей» і передбачає можливу фінансову підтримку телеканалів з 2021 року. Регулятор рекомендує надавати допомогу також провайдерам програмної послуги.
Ситуація з інформпростором в зоні проведення ООС дуже складна. Справа в тому, що на прикордонній до непідконтрольної України території ворог технічними засобами глушить сигнал радіостанцій та телебачення. А якщо звільняється якась частота, котра ще пробивається на територію бойовиків, на ній автоматично мовить ворог. Це одна з причин, чому гальмується перехід з аналогового на цифрове ефірне телебачення: українські мовники - наприклад, «UА: Перший» - використовують аналогові частоти для трансляції. Також Нацрада надає знижки на дозволи тимчасового мовлення в зоні ООС, щоб заохочувати українських мовників виходити в ефір на зазначених територіях.
Але все це стосується телерадіоорганізацій. І, як повідомив Максим Онопрієнко, до регулятора і відповідних міністерств надійшов лист від Асоціації правовласників та постачальників контенту (АППК) із пропозицією долучити до державної підтримки провайдерів і постачальників послуги. Регулятор вирішив піти назустріч і виніс пропозицію щодо включення окремого пункту у проект Мінкульту.
АППК просить:
- Передбачити у Державному бюджеті України на 2021 рік кошти на допомогу провайдерам програмної послуги, які працюють на території проведення ООС і знаходяться у зоні прийому передавачів ОРДЛО у стандарті DVBT2.
- Спільно з іншими державними органами і громадськістю напрацювати механізм надання такої допомоги.
- Затвердити перелік компаній, що потребують допомоги у районі проведення ООС у зоні прийому передавачів ОРДЛО стандарту DVBT2.
За експертною оцінкою АППК, мінімальний обсяг державної допомоги, який може уповільнити зростання абонентської плати і утримати глядачів на українських системах телебачення на рік, може скласти орієнтовно 27 млн грн, з них для міст з населенням до 50 тис. - 9 млн грн.
Якщо правки ухвалять, оператори на території ООС, котрі активно прийматимуть участь у реінтеграції територій, зможуть отримувати гроші з бюджету так само, як і телерадіоорганізації.