Останні два тижні стали затишшям перед бурею у конфлікті каналів «Україна» та «1+1». Нагадаємо, телеканал «Україна» придбав права на адаптацію шалено популярного корейського формату The Masked Singer і готувався до прем'єри на початку 2021 року, як канал «1+1» створив власне шоу «Маскарад»: офіційно - на основі румунського формату Mysteries in the Spotlight.
Аби отримати підтвердження плагіату, «Україна» звернулась до FRAPA - індустріальної асоціації, що займається захистом форматів. Після двох тижнів аналізу організація оголосила: в обох форматах простежуються «разючі подібності», а формати на 73% ідентичні.
Далі цитуємо уривок зі звіту:
«Згідно з описом оригінального формату, ключові елементи Mysteries in the Spotlight такі:
- Дві команди відомих осіб змагаються між собою, встановлюючи особи знаменитостей, що виступають перед ними в масках.
- Номери у виконанні замаскованих знаменитостей можуть бути у щонайрізноманітніших жанрах: від стендап-комедії та цирку до драматургії, танцю й пантоміми.
- Кожен номер є частиною певної сцени, що передається декораціями, костюмами, музикою, зображеннями і сценарієм. Це може бути певний історичний період (наприклад, Стародавній Рим), відомий фільм (наприклад, «Зоряні війни»), частина світу (наприклад, Північний полюс) та інші моменти/місця/ситуації, відомі більшості людей.
- Кожного випуску показують по три сцени, в кожній з яких задіяно по дві замасковані знаменитості, яким допомагають другорядні персонажі, танцівники, актори або спеціальні гості.
- Ставлячи питання учасникам, ведучий дає командам суддів підказки щодо того, хто може бути за масками.
- Особи всіх знаменитостей розкриваються в кінці кожної сцени.
- Команда, що вгадала найбільше масок, проголошується переможцем випуску і передає виграні гроші у благодійний фонд на свій вибір.
Попри те, що «Маскарад» зберіг елемент, котрий стосується двох команд зірок, що вгадують особистості тих, хто ховається під масками, майже вся решта елементів піддалися зміні.
За звітом FRAPA серед подібностей між форматами є такі:
- Замасковані знаменитості виступають сольно.
- Майже всі знаменитості лише співають, хоча в першій серії одна просто танцює.
- Конкурсанти надають ключ до розгадки своєї особистості голосами, зміненими цифровим способом.
- Судді спілкуються між собою, вгадуючи особистості учасників, без закріплення вибору.
- У кожному випуску відбувається фінал, під час якого один з учасників знімає маску, а решта продовжують боротьбу в конкурсі.
У звіті FRAPA йдеться і про подібності в дизайні, постановці й кольоровій схемі між «Маскарадом» і російською версією The Masked Singer, котра використовувалась для порівняння.
Згідно з FRAPA, головна відмінність між форматами полягає в тому, що в «Маскараді» відбувається змагання між двома командами суддів, коли ж у The Masked Singer команда журі одна. Також у звіті відзначено кілька незначних доопрацюваннь, як то цифровий співведучий і ліпстинкбатл представників журі за право вибору учасника, який зніме маску».