Учора, 22 жовтня, у межах кінофестивалю «Київський тиждень критики» втретє вручили Національну премію кінокритиків «Кіноколо». Подія традиційно відбулась у столичному кінотеатрі «Жовтень».
Найкращим повнометражним фільмом року стала драма Валентина Васяновича «Атлантида». Васяновича також відзначили як найкращого режисера. «Атлантиду» вже побачили глядачі понад 50 кінофестивалів, стрічка отримала ще чотири Гран-прі, увійшла до лонг-ліста премії Європейської кіноакадемії та представить Україну на «Оскарі».
Замість режисера, який через зйомки приїхати не зміг, але надіслав відеозвернення на тлі палаючих танків, на сцену за нагородою вийшли продюсер Володимир Яценко та актори фільму.
«Це вкрай важливий фільм. Саме важливий - я не оцінюю його зараз за ступенем талановитості, адаптивності до потреб населення. Він задає найглибші і незручні питання кожному з нас. «Оскар» та інші премії є дуже вагомими, та головне - щоб українські глядачі його побачили. Це і про Донбас, і про те, що ми готові допускати в своєму житті, з чим ми готові боротися, як ми ставимося до того, хто поруч з нами, наскільки ми готові простягнути руку. Ми запрошуємо всіх подивитися стрічку. Це буде найбільша нагорода Валентину Васяновичу, мені й тим, хто працював над фільмом», - зізнався в коментарі MBR Яценко.
Нагадаємо, в український прокат стрічка має вийти 5 листопада. Та альтернативою кінотеатрального прокату на випадок повного локдауну для всіх кінотеатрів країни продюсер «Атлантиди» бачить телевізійну демонстрацію.
«Ми домовилися з телеканалом ICTV, для цього фільму у нас є план А і план Б. Насправді, це не те, що стосується грошей. Так не робиться, це погано для прокату, але ми просто готові показати «Атлантиду» на телебаченні для того, щоб фільм побачили якомога більше людей. Я не виключаю навіть того, що в якийсь момент фільм офіційно може з'явитися на YouTube», - заявив Володимир Яценко.
Премію «Відкриття року» як найкращий повнометражний дебют отримала стрічка Наталки Ворожбит «Погані дороги». Окрім того, цей фільм відзначився ще двома статуетками: нагородою за найкращу чоловічу роль відзначили актора Юрія Кулініча, а в номінації «Найкраща жіноча роль» перемогла Оксана Черкашина. Світова прем'єра «Поганих доріг» відбулася під час Венеційського кінофестивалю, де стрічку відзначили премією Circolo del Cinema. А в Україні на великих екранах «Погані дороги» обіцяють показати на початку 2021 року.
Найкращим документальним фільмом критики назвали стрічку Ірини Цілик «Земля блакитна, ніби апельсин». Розповідь про сім’ю, яка живе в «червоній зоні» Донбасу, стала, мабуть, найочевднішим вибором журі кінокритиків. Стрічку вже нагородили за найкращу режисуру документального фільму на фестивалі «Санденс», показали на 70-му Берлінському фестивалі та відзначили нагородою на Docudays. Прокат в Україні запланований на 26 листопада.
У номінації «Найкращий анімаційний фільм» переможцем визнали стрічку Анатолія Лавренішина «Віктор_Робот». В український прокат анімація, що цього року отримала Приз глядацьких симпатій на ОМКФ, вийде лише влітку 2021 року.
Найкращим короткометражним ігровим фільмом кінокритики назвали роботу режисера Станіслава Битюцького «Нетерпимість».
Вибір критиків прокоментував присутній на події колишній голова Держкіно Пилип Іллєнко: підкресливши важливість існування премії як індустріальної події, він зазначив, що і критики, і ті, хто робить кіно, є частиною цієї індустрії та, на жаль, вони дуже часто не розуміють один одного, не вміють правильно комунікувати. А такі івенти саме покликані наближати ці дві спільноти.
Стосовно загрози закриття усіх кінотеатрів через погіршення епідеміологічної ситуації та ймовірного зриву прокату, у томи числі й призерів премії, Іллєнко зізнався, що вважає ідею закриття кінозалів абсурдною, бо, на його думку, у кінотеатрах безпечніше, ніж, наприклад, у громадському транспорті.
«На жаль, єдина можливість в умовах локдауну здійснювати демонстрацію фільмів - це відеосервіси. Та поки це не приносить правовласниками серйозних доходів, тому що процвітає аудіовізуальне піратство. Якщо держава хоче реально допомогти індустрії сьогодні, хай розпочне з піратів. Всі вони відомі», - підкреслив Пилип Іллєнко.
Що ж, сподіватимемося, повного закриття вдасться уникнути. А поки Міжнародний кінофестиваль «Київський тиждень критики» триває, події у його межах проходитимуть до 28 жовтня у кінотеатрі «Жовтень».
Організатори премії «Кіноколо» - Спілка кінокритиків України, Асоціація «Сприяння розвитку кінематографа в Україні - дивись українське!» та компанія «Артхаус Трафік» за підтримки Державного агентства України з питань кіно.