Вчора відбулося позачергове засідання Ради з державної підтримки кінематографії, в ході якого її члени розглянули два важливих питання. Перше стосувалося перерозподілу коштів загального фонду бюджетної програми «Державна підтримка кінематографії» на 2020 рік, а друге - обговорення проекту нового Порядку та критеріїв проведення пітчингів Держкіно.
Почнемо з першого, оскільки саме там сталися найбільші зміни. Через пандемію, що внесла безліч коректив у безліч планів, затверджений раніше розподіл держкоштів втратив актуальність, а деякі з видаткових статей взагалі довелося прибрати, адже процедури і порядку використання коштів досі немає. Відповідно, щоб ресурси не пропадали дарма, на засіданні було вирішено скорегувати фінансування.
Доповнення до колишніх бюджетів отримали статті:
- виробництво та розповсюдження документальних, просвітницьких, анімаційних фільмів, фільмів для дитячої аудитори, авторських фільмів і фільмів-дебютів в обсязі до 100% включно із загальною кошторисною вартістю виробництва відповідного фільму (до закладених раніше 121,7 млн грн додали ще 7 млн грн, підсумкова сума склала 128,7 млн грн);
- виробництво та розповсюдження фільмів, обсяг яких не може перевищувати 80% загальної кошторисної вартості виробництва фільму (до закладених раніше 186,2 млн грн додали ще 29 млн грн, підсумкова сума склала 216 млн грн).
Деяким статтям, навпаки, довелося «схуднути»:
- виробництво та розповсюдження телевізійного фільму, телевізійного серіалу, обсяг яких не може перевищувати 50% загальної кошторисної вартості виробництва телевізійного фільму/серіалу (спочатку було закладено 60 млн грн, а залишилося 54 млн грн);
- поширення та/або популяризація національних фільмів шляхом повної або часткової оплати витрат на рекламу (із закладених 43,1 млн грн залишилося 35 млн грн).
Більш детально вивчити нові бюджети можна буде, щойно Держкіно опублікує відповідне рішення. Втім, вже зараз відомо, що до наявних статей витрат додалася ще одна, яка передбачає надання державної субсидії на девелопмент національних кінопроектів. На неї вирішили виділити 50 млн грн.
Що ж стосується другого питання, присвяченого новому проекту Порядку та критеріям проведення пітчингів Держкіно, то воно очікувано стало причиною досить жвавої дискусії. Наприклад, члени Ради довгий час обговорювали те, чи варто зберігати анонімність експертів, які оцінюють проекти як на першому, так і на другому етапах конкурсів, але досягти консенсусу в них так і не вийшло. Ще один спірний момент стосувався того, що в держпідтримці кінопроектів важлива процедура їхнього ухвалення. Втім, завдання виносити якийсь конкретний вердикт перед членами Ради не стояло, та й з'ясувалося, що ніхто з них ще не бачив нового проекту Порядку. Тож це питання відклали до моменту, коли це трапиться, а громадськість тим часом запевнили, що формування критеріїв буде прозорим і вільним для обговорень. Поживемо - побачимо.